Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » W służbie piękna muzyki liturgicznej


Niedziela, 22.11.2020

W służbie piękna muzyki liturgicznej
W patronalne święto muzyki kościelnej w sanktuarium trwa modlitwa za członków zespołów śpiewaczych, organistów, ośrodki kształcenia muzycznego i tych, którzy troszczą się o piękno liturgii.

Jasna Góra to jeden z najważniejszych w kraju ośrodków muzycznych. To właśnie tu w połowie XVI w. z inicjatywy paulinów powstała Kapela jasnogórska, którą początkowo tworzyli sami zakonnicy. Niespełna dwa wieki później w jej skład wchodzili już muzycy świeccy. Z jej szeregów wyszło wielu wybitnych kompozytorów. Kapela przetrwała do wybuchu pierwszej wojny światowej. Dziś jej dorobek jest znaczący i systematycznie udostępniany szerszemu gronu melomanów.

Mówi paulin o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz Muzyków Kościelnych:

Innym dowodem troski o chwałę Bożą wyrażaną w pięknie muzyki liturgicznej na przestrzeni dziejów są liczne instrumenty, które zachowały się w sanktuarium, dodaje o. Kilnar:

Obecnie na Jasnej Górze kilka podmiotów na różne sposoby przyczyniają się do rozwoju muzyki liturgicznej. Są to przede wszystkim cztery chóry, kwartet wokalny, Jasnogórski Oktet i Orkiestra Dęta, organiści oraz Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska. Działa także Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna, Szkoła Muzyczna I i II stopnia, podkomisja muzyczno-historyczna powołana do zbadania liturgii muzycznej paulinów w średniowieczu. Nad opracowaniem i konserwacją jasnogórskiego instrumentarium czuwa specjalna komisja.

Autor: mb

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb