Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Wspólnota ze Zranionymi


Piątek, 19.02.2021

Wspólnota ze Zranionymi
Dziś w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele w Polsce obchodzony jest Dzień Modlitw i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich.

Tegorocznym obchodom, ustanowionym z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski towarzyszy hasło 'Wspólnota ze Zranionymi'. Podczas wczorajszej modlitwy apelowej na Jasnej Górze ks. Łukasz Knieć mówiąc o ranach zadanych dzieciom i młodzieży w miejscach, w których powinny się one czuć najbezpieczniej, prosił o przebaczenie i łaskę uzdrowienia. Duszpasterz osób pokrzywdzonych diec. opolskiej wołał 'Maryjo naucz nas wszystkich: przełożonych kościelnych, duchownych, konsekrowanych i świeckich - wspólnoty ze zranionymi...':

'Maryjo w Twoje ręce składam cały nasz ból, wstyd, każdy grzech niewysłuchania i zaniechania. Proszę o miłosierdzie dla nas.' - tymi słowami modlił się dziś podczas porannej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej ks. Bogumił Kępa, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży:

Idea zorganizowania Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, została wysunięta w lutym 2015 r. przez członków powołanej wówczas przez Ojca Świętego - Papieskiej Komisji na rzecz Ochrony Nieletnich. Papież przyjął tę propozycję, a 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie takiego Dnia w poszczególnych krajach. W Polsce po raz pierwszy Dni Modlitwy i Pokuty odbyły się w pierwszy piątek Wielkiego Postu, czyli 3 marca 2017 r.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, mnisi mając świadomość dramatu pokrzywdzonych, a także tych którzy, dopuścili się takich aktów, zostali zachęceni do podjęcia modlitwy, prosząc Boga o przebaczenia win dla sprawców wykroczeń, ducha pokuty i umartwienia, pragnienie naprawienia wyrządzonego zła, a dla pokrzywdzonych i ich rodzin o ukojenie bólu. W tym względzie zostały przygotowane także specjalne materiały duszpasterskie. Są one wykorzystywane podczas osobistych modlitw i nabożeństw sprawowanych w paulińskich wspólnotach klasztornych i parafiach.

Autor: mb

Zobacz również

Duchowy Ojciec kilku pokoleń

Duchowy Ojciec kilku pokoleń

Sobota, 27.02.2021

Gwałtownik Królestwa Bożego, człowiek wiary konsekwentnej, prorok - to tylko niektóre tytuły jakimi określany jest ks. Franciszek Blachnicki.

Autor: BZ

Najlepsza polisa ubezpieczeniowa

Najlepsza polisa ubezpieczeniowa

Sobota, 27.02.2021

Na Jasnej Górze dziś drugie spotkanie w nowym cyklu "W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego".

Autor: BZ

Jeśli nie

Jeśli nie "studniówka" i nie online, to co?

Sobota, 27.02.2021

Tradycyjnie za siebie, o pomyślność na egzaminach i wybór dobrej drogi życiowej, ale także w trudnym czasie pandemii za wszystkich...

Autor: BZ

W oczekiwaniu na beatyfikacje Prymasa Jasnogórskiego

W oczekiwaniu na beatyfikacje Prymasa Jasnogórskiego

Piątek, 26.02.2021

O wartościach w Milenijnym Akcie z 1966 r., a także - co to znaczy być niewolnikiem Matki Bożej - m.in. o tym będzie mowa na kolejnym spotkaniu 'W oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Jasnogórskiego'.

Autor: IT/mb

Zmarł bp György Snell - przyjaciel Paulinów i Polski

Zmarł bp György Snell - przyjaciel Paulinów i Polski

Piątek, 26.02.2021

Zmarły dziś na Węgrzech bp György Snell, biskup pomocniczy arch. ostrzyhomsko-budapeszteńskiej, to wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej, orędownik kultu maryjnego i przyjaciel Zakonu Paulinów, a także Polski.

Autor: IT/mb

Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów

Rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów

Piątek, 26.02.2021

Pomimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią na Jasnej Górze rozpoczyna się pielgrzymowanie maturzystów. W tym roku nie będą to duże grupy, a jedynie delegacje z poszczególnych szkół i diecezji.

Autor: mb