Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » M i M - czyli jedność ewangelicznej Marii i Marty w jednej osobie


Wtorek, 08.06.2021

M i M - czyli jedność ewangelicznej Marii i Marty w jednej osobie
Dobrodziejka Zakonu i Jasnej Góry. W 1393 r. wraz z mężem, królem Władysławem Jagiełłą wystawiła dokument fundacyjny dla klasztoru. Była to tzw. druga fundacja, która uprawomocniła decyzje księcia Władysława Opolczyka, rozszerzając jednocześnie uposażenie klasztoru.

O. Melchior Królik, jasnogórski archiwista przypomniał, że najnowsze badania naukowe Cudownego Obrazu prowadzone zwłaszcza przez prof. Wojciecha Kurpika dowodzą, że św. Jadwiga obejmując tron polski jako 12-letnia dziewczyna przywiozła Ikonę z Węgier.

Siostra prof. Adelajda Sielepin ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (jadwiżanek wawelskich) powiedziała, że cała społeczna, polityczna, naukowa, kulturalna, królewska i rodzinna działalność królowej Jadwigi miała źródło w Jej relacji z Chrystusem.

Pamięć o królowej Jadwidze na trwałe wpisana jest w tradycję historyczną Polski. Widać to także w częstochowskim sanktuarium. Na Jasnej Górze znajduje się jej obraz namalowany przez paulina o. Augustyna Jędrzejczyka. 24 lutego 1933 r. przed tym obrazem składano prośby nadesłane z całej Polski o beatyfikację Królowej Jadwigi. Delegaci wszystkich polskich diecezji, przedstawiciele różnych korporacji i związków zawodowych przekazali tysiące próśb na ręce ówczesnego biskupa krakowskiego kard. Adama Stefana Sapiehy, wdzięczni za otoczenie opieką częstochowskiego klasztoru.
- Dziś Jadwiga jest nie tylko błogosławioną, ale świętą. Jest w sercu Polski. A Polska na każdym etapie swoich dziejów musi stwierdzić, że była i jest sobą w znacznej mierze przez Jadwigę - mówił kard. Karol Wojtyła.

Archiwalne nagranie "Pasma Otwartego" o Św. Jadwidze już wkrótce dostępne będą na kanale Radia Jasna Góra na portalu SoundCloud.

Autor: BZ & IT

Zobacz również

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Poniedziałek, 21.06.2021

Zespół Genezareth powstał w 1996 roku. Specyfiką tego zespołu jest to, że klerycy ciągle się zmieniają. Z jednej strony stanowi to pewną trudność, ponieważ niejako na nowo trzeba tworzyć materiał. Trzeba jednak zaznaczyć to, że ciągle pojawiają się nowe osoby i to ubogaca ten zespół, bo każdy z nas ma różne talenty, które otrzymał od Boga i chce tymi talentami się dzielić.

Autor: PG

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Sobota, 19.06.2021

Józefie, zbuduj dom dla Mojego Syna! Jak każdego 19 dnia miesiąca w naszym programie przeważał rys józefowy - dziś rozmawialiśmy o różnych wymiarach obecności Opiekuna Kościoła Świętego w życiu i posłudze laikatu.

Autor: AN

"Przedłużenie głosu Matki Bożej"

Wtorek, 15.06.2021

Radio Jasna Góra, Biuro prasowe JasnaGoraNews, dwumiesięcznik Jasna Góra, Twitter, Facebook, Instagram...

Autor: BZ

Czyściec i ekologia

Czyściec i ekologia

Sobota, 12.06.2021

O duchowej rzeczywistości jaką jest czyściec w Paśmie Otwartym opowiedziała S. Anna Czajkowska, Wspomożycielka Dusz Czyśćcowych.

Autor: bz

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Środa, 09.06.2021

Cisza, która jest wspomnieniem, skarbnicą wiedzy, tęsknotą za nieskończonością. Tym właśnie oddycha się w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej i w Watykańskich Archiwach Apostolskich - mówił na 100,6 fm kardynał José Tolentino de Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. W Międzynarodowy Dzień Archiwów zastanawialiśmy się m.in. nad aktualnością misji archiwstów w świecie współczesnym.

Autor: AN

"Zrozumieć"

Środa, 09.06.2021

"ZROZUMIEĆ"  - to hasło 27. Spotkania Młodych w Wołczynie, które odbywać się będzie pod patronatem Radia Jasna Góra

Autor: ib