Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele


Sobota, 19.06.2021

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele
Józefie, zbuduj dom dla Mojego Syna! Jak każdego 19 dnia miesiąca w naszym programie przeważał rys józefowy - dziś rozmawialiśmy o różnych wymiarach obecności Opiekuna Kościoła Świętego w życiu i posłudze laikatu.

W rozmowie z Antonim Tompolskim zapraszaliśmy do udziału w trwającym I Ogólnopolskim Forum Charis, czyli spotkaniu reprezentantów wspólnot Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. Wydarzenie odbywa się w formie hybrydowej - stacjonarnie w Łodzi i online na portalach społecznościowych Krajowej Służby Komunii Charis Polska.Charis Polska to część Charis International, czyli powołanej przez papieża Franciszka w 2019 roku służby koordynującej wspólnoty charyzmatyczne istniejące w Kościele. Służba ta w Jubileuszowym Roku Świętego Józefa proponuje m.in. internetowe rekolekcje dla rodzin - Charis International.

Jak napisał papież Franciszek w liście "Patris Corde" w powołaniu Józefa najważniejsze stało się jego bycie opiekunem Świętej Rodziny z Nazaretu, oblubieńcem Najświętszej Maryi Panny i prawnym ojcem Jezusa. W tym kontekście w Paśmie Otwartym rozmawialiśmy z ks. Robertem Grohsem z Archidiecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie.Miesiąc czerwiec w Roku Świętego Jóżefa w sposób szczególny dedykowany jest rodzinom, a także narzeczonym przygotowującym się do przyjęcia Sakramentu Małżeństwa - mogą oni uzyskać odpust zupełny odmawiając wspólnie różaniec (i spełniając zwykłe warunki uzyskania odpustu).

W programie spotkaliśmy się także z jasnogórskimi pielgrzymami, którzy dzielili się swoim nabożeństwem do św. Józefa, a także radami co do roli świeckich w Kościele.Rozmowy z gośćmi i uczestnikami pielgrzymek Akcji Katolickiej, Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ i Apostolstwa Trzeźwości oraz Pasmo Otwarte dostępne będą już wkróce na kanale Radia Jasna Góra na portalu SoundCloud.

Autor: AN

Zobacz również

O pielgrzymce papieża Franciszka sprzed pięciu lat

O pielgrzymce papieża Franciszka sprzed pięciu lat

Piątek, 30.07.2021

30 lipca 2016 roku na Sali Rycerskiej została udostępniona pielgrzymom gablota z pamiątkami po wizycie Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze. Ale my - dziennikarze Radia Jasna Góra - jesteśmy żywymi pamiątkami tego, co stało się pięć lat temu w ramach narodowego dziękczynienia w 1050. rocznicę Chrztu Polski. Wspominaliśmy o tym w ramach dzisiejszego „Pasma studia otwartego”.

Autor: DR

Życie ma wartość! - jezioro - kościół, namiot - adoracja, bieg - sakramenty

Życie ma wartość! - jezioro - kościół, namiot - adoracja, bieg - sakramenty

Czwartek, 29.07.2021

Urokliwe miejsce, misjonarze "do zadań specjalnych", konfesjonały wypożyczone z Jasnej Góry, współpraca 5. diecezji - m.in. takie okoliczności składają się na Festiwal Życia w Kokotku.

Autor: BZ

Półmetek wakacji - podsumowanie i propozycje

Półmetek wakacji - podsumowanie i propozycje

Środa, 28.07.2021

To już półmetek wakacji. W „Paśmie studia otwartego” rozmawialiśmy dziś o tym, jak spędzamy wakacje, szukaliśmy też propozycji dla tych z Państwa, którzy nie mają jeszcze planów i pomysłów, jak dobrze przeżyć czas wakacyjny.

Autor: DR

Abstynencja czy trzeźwość? Co wybrać i jak to zrobić?

Abstynencja czy trzeźwość? Co wybrać i jak to zrobić?

Wtorek, 27.07.2021

Kilka dni przed rozpoczęciem tzw. "miesiąca abstynencji" zadaliśmy sobie pytania o różnice między trzeźwością i abstynencją oraz czy to naprawdę jest wezwanie do nas.

Autor: BZ

'Z Nią wszystko jest możliwe' - płyta o. Piotra Stanikowskiego

'Z Nią wszystko jest możliwe' - płyta o. Piotra Stanikowskiego

Poniedziałek, 26.07.2021

Gościem poniedziałkowego „Pasma studia otwartego” był o. Piotr Stanikowski, paulin, opiekun Jasnogórskiej Wspólnoty „Kana” – autor książki i płyty „Z Nią wszystko jest możliwe”. To propozycje dla każdego, kto w pewnym momencie swojego życia czuje się zagubiony i poszukuje rozwiązania swych problemów.

Autor: DR

Pielgrzymuj duchowo z Radiem Jasna Góra

Pielgrzymuj duchowo z Radiem Jasna Góra

Poniedziałek, 26.07.2021

Drodzy Słuchacze! Jak co roku proponujemy Wam wspólne, duchowe pielgrzymowanie na Jasną Górę w ramach 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej.

Autor: Zespół RJG