Piątek, 19.02.2021
Tegorocznym obchodom, ustanowionym z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski towarzyszy hasło 'Wspólnota ze Zranionymi'. Podczas wczorajszej modlitwy apelowej na Jasnej Górze ks. Łukasz Knieć mówiąc o ranach zadanych dzieciom i młodzieży w miejscach, w których powinny się one czuć najbezpieczniej, prosił o przebaczenie i łaskę uzdrowienia. Duszpasterz osób pokrzywdzonych diec. opolskiej wołał 'Maryjo naucz nas wszystkich: przełożonych kościelnych, duchownych, konsekrowanych i świeckich - wspólnoty ze zranionymi...':
'Maryjo w Twoje ręce składam cały nasz ból, wstyd, każdy grzech niewysłuchania i zaniechania. Proszę o miłosierdzie dla nas.' - tymi słowami modlił się dziś podczas porannej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej ks. Bogumił Kępa, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży:
Idea zorganizowania Dnia Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, została wysunięta w lutym 2015 r. przez członków powołanej wówczas przez Ojca Świętego - Papieskiej Komisji na rzecz Ochrony Nieletnich. Papież przyjął tę propozycję, a 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie takiego Dnia w poszczególnych krajach. W Polsce po raz pierwszy Dni Modlitwy i Pokuty odbyły się w pierwszy piątek Wielkiego Postu, czyli 3 marca 2017 r.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że w Zakonie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, mnisi mając świadomość dramatu pokrzywdzonych, a także tych którzy, dopuścili się takich aktów, zostali zachęceni do podjęcia modlitwy, prosząc Boga o przebaczenia win dla sprawców wykroczeń, ducha pokuty i umartwienia, pragnienie naprawienia wyrządzonego zła, a dla pokrzywdzonych i ich rodzin o ukojenie bólu. W tym względzie zostały przygotowane także specjalne materiały duszpasterskie. Są one wykorzystywane podczas osobistych modlitw i nabożeństw sprawowanych w paulińskich wspólnotach klasztornych i parafiach.
Autor: mb