Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święto Jury w paulińskich klasztorach


Wtorek, 14.09.2021

Święto Jury w paulińskich klasztorach
Juromania - czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej pod hasłem "Jura aktywna z natury" już po raz czwarty zawita do ponad 40 lokalizacji na terenie Województwa Małopolskiego i Śląskiego. W tym roku do Juromanii dołączyły paulińskie klasztory i ogrody, będące częścią pięknego Szlaku Dziedzictwa kulturowego Zakonu Paulinów. Zakonnicy w białych habitach zapraszają do swoich obiektów w Leśniowie oraz w Częstochowie – na Jasną Górę i do kościoła św. Barbary oraz w Krakowie na Skałkę.
Na gości czeka mnóstwo atrakcji. Będzie można poznać klasztorne tajemnice, skorzystać z propozycji zwiedzania miejsc na co dzień niedostępnych dla turystów, skosztować paulińskich warzyw i ziół, wziąć udział w rodzinnych grach edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem na ścieżkach rowerowych, turystycznych szlakach i drogach wiodących na Jurę. Wszystko wpisuje się doskonale w hasło „Jura aktywna z natury”. Bo aktywność natury pobudza ducha!
W ramach Juromanii 2021 na Szlaku Orlich Gniazd przygotowano także rajdy piesze i rowerowe, wycieczki z przewodnikami, gry terenowe, treningi wspinaczkowe w otoczeniu urokliwych krajobrazów; dla wielbicieli historii: widowiska i rekonstrukcje historyczne, pokazy tańców dworskich i oręża, koncerty, występy teatrów ognia w średniowiecznych warowniach na Szlaku Orlich Gniazd; dla ciekawych świata, małych i dużych odkrywców: warsztaty, konkursy i questy.
Szczegóły program na www.juromania.pl oraz FB Juromania

JUROMANIA * Klasztor Paulinów w Leśniowie

18.09. sobota godz. 10.00 – 16.00
Aktywnie u zakonników (plac przed sanktuarium)
1.„Aktywnie – elektrycznie”: testy, prezentacje, pokazy sprawnościowe i przejażdżki na elektrycznych rowerach i hulajnogach.
2. „Samarytanin na Szlaku” – praktyczna nauka pierwszej pomocy medycznej i pokazy grup ratowniczych.
3. „Licencja św. Krzysztofa” - bądź zawsze bezpieczny na szlaku (rodzinne gry i ćwiczenia terenowe z doskonalenia techniki jazdy na jednośladach, zajęcia na symulatorach jazdy, tor przeszkód dla najmłodszych…)
4. „Tajemnice klasztornych ogrodów – paulińskie pomidory i zioła Ducha Świętego” (stara willa, kawiarenka)
– aktywnie o ogrodach klasztornych i sposobach na ekologiczne warzywa, tajemnice klasztornej apteki (ziołolecznictwo i leczenie wodą).
5. „Żywe historie ukryte w klasztornych zakamarkach”- zwiedzanie sanktuarium (o pełnych godzinach, zaczynamy w kościele)

JUROMANIA *Klasztor na Jasnej Górze w Częstochowie

18.09. sobota, godz. 10.00 – 16.00;
„Żywe historie ukryte w klasztornych zakamarkach”
(zaczynamy w kaplicy św. Józefa filmem, Jasnogórskie Hale - wejście od ul. Klasztornej)

Alternatywne trasy zwiedzania Jasnej Góry (z przewodnikiem, o pełnych godzinach).
1. Szlak muzyczny o. Nikodema (co kryją w sobie jasnogórskie instrumenty).
2. „Białe Kruki„ ukryte w paulińskiej bibliotece (zwiedzanie „starej biblioteki”).
3. „Kwiaty i mury” jasnogórskie (opowieść o tym co kryje w sobie twierdza jasnogórska).

JUROMANIA *Klasztor Paulinów przy kościele św. Barbary w Częstochowie

18.09 sobota, godz. 10.00 - 16.00

„Paulińskie źródła – cud natury z jurajskich głębin”
Źródlana woda, która leczy; mnisze receptury i ziołolecznictwo; zwiedzanie, legendy o źródłach, laboratorium pod chmurką „okraszone” paulińskim śpiewem chorałowym.

