Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » W najcięższych chwilach narodu byli z ludźmi, nie uciekli


Czwartek, 29.04.2021

W najcięższych chwilach narodu byli z ludźmi, nie uciekli
- Nikt potem nie mógł i nie będzie mógł powiedzieć, że kapłani katoliccy nie uczestniczyli w losach swojego narodu… - tak mówił kard. Karol Wojtyła o ofierze polskich księży, poniesionej w czasie II wojny światowej.

W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego na Jasnej Górze trwa modlitwa za kapłanów pomordowanych w obozach koncentracyjnych, niemieckich i sowieckich katowniach oraz w czasie rzezi wołyńkiej w latach 1939-1945.

Wśród zamordowanych kapłanów, męczenników II wojny światowej, był też paulin o. Romuald Kłaczyński. Po więźniu obozu koncentracyjnego nr 22778 pozostały dwa brewiarze i różaniec.
O. dr Józef Płatek, historyk Zakonu, przypomniał, że 21 kwietnia 1940 roku o. Romuald prowadził w Kaplicy Matki Bożej nabożeństwo różańcowe, po którym mówił o nadziei w odrodzenie Polski.

Na Jasnej Górze zachowane są też: drewniana monstrancja wykonana przez więźniów w Dachau a także kielichy mszalne. Tych paramentów używał m.in męczennik obozu - bł. bp Michał Kozal.

W czasie II wojny światowej z rąk okupantów, zginęło ok. trzech tysięcy polskich księży, co stanowiło 20 proc. przedwojennego duchowieństwa. Ponad połowa z kapłanów diecezjalnych i zakonnych poddana została represjom.

Autor: BZ

Zobacz również

Słuchalność Radia Jasna Góra

Słuchalność Radia Jasna Góra

Piątek, 07.05.2021

Z raportu Radio Track Kantar Polska opracowanego przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w okresie od października 2020 roku do marca 2021 roku wzrosła słuchalność Radia Jasna Góra na terenie Częstochowy. Utrzymuje się ona na poziomie 1,9%. Jest to dla nas bardzo radosna informacja, dopingująca nas do dalszej pracy.

Autor: o.AG

8 maja święcenia diakonatu

8 maja święcenia diakonatu

Piątek, 07.05.2021

W obchodzoną 8 maja uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, w paulińskiej bazylice św. Michała Archanioła – Sanktuarium Męczeństwa św. Stanisława w Krakowie na Skałce, odbędą się święcenia diakonatu.

Autor: o.AG

Pielgrzymi na uroczystościach 3 maja

Pielgrzymi na uroczystościach 3 maja

Poniedziałek, 03.05.2021

Księża biskupi, w tym członkowie Rady Stałej Episkopatu Polski, która dziś ma na Jasnej Górze swoje spotkanie, a także małżeństwa, rodziny, zgromadzenia zakonne oraz młodzież - każdy ma swój udział w trwającej w sercu Polski modlitwie za Ojczyznę. Zapraszamy na spotkanie z uczestniczącymi w dzisiejszych uroczystościach pielgrzymami.

Autor: AS

Duchowa łączność z Jasną Górą w Uroczystość Królowej Polski

Duchowa łączność z Jasną Górą w Uroczystość Królowej Polski

Sobota, 01.05.2021

Do duchowej łączności z Jasną Górą w uroczystość Królowej Polski, 3 maja, zachęca jasnogórski przeor. O. Samuel Pacholski przypomina, że święto jest przede wszystkim okazją do dziękczynienia za obecność Maryi w dziejach naszego Narodu.

Autor: @JasnaGóraNews

Jasnogórski maj

Jasnogórski maj

Sobota, 01.05.2021

Dziś w pierwszą sobotę miesiąca Modlitwa Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi Królowej Polski na jasnogórskich błoniach od godz. 16.00. Msza św. z zawierzeniem rodzin o 18.30.

Autor: @JasnaGóraNews

Werbiści dziękują za świętego współbrata

Werbiści dziękują za świętego współbrata

Piątek, 30.04.2021

15-ta rocznica śmierci Sługi Bożego o. Mariana Żelazka wspominana jest na Jasnej Górze. Za dar jego życia i posługi dziękują przedstawiciele polskiej prowincji Księży Werbistów.

Autor: AS