Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Święci i błogosławieni szli przez Jasną Górę


Niedziela, 01.11.2020

Święci i błogosławieni szli przez Jasną Górę
Setki relikwiarzy i pamiątek, obrazy i wizerunki, liczne zapiski w kronikach i archiwach, to tylko niektóre „ślady” świętych i błogosławionych na Jasnej Górze. Wielu z nich ewangeliczną miłość czerpało od Matki Bożej Jasnogórskiej. Udokumentowana jest modlitwa ponad 120 osób wyniesionych do chwały ołtarzy, którzy za życia pielgrzymowali do częstochowskiego sanktuarium.
Na Jasną Górę przybywali przede wszystkim Polacy. Największym był św. Jan Paweł II, który nawiedzał Sanktuarium na wszystkich etapach swojego życia, jako papież sześciokrotnie. Jasnogórskimi pielgrzymami byli też m.in. święci: królowa Jadwiga Andegaweńska, abp Józef Bilczewski, abp Zygmunt Szczęsny-Feliński, bp Sebastian Pelczar, o. Maksymilian Maria Kolbe, o. Rafał Kalinowski, s. Faustyna Kowalska czy s. Urszula Ledóchowska.
Wśród przedstawicieli Kościoła powszechnego modlił się tu np. abp A. Roncalli, czyli późniejszy papież Jan XXIII i Matka Teresa z Kalkuty.
O społeczności świętych przypominają relikwie. Na Jasnej Górze gromadzone są już od XVII w. w odrębnej kaplicy (w bocznej nawie bazyliki), gdzie w specjalnych szafkach są setki relikwiarzy. Wśród nich jest fragment ciała św. Walentego, szczątki męczenników-Honorata i Kandydy, o. Kolbe, s. Faustyny, Joanny Beretty Molli czy o. Charbela.
Kaplica Świętych Relikwii zachwyca swym wystrojem. Podczas ostatniej konserwacji bazyliki odkryte zostały w niej prawdziwe arcydzieła: oryginalne zdobienia, polichromie na szafach i ołtarzach oraz wyjątkowe obrazy. W kaplicy odprawiano kiedyś egzorcyzmy, „aby mieć wstawiennictwo świętych, by to oni wspomagali w zmaganiu się z duchem ciemności, z szatanem”.
Szczególnie wymownym znakiem „obecności” świętych jest na Jasnej Górze specjalny relikwiarz wmurowany w tylną ścianę ołtarza w kaplicy Matki Bożej. Został ufundowany przez NSZZ „Solidarność” w 2010 r. Znajdują się w nim relikwie: bł. ks. Jerzego, św. abp. Zygmunta Szczęsnego-Felińskiego czy św. abp. Józefa Bilczewskiego. Przy tych doczesnych cząstkach świętych na chwilę modlitwy zatrzymują się pielgrzymi, którzy zwyczajowo obchodzą na kolonach ołtarz Matki Bożej Jasnogórskiej.
Dla ukazania więzi świętych polskich z Matką Bożą Jasnogórską jest też cykl: „Święci i błogosławieni wpisani w Jasnogórski Wieczernik”. W arkadach techniką sgraffito wykonano postacie niektórych z nich. Są np. A. Chmielowski, U.Ledóchowska, H.Koźmiński, S.Pelczar, bł. ks.Jerzy czy Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.
W 2011r. nakładem wydawnictwa Zakonu Paulinów „Paulinianum” ukazała się książka „Jasnogórscy pielgrzymi. Święci i błogosławieni” ukazująca, jak losy wielu Polaków - osób w późniejszym czasie wyniesionych na ołtarze wiązały się z Jasną Górą. Publikacja przybliża sylwetki ponad 30 świętych i błogosławionych m.in. św. Maksymiliana Marii Kolbe, św. brata Alberta Chmielowskiego, św. Melchiora Grodzieckiego, św. Jana z Dukli, św. Jana Sarkandra, św. Jerzego Popiełuszki i św. Faustyny Kowalskiej. Cykl świętych wieńczy postać Jana Pawła II z przypomnieniem jego słów: nie bójcie się być świętymi.
It

Autor: IT

Zobacz również

Wielki Czwartek - propozycje w ramówce

Wielki Czwartek - propozycje w ramówce

Środa, 27.03.2024

Wielki Czwartek - rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. To także - jak określił ten dzień św. Jan Paweł II - święto kapłańskie. Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

W ramówce Radia Jasna Góra przygotowaliśmy dla Państwa wiele okolicznościowych audycji. Usłyszycie Państwo różne głosy o przeżywaniu daru kapłaństwa. Z okazji kapłańskiego święta zachęcamy do szczególnej modlitwy za znajomych księży, duszpasterzy, katechetów, księży posługujących w parafii; do wyrażenia im życzliwości i złożenia życzeń.

