Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Pustynia, palma, kruk i Twitter… pauliński depozyt a znaki czasu


Piątek, 15.01.2021

Pustynia, palma, kruk i Twitter… pauliński depozyt a znaki czasu
W Zakonie Paulinów obchodzona jest dziś uroczystość ku czci św. Pawła z Teb. To pierwszy pustelnik w historii Kościoła, który na egipskiej pustyni przez 90 lat w samotności modlił się za świat. Znalazł licznych naśladowców, przyczyniając się do rozwoju życia eremickiego i pustelniczego w całym basenie Morza Śródziemnego.

Właśnie tego świętego obrali w XIII w. na swego patrona pustelnicy wstępujący do powstającego wtedy na Węgrzech nowego zakonu. Od jego imienia wywodzi się potoczna nazwa paulinów, czyli Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Jak zauważa o. Arnold Chrapkowski, przełożony generalny zakonnicy starają się, przechowując duchowy depozyt św. Pawła, wciąż rozwijać w zmieniających się warunkach ideał życia w kontemplacji Boga, przy równoczesnym otwieraniu się na potrzeby współczesnego człowieka.

- To co jest ważne, co jest wezwaniem dla każdego paulina, niezależnie w jakim kraju posługuje to jest 'eremityzm pragnienia' czy 'eremityzm serca' - wyjaśnia o. Chrapkowski. Podkreślił, ze drogi kontemplacji, mniszego stylu życia we wspólnocie i aktywności duszpasterskiej nie mogą się rozchodzić, to jest moc paulińskiego charyzmatu.

Generał Paulinów zwrócił uwagę, nawiązując także do obecnej sytuacji czasu pandemii, że zarówno eremita Paweł jak i bł. Euzebiusz, który połączył rozproszonych pustelników w zakon, są przykładami jak nawet w odosobnieniu można być w duchowej wspólnocie.
O. Chrapkowski podziękował wszystkim właśnie za tę duchową obecność na Jasnej Górze i przy paulinach, za wsparcie, duchową jedność

Zdaniem o. Pawła Subika eremita z Teb jest wciąż inspirującym wzorem, jak 'radykalnie wejść w Ewangelię'.

Cechami paulińskiej duchowości są kontemplowanie Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy, zwłaszcza liturgicznej, szczególny kult Matki Bożej oraz gorliwość apostolska przejawiająca się się zwłaszcza przez głoszenie słowa Bożego, świadectwo życia, sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.

Obok tradycyjnych form duszpasterskich paulinów wciąż tworzone są nowe. Na Jasnej Górze, w paulińskich sanktuariach i parafiach działają różne grupy, ruchy religijne, prowadzona jest bogata działalność, umożliwiająca religijny rozwój wiernych. Stąd tez aktywność medialna - zakonnicy prowadzą dwumiesięcznik 'Jasna Góra', Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe, Jasnogórskie Centrum Informacji, strony internetowe czy Twitter. Działają też: chóry i zespoły muzyczne, Jasnogórski Instytut Maryjny, jasnogórska biblioteka, Telefon Zaufania, poradnie psychologiczno-religijne dla młodzieży, poradnia rodzinna, Centralny Ośrodek Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, Rodzina Różańcowa, Sodalicja Mariańska, Wspólnota bł. Euzebiusza, Amia św. Michała Archanioła i inne.

Autor: ms

Zobacz również

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Poniedziałek, 15.04.2024

„Ta płyta to powrót do korzeni. Drzewo jest symbolem wolności i mądrości natury, która wzbudza szacunek i podziw. Drzewa symbolizują życie, ale również nas samych. Korzenie to nasza przeszłość, pień jest symbolem teraźniejszości, a gałęzie to nasza przyszłość, która wyciąga swe ręce do działania, kreacji i marzeń” - tak o projekcie mówi sama artystka.

Ania Michałowska jest wokalistką jazzową, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku i Wokalistyki Jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Występowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą. Jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie

Autor: RJG

Dziś Święto Chrztu Polski

Dziś Święto Chrztu Polski

Niedziela, 14.04.2024

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą.

Autor: o.AG

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela, 14.04.2024

W Kościele katolickim w Polsce w niedzielę 14 kwietnia odbędzie się VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego myślą przewodnią będą słowa z Dziejów Apostolskich „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”.

Autor: o.AG

Pomagają rozeznać drogę powołania

Pomagają rozeznać drogę powołania

Piątek, 12.04.2024

Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Częstochowie organizuje dzień otwarty. Do odwiedzenia tego miejsca zachęcali na naszej antenie klerycy Igor i Dominik. W „Rozmowie poranka” poinformowali, że odwiedziny częstochowskiego seminarium będą możliwe już jutro, w sobotę, 13 kwietnia. Informacje o tym, jak się zapisać, dostępne są na Facebook’u Seminarium.

„To jest taki dzień, w którym jesteśmy w pełni dla tych, którzy przyjdą, otwieramy swoje drzwi, pokazujemy naszą rzeczywistość. Ale też przygotowaliśmy kilka specjalnych rzeczy – będzie Eucharystia, uwielbienie, i trochę atrakcji” - zapraszali klerycy w rozmowie z Dariuszem Ciszewskim.

Autor: DR

Wykłady maryjne

Wykłady maryjne

Czwartek, 11.04.2024

Jasnogórski Instytut Maryjny oraz Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie zaprasza w sobotę 13 kwietnia o godzinie 19.00 do Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze na kolejny Wykład Maryjny.

Autor: o.AG