19.09 niedziela, godz. 12.00 - 16.00

„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – na ogrodach św. Barbary
1. Aktywnie u zakonników: elektryczne pojazdy, testy, prezentacje, pokazy sprawnościowe, praktyczna nauka pierwszej pomocy medycznej i pokazy grup ratowniczych
2. Anielska cierpliwość i niebiańska precyzja – dlaczego możesz zabłądzić na szlaku? - plenerowe zajęcia edukacyjne z badania czasu reakcji i kondycji zmysłów.
3. Licencja św. Krzysztofa - bądź zawsze bezpieczny na szlaku (rodzinne gry i ćwiczenia terenowe z doskonalenia techniki jazdy na jednośladach, zajęcia na symulatorach jazdy, tor dla najmłodszych…)


JUROMANIA * Kraków – Skałka, Klasztor Paulinów

18-19.09, sobota - niedziela, godz. 10.00 - 16.00

„Tajemnice klasztornych ogrodów; źródło św. Stanisława - cud natury z jurajskich głębin”.
1. paulińskie ogrody i jego niezwykłe historie; „okraszone” paulińskim śpiewem chorałowym,
2. źródlana woda św. Stanisława,
3. Krypta zasłużonych Polaków – niekoronowani królowie ducha,
4. sanktuarium męczeństwa św. Stanisława na Skałce.

Juromania w paulińskich klasztorach odbywa się pod patronatem Radia Jasna Góra!


Autor: ib

Zobacz również

„Radość konsekracji” - audycje na antenie Radia Jasna Góra

„Radość konsekracji” - audycje na antenie Radia Jasna Góra

Środa, 22.09.2021

W ramach cyklicznej audycji „Radość konsekracji”, w środę 22 września gościem o. Jakuba Szymczychy była siostra nazaretanka Maria Gabriela Spyra. Opowiedziała o tym, w jaki sposób rodziło się jej powołanie, i jak została siostrą zakonną. Zdradziła, czym dla niej jest życie konsekrowane i jak długo żyje jako osoba konsekrowana.

Autor: DR, KC

Czy warto służyć rodzinom?

Czy warto służyć rodzinom?

Wtorek, 21.09.2021

Czy Dzień Dla Życia i Rodziny to tylko jednorazowa, doroczna akcja? A może za towarzyszącymi mu marszami po ulicach miast kryje się coś więcej? W ramach podsumowania niedzielnych wydarzeń z terenu Archidiecezji Częstochowskiej Bartłomiej Zug w „Paśmie Otwartym” rozmawiał z przedstawicielami różnych wspólnot kościelnych zaangażowanych w codzienną służbę rodzinom i promocję wartości każdego życia.

Autor: AN/BZ

'Męskie oblężenie Jasnej Góry'

'Męskie oblężenie Jasnej Góry'

Poniedziałek, 20.09.2021

„Męskie Oblężenie Jasnej Góry” – to temat, który szczególnie akcentowaliśmy na antenie Radia Jasna Góra w sobotę, 18 września. Uczestnicy tej „męskiej” pielgrzymki byli gośćmi s. Aleksandry Szyborskiej w ramach „Pasma studia otwartego”, a także rozmówcami Bartłomieja Zuga w „Panoramie reporterskiego dnia”. Wieczorem, o godz. 19.00, transmitowaliśmy Mszę św. w ramach „Męskiego Oblężenia Jasnej Góry”.

Autor: DR

Konkurs dla Polonii

Konkurs dla Polonii

Sobota, 18.09.2021

Kochana POLONIO! Wiemy, że Radio Jasna Góra jest chętnie słuchane przez Polaków za granicą. Jesteście ważną częścią naszej radiowej wspólnoty! Dlatego chcemy nagłośnić inicjatywę podjętą przez Kongres Młodzieży Polonijnej i Młodzieżową Agencję Informacyjną MAIKA.

Autor: DR, AS

Bądź na bieżąco z życiem Kościoła, słuchaj Pasma Studia Otwartego

Bądź na bieżąco z życiem Kościoła, słuchaj Pasma Studia Otwartego

Piątek, 17.09.2021

Fascynuje Cię Jasna Góra, jej historia i współczesność? Szukasz informacji o Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu albo Kongresie Eucharystycznym? Codziennie od 11.15 do 11.55 redaktorzy Radia Jasna Góra proponują ciekawe tematy, inspirujące rozmowy, opinie ekspertów, spotkania z niezwykłymi osobami i dobrą muzykę.  

Autor: AN

Już wkrótce - Marsz Życia i Rodziny

Już wkrótce - Marsz Życia i Rodziny

Środa, 15.09.2021

Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny przejdzie ulicami Częstochowy w najbliższą niedzielę, 19 września. W dzisiejszym  „Paśmie studia otwartego” gościem Dariusza Ciszewskiego był Grzegorz Nienartowicz, prezes Fundacji Życia i Rodziny, a tematem rozmowy był zbliżający się Marsz, organizowany przez Fundację z okazji Dnia dla Życia i Rodziny, poświęconego istocie ludzkiego życia.

Autor: DR, KC