Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Uczcili pamięć powstańców śląskich


Wtorek, 27.04.2021

Uczcili pamięć powstańców śląskich
Z okazji 100-lecia III powstania śląskiego na Jasnej Górze spotkali się dziś przedstawiciele władz samorządowych powiatu kłobuckiego.
– Modlitwą chcemy uczcić pamięć Ślązaków, którzy walczyli o polskość Górnego Śląska, powiedział organizator spotkania Henryk Kiepura, starosta kłobucki:

Aby zachować pamięć historyczną kształtującą tożsamość narodową, samorządowcy mają w planach realizację wielu projektów zaadresowanych głównie do ludzi młodych:

Po Mszy św. przedstawiciele władz samorządowych udali się do kaplicy Pamięci Narodu, gdzie złożyli kwiaty pod tablicą Wojciecha Korfantego. Hołd i pamięć walczącym w powstaniach śląskich oddano również poległym spoczywającym na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.
III powstanie śląskie trwające od 2 maja do 5 lipca 1921 r. miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. W trakcie jego trwania doszło do dwóch dużych bitew w rejonie Góry św. Anny i pod Olzą.

Autor: mb

Zobacz również

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Poniedziałek, 21.06.2021

Zespół Genezareth powstał w 1996 roku. Specyfiką tego zespołu jest to, że klerycy ciągle się zmieniają. Z jednej strony stanowi to pewną trudność, ponieważ niejako na nowo trzeba tworzyć materiał. Trzeba jednak zaznaczyć to, że ciągle pojawiają się nowe osoby i to ubogaca ten zespół, bo każdy z nas ma różne talenty, które otrzymał od Boga i chce tymi talentami się dzielić.

Autor: PG

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Sobota, 19.06.2021

Józefie, zbuduj dom dla Mojego Syna! Jak każdego 19 dnia miesiąca w naszym programie przeważał rys józefowy - dziś rozmawialiśmy o różnych wymiarach obecności Opiekuna Kościoła Świętego w życiu i posłudze laikatu.

Autor: AN

"Przedłużenie głosu Matki Bożej"

Wtorek, 15.06.2021

Radio Jasna Góra, Biuro prasowe JasnaGoraNews, dwumiesięcznik Jasna Góra, Twitter, Facebook, Instagram...

Autor: BZ

Czyściec i ekologia

Czyściec i ekologia

Sobota, 12.06.2021

O duchowej rzeczywistości jaką jest czyściec w Paśmie Otwartym opowiedziała S. Anna Czajkowska, Wspomożycielka Dusz Czyśćcowych.

Autor: bz

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Środa, 09.06.2021

Cisza, która jest wspomnieniem, skarbnicą wiedzy, tęsknotą za nieskończonością. Tym właśnie oddycha się w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej i w Watykańskich Archiwach Apostolskich - mówił na 100,6 fm kardynał José Tolentino de Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. W Międzynarodowy Dzień Archiwów zastanawialiśmy się m.in. nad aktualnością misji archiwstów w świecie współczesnym.

Autor: AN

"Zrozumieć"

Środa, 09.06.2021

"ZROZUMIEĆ"  - to hasło 27. Spotkania Młodych w Wołczynie, które odbywać się będzie pod patronatem Radia Jasna Góra

Autor: ib