Piątek, 19.02.2021
Jak zaznaczył o. Stanisław Rudziński, historyk sztuki, niegdyś w tym miejscu jasnogórscy paulini odprawiali Msze św. za królów polskich, fundatorów i dobrodziejów klasztoru.
Według zapisów historycznych Krucyfiks pochodzi z okresu średniowiecza i jest darem Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka.
Sama figura Chrystusa na krzyżu, w swym zamyśle artystycznym, stwarza wyjątkową atmosferę do kontemplacji tajemnicy zbawienia człowieka. - Pełna wyrazu jest twarz Jezusa naznaczona oznakami męki i agonii - podkreśla o. Rudziński:
Gotycki krucyfiks to zabytek pochodzący z XV w. Umieszczona na nim rzeźba Jezusa ozdobiona jest pozłacaną koroną cierniową i przepaską lędźwiową zwaną z łac. perizonium. Krucyfiks mimo wojen i pożarów szczęśliwie dotrwał do naszych czasów. W czasie pożaru Jasnej Góry w 1690 został okopcony i poczerniały. Zapewne to wówczas został też przemalowany olejno. Warstwę tej farby zdjęto podczas restauracji pod koniec XX wieku.
Krzyż jest ujęty na krawędziach malowanymi, złoconymi listwami. Jego podstawa wspiera się na marmurowej skale. U szczytu została umieszczona tabliczka owalna z literami INRI z 1659, srebrna, złocona. W jego tle umocowano blachę wczesnobarokową z 1659 r. Jest to płaszczyzna srebrna, trybowana i grawerowana z architekturą Jerozolimy i symultanicznymi scenami Pasji na tle pejzażu, górą półkolista, nieco obcięta, ze złoconymi maskami Słońca i Księżyca po bokach krzyża.
Rzeźba jest zawieszona przy ołtarzu z połowy XVIII w.
Autor: mb