Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Rekolekcje Bożogrobców


Sobota, 20.02.2021

Rekolekcje Bożogrobców
Na Jasnej Górze trwają doroczne wielkopostne rekolekcje dla członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Ze względu na pandemię bierze w nich udział ok. 60 osób, choć zwierzchnictwo polskie Zakonu, liczy prawie 300.
Wśród intencji modlitewnych tej grupy zawsze jest błaganie za chrześcijan w Ziemi Świętej:

Tematem dni skupienia przedstawicieli Zakonu Bożogrobców jest „Wspólnota”, która żyje w procesie ciągłego nawrócenia, która żyje tajemnicą paschalną, która gromadzi się wokół Maryi. Głosi je biblista, ks. dr Ryszard Kempiak, salezjanin.
- Twarz Maryi skłania do rachunku sumienia i wzywa do nawrócenia - zauważył rekolekcjonista:

Ks. Kempiak podkreślał w kazaniu rekolekcyjnym, że Maryja domaga się wierności i konsekwencji:

Zakon Bożogrobców lub Miechowitów założył Gotfryd de Bouillon. W latach 1096-99 był on wodzem pierwszej wyprawy krzyżowej. Powołał 20 kanoników, przeważnie ze szlacheckich rodzin, do ochrony Bożego Grobu w Jerozolimie. Pierwszy zakon rycerski na świecie łączył elementy religijne i militarne. W Polsce bożogrobcy są od 1162 r. Sprowadził ich z Ziemi Świętej do Miechówa małopolski wielmoża Jaksa. Powstał tam klasztor i bazylika pw. Bożego Grobu.
W naszym kraju Zakon odrodził się w 1995 r.
Kawalerowie i damy Zakonu służą Stolicy Apostolskiej, pomagają chrześcijanom w Jerozolimie, chronią miejsca święte i opiekują się nimi. Na świecie Zakon liczy kilkanaście tysięcy członków, najwięcej w Kanadzie, USA i Włoszech.

Autor: it

Zobacz również

Duchowy Ojciec kilku pokoleń

Duchowy Ojciec kilku pokoleń

Sobota, 27.02.2021

Gwałtownik Królestwa Bożego, człowiek wiary konsekwentnej, prorok - to tylko niektóre tytuły jakimi określany jest ks. Franciszek Blachnicki.

Autor: BZ

Najlepsza polisa ubezpieczeniowa

Najlepsza polisa ubezpieczeniowa

Sobota, 27.02.2021

Na Jasnej Górze dziś drugie spotkanie w nowym cyklu "W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego".

Autor: BZ

Jeśli nie

Jeśli nie "studniówka" i nie online, to co?

Sobota, 27.02.2021

Tradycyjnie za siebie, o pomyślność na egzaminach i wybór dobrej drogi życiowej, ale także w trudnym czasie pandemii za wszystkich...

Autor: BZ

W oczekiwaniu na beatyfikacje Prymasa Jasnogórskiego

W oczekiwaniu na beatyfikacje Prymasa Jasnogórskiego

Piątek, 26.02.2021

O wartościach w Milenijnym Akcie z 1966 r., a także - co to znaczy być niewolnikiem Matki Bożej - m.in. o tym będzie mowa na kolejnym spotkaniu 'W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego'.

Autor: IT/mb

Zmarł bp György Snell - przyjaciel Paulinów i Polski

Zmarł bp György Snell - przyjaciel Paulinów i Polski

Piątek, 26.02.2021

Zmarły dziś na Węgrzech bp György Snell, biskup pomocniczy arch. ostrzyhomsko-budapeszteńskiej, to wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej, orędownik kultu maryjnego i przyjaciel Zakonu Paulinów, a także Polski.

Autor: IT/mb

Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów

Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów

Piątek, 26.02.2021

Pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią na Jasnej Górze rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów. W tym roku nie będą to duże grupy, a jedynie delegacje z poszczególnych szkół i diecezji.

Autor: mb