Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Wolność i jej zagrożenia - spotkanie przed beatyfikacją prymasa Wyszyńskiego


Poniedziałek, 26.04.2021

Wolność i jej zagrożenia - spotkanie przed beatyfikacją prymasa Wyszyńskiego
Na Jasną Górę „Wolność i jej zagrożenia” będą tematem kolejnego spotkania „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego”. W tym cyklu rozważania dotyczą Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej z 3 maja 1966r. Refleksja związana z posługą i duchowością kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się na Jasnej Górze, już jutro, tj. we wtorek 27 kwietnia.
Gośćmi spotkania będą: prof. Andrzej Nowak, publicysta, historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Beata Mackiewicz, redaktor tekstów Prymasa Wyszyńskiego i dyrektor wydawnictwa Soli Deo.
- Wolność to zagadnienie kluczowe, które wiąże się z tym aktem - zauważa o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego, który jest jednym z organizatorów spotkania.

O. Prus przypomina, że Akt Oddania w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego był niejako uwieńczeniem uroczystych obchodów milenium chrztu Polski, do których Prymas Wyszyński przywiązywał wielką wagę podkreślając, że przez chrzest „weszliśmy do rodziny chrześcijańskiej świadomi naszych obowiązków w tej rodzinie, zwłaszcza odpowiedzialności za naród i Kościół w Polsce i w świecie”.

Jak dodaje paulin spotkanie będzie nie tylko rozważaniem historycznym o akcie z 1966r., ale będzie również próbą zauważenia aktualności tego przesłania w kontekście dzisiejszych zagrożeń wolności. - Choć żyjemy w wolnym kraju, zagrożenia naszej wolności wciąż są, widoczne szczególnie w obszarze systemu wartości czy moralności - zauważa o. Prus.

Początek spotkania „W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego” jutro o godz. 19.30 w Sali Papieskiej. Transmisja w Radiu Jasna Góra i w Internecie. Jego organizatorami są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego i oddział w Częstochowie „Civitas Christiana”.

Autor: it

Zobacz również

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Płyta tygodnia - Genezareth – Wracaj

Poniedziałek, 21.06.2021

Zespół Genezareth powstał w 1996 roku. Specyfiką tego zespołu jest to, że klerycy ciągle się zmieniają. Z jednej strony stanowi to pewną trudność, ponieważ niejako na nowo trzeba tworzyć materiał. Trzeba jednak zaznaczyć to, że ciągle pojawiają się nowe osoby i to ubogaca ten zespół, bo każdy z nas ma różne talenty, które otrzymał od Boga i chce tymi talentami się dzielić.

Autor: PG

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Święty Józef - patron obecności świeckich w Kościele

Sobota, 19.06.2021

Józefie, zbuduj dom dla Mojego Syna! Jak każdego 19 dnia miesiąca w naszym programie przeważał rys józefowy - dziś rozmawialiśmy o różnych wymiarach obecności Opiekuna Kościoła Świętego w życiu i posłudze laikatu.

Autor: AN

"Przedłużenie głosu Matki Bożej"

Wtorek, 15.06.2021

Radio Jasna Góra, Biuro prasowe JasnaGoraNews, dwumiesięcznik Jasna Góra, Twitter, Facebook, Instagram...

Autor: BZ

Czyściec i ekologia

Czyściec i ekologia

Sobota, 12.06.2021

O duchowej rzeczywistości jaką jest czyściec w Paśmie Otwartym opowiedziała S. Anna Czajkowska, Wspomożycielka Dusz Czyśćcowych.

Autor: bz

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Świątynie ciszy, strażnicy historii, skarbnice pamięci Narodu - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Środa, 09.06.2021

Cisza, która jest wspomnieniem, skarbnicą wiedzy, tęsknotą za nieskończonością. Tym właśnie oddycha się w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej i w Watykańskich Archiwach Apostolskich - mówił na 100,6 fm kardynał José Tolentino de Mendonça, Bibliotekarz i Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. W Międzynarodowy Dzień Archiwów zastanawialiśmy się m.in. nad aktualnością misji archiwstów w świecie współczesnym.

Autor: AN

"Zrozumieć"

Środa, 09.06.2021

"ZROZUMIEĆ"  - to hasło 27. Spotkania Młodych w Wołczynie, które odbywać się będzie pod patronatem Radia Jasna Góra

Autor: ib