Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Któryś za nas cierpiał rany...


Piątek, 19.02.2021

Któryś za nas cierpiał rany...
Tylko kilka razy w roku, a dokładnie w każdy piątek Wielkiego Postu i święto Podwyższenia Krzyża Świętego jest sprawowana Msza św. przy bocznym ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej, gdzie znajduje się słynący łaskami krzyż z figurą Chrystusa.

Jak zaznaczył o. Stanisław Rudziński, historyk sztuki, niegdyś w tym miejscu jasnogórscy paulini odprawiali Msze św. za królów polskich, fundatorów i dobrodziejów klasztoru.
Według zapisów historycznych Krucyfiks pochodzi z okresu średniowiecza i jest darem Elżbiety Rakuszanki, żony Kazimierza Jagiellończyka.
Sama figura Chrystusa na krzyżu, w swym zamyśle artystycznym, stwarza wyjątkową atmosferę do kontemplacji tajemnicy zbawienia człowieka. - Pełna wyrazu jest twarz Jezusa naznaczona oznakami męki i agonii - podkreśla o. Rudziński:

Gotycki krucyfiks to zabytek pochodzący z XV w. Umieszczona na nim rzeźba Jezusa ozdobiona jest pozłacaną koroną cierniową i przepaską lędźwiową zwaną z łac. perizonium. Krucyfiks mimo wojen i pożarów szczęśliwie dotrwał do naszych czasów. W czasie pożaru Jasnej Góry w 1690 został okopcony i poczerniały. Zapewne to wówczas został też przemalowany olejno. Warstwę tej farby zdjęto podczas restauracji pod koniec XX wieku.

Krzyż jest ujęty na krawędziach malowanymi, złoconymi listwami. Jego podstawa wspiera się na marmurowej skale. U szczytu została umieszczona tabliczka owalna z literami INRI z 1659, srebrna, złocona. W jego tle umocowano blachę wczesnobarokową z 1659 r. Jest to płaszczyzna srebrna, trybowana i grawerowana z architekturą Jerozolimy i symultanicznymi scenami Pasji na tle pejzażu, górą półkolista, nieco obcięta, ze złoconymi maskami Słońca i Księżyca po bokach krzyża.

Rzeźba jest zawieszona przy ołtarzu z połowy XVIII w.

Autor: mb

Zobacz również

Duchowy Ojciec kilku pokoleń

Duchowy Ojciec kilku pokoleń

Sobota, 27.02.2021

Gwałtownik Królestwa Bożego, człowiek wiary konsekwentnej, prorok - to tylko niektóre tytuły jakimi określany jest ks. Franciszek Blachnicki.

Autor: BZ

Najlepsza polisa ubezpieczeniowa

Najlepsza polisa ubezpieczeniowa

Sobota, 27.02.2021

Na Jasnej Górze dziś drugie spotkanie w nowym cyklu "W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego".

Autor: BZ

Jeśli nie

Jeśli nie "studniówka" i nie online, to co?

Sobota, 27.02.2021

Tradycyjnie za siebie, o pomyślność na egzaminach i wybór dobrej drogi życiowej, ale także w trudnym czasie pandemii za wszystkich...

Autor: BZ

W oczekiwaniu na beatyfikacje Prymasa Jasnogórskiego

W oczekiwaniu na beatyfikacje Prymasa Jasnogórskiego

Piątek, 26.02.2021

O wartościach w Milenijnym Akcie z 1966 r., a także - co to znaczy być niewolnikiem Matki Bożej - m.in. o tym będzie mowa na kolejnym spotkaniu 'W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego'.

Autor: IT/mb

Zmarł bp György Snell - przyjaciel Paulinów i Polski

Zmarł bp György Snell - przyjaciel Paulinów i Polski

Piątek, 26.02.2021

Zmarły dziś na Węgrzech bp György Snell, biskup pomocniczy arch. ostrzyhomsko-budapeszteńskiej, to wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej, orędownik kultu maryjnego i przyjaciel Zakonu Paulinów, a także Polski.

Autor: IT/mb

Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów

Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów

Piątek, 26.02.2021

Pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią na Jasnej Górze rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów. W tym roku nie będą to duże grupy, a jedynie delegacje z poszczególnych szkół i diecezji.

Autor: mb