Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Zakończenie paschalnej drogi paulińskiego liturgisty i duszpasterza


Środa, 28.10.2020

Zakończenie paschalnej drogi paulińskiego liturgisty i duszpasterza
Pogrzeb śp. o. Ireneusza Pożarowszczyka odbył się dziś, 28 października, o godz. 11.00 w Bazylice Jasnogórskiej. Żegnający go Paulini wspominali go z żalem i wdzięcznością.

Michał Tadeusz Pożarowszczyk urodził się 20 października 1933 roku we wsi Zakalinki nieopodal Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej. Jak zapisał w swoim życiorysie, pragnienie kapłaństwa odczuł już w momencie przystąpienia do Pierwszej Komunii Świętej. Nowicjat w Leśniowie rozpoczął w 1951 roku, otrzymując habit i imię zakonne - Ireneusz. W 1959 roku w kościele Bożego Ciała w Krakowie przyjął święcenia diakonatu z rąk ks. bp Karola Wojtyły. Natomiast święcenia prezbiteratu otrzymał w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze w roku 1960, roku z rąk ks. bp Zdzisława Golińