Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Pawełki na start!


Sobota, 09.01.2021

Pawełki na start!
To świętowanie, które najlepiej charakteryzuje misję i charyzmat paulinów w Kościele. Na Jasnej Górze i we wszystkich klasztorach paulińskich rozpoczyna się dziś Nowenna do św. Pawła, potocznie zwana "Pawełkami". Nabożeństwo to, stanowi przygotowanie do najważniejszej uroczystości dla wspólnoty, czyli wspomnienia Pawła z Teb, który uważany jest za patriarchę i patrona Zakonu.

- Nauka płynąca z życia św. Pawła Pustelnika jest wciąż aktualna i potrzebna nam, zwłaszcza teraz, kiedy tyle zawirowań w świecie - powiedział o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry.

Rozpoczynająca się dziś nowenna będzie odbywać się na Jasnej Górze w reżimie sanitarnym.

Ze względu na niepowtarzalny przebieg - śpiew hymnów o prześladowaniach pierwszych chrześcijan i życiu Pawła na pustyni z udziałem orkiestry dętej, ze względu na miejsce - wyjątkową kaplicę świętego Pawła, "Pawełki" jasnogórskie uważane są za nabożeństwo nie mające sobie równych. Ich początek o godz. 18.00.

W liturgii Kościoła Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, ale uroczystości z udziałem wiernych zawsze mają miejsce w niedzielę po tym wspomnieniu. Tak będzie i w tym roku choć w zmienionej formie. 17 stycznia dzieci otrzymają specjalne błogosławieństwo i upominki, ale świętowanie odbędzie się na dziedzińcu przed bazyliką.

Autor: BZ

Zobacz również

Finał XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę - 20.01

Finał XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę - 20.01

Poniedziałek, 18.01.2021

Ponad 20 tys. odsłon strony internatowej Radia Jasna Góra ze zdjęciami ozdób wykonanych przez dzieci w ramach Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Internauci oddali ponad 4 tys. głosów. Swojego wyboru dokonała także specjalna paulińska komisja konkursowa. W tym roku konkurs przybrał inną formułę, bo zadaniem jego uczestników było przygotowanie jednej ozdoby nawiązującej do Paulińskiego Roku Jubileuszowego Zakonu Św. Pawła Pierwszego Pustelnika w

Autor: it

Jasna Góra miejsce, które łączy

Jasna Góra miejsce, które łączy

Poniedziałek, 18.01.2021

Rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Obchodzony jest pod hasłem: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc”. Jak podkreśla ks. Jarosław Grabowski, dyrektor Referatu Dialogu Ekumenicznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Jasna Góra jest wyjątkowym miejscem ekumenicznym:

Autor: it

Śp. ks. Artur Godnarski to jasnogórski pielgrzym

Śp. ks. Artur Godnarski to jasnogórski pielgrzym

Poniedziałek, 18.01.2021

Zmarły dziś w wieku 51 lat, ks. Artur Godnarski kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, sekretarz Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji, był także jasnogórskim pielgrzymem. Przybywał na Jasną Górę w różnych okolicznościach, by, jak podkreślał, zawierzać Maryi dzieło ewangelizacyjne.

Autor: it

Pustelnik, rodziny i dzieci

Pustelnik, rodziny i dzieci

Niedziela, 17.01.2021

Hymny ku czci św. Pawła I Pustelnika, świąteczne kazanie, modlitwa i błogosławieństwo dla dzieci, czyli ostatnie w tym roku "Pawełki...

Autor: BZ

Święty nie

Święty nie "light"

Niedziela, 17.01.2021

Święty Paweł Pustelnik, duchowy ojciec i opiekun Zakonu Paulinów to patron na współczesne wymagające czas. O odwadze w podejmowaniu decyzji o życiu kapłańskim i zakonnym oraz o potrzebie zdobywania heroizmu wiary w rodzinie...

Autor: BZ

Paulini -  z Maryją w każdy czas i w każde miejsce

Paulini - z Maryją w każdy czas i w każde miejsce

Sobota, 16.01.2021

Od początku swego istnienia, oprócz kultu Krzyża Świętego, Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika wyróżniał się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej i to właśnie z szerzenia kultu maryjnego paulini są najbardziej znani. W obchodzone dziś we wszystkich wspólnotach paulińskich na świecie Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników Opiekunki i Matki Zakonu także na Jasnej Górze mnisi ponowili swoje przymierze z Matką Najświętszą.

Autor: ms