Audycje zamieszczamy też do odsłuchania w dogodnej dla Państwa chwili w specjalnych playlistach na naszej stronie internetowej.

Autor: DR

Triduum i Wielkanoc na Jasnej Górze

Triduum i Wielkanoc na Jasnej Górze

Wtorek, 26.03.2024

Ojcowie i bracia paulini zapraszają do wspólnego przeżycia jasnogórskich liturgii Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Na mediach społecznościowych, w okolicznościowym video, do łączności z Jasną Górą w tych niezwykłych dniach Męki i Zmartwychwstania Jezusa, zapraszają: o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru jasnogórskiego oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz tego miejsca.

Na falach Radia Jasna Góra, jak każdego roku, będziemy transmitować liturgie Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania. Na naszej stronie zamieścimy szczegółową ramówkę z godzinami transmisji nabożeństw, przedstawimy też Państwu nasze propozycje na każdy z tych WIELKICH DNI.

Autor: DR

29. rocznica powstania Radia Jasna Góra

29. rocznica powstania Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 25.03.2024

Radio Jasna Góra obchodzi dziś 29. rocznicę powstania. 25 marca 1995 roku po raz pierwszy przez fale eteru popłynął głos z Jasnej Góry.

O misji Radia Jasna Góra mówił w „Rozmowie poranka” o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni. „Radio to nie jest tylko zapis w dokumencie, czy w dekrecie powołującym do istnienia takie dzieło, ale to jest też misja, która nam towarzyszy” – mówił o. dyrektor w rozmowie z Agatą Nalichowską. Podkreślił, że to zadanie ukazywania Matki Bożej we współczesnym świecie jest realizowane z jednej strony przez transmisje z Kaplicy Matki Bożej czy z innych miejsc na Jasnej Górze, a z drugiej przez tworzone audycje.

Rozmowa zabrzmi jeszcze o godz. 22:05 oraz ok. 3:25.

 

Autor: DR

Rozmyślania o boleściach Matki Jezusa

Rozmyślania o boleściach Matki Jezusa

Niedziela, 24.03.2024

W Niedzielę Palmową na antenie Radia Jasna Góra rozpoczęliśmy emisję wielkopostnych rozważań pod wspólnym tytułem „Siedem boleści Maryi”. Autorem rozważań jest o. Tadeusz Słoniak, paulin, który posługuje w Sanktuarium NMP Bolesnej w Wielgomłynach. Zapraszamy do rozważenia wydarzeń z życia Maryi, które napełniły Jej serce bólem. Te siedem bolesnych momentów, w czasie których była zjednoczona z Jezusem w szczególny i wyjątkowy sposób, to: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, zagubienie dwunastoletniego Jezusa w Jerozolimie, spotkanie Syna - Jezusa na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, zdjęcie Jezusa z krzyża i złożenie Go w grobie.

10-minutowe rozważania emitujemy codziennie około: 7:15, 14:45, 22:30 i 3:45, proponujemy także ich odsłuchanie w formie podcastów.

Autor: DR

Jubileusze u paulinów we Wrocławiu

Jubileusze u paulinów we Wrocławiu

Piątek, 22.03.2024

O przypadającej w najbliższy poniedziałek, 25 marca 10. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Od 25 lat posługują tam ojcowie i bracia paulini. O jubileuszu, ale także o obecności i codziennej służbie paulinów w tym miejscu, opowiadał w rozmowie z o. Andrzejem Gradem - o. Tomasz Chmielewski, przeor tamtejszego konwentu, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja oraz rektor Sanktuarium.

Autor: DR

W ciszy i w ciemności, krok za Jezusem

W ciszy i w ciemności, krok za Jezusem

Czwartek, 21.03.2024

Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą w piątek, 22 marca w kilkuset miejscach w Polsce. Mająca już kilka lat tradycji akcja polega na pokonaniu wybranej trasy, mierzącej około 40 km, w ciszy, skupieniu oraz z rozważaniami, które są specjalnie przygotowane przez ogólnopolskich organizatorów. EDK zawsze odbywa się z piątku na sobotę przed Niedzielą Palmową. Na trasę uczestnicy wyruszają po wieczornej Mszy św., a do celu docierają rano, często o wschodzie słońca.

O tej szczególnej formie Drogi Krzyżowej opowiadali na naszej antenie Igor i Aleksander, klerycy I roku Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Autor: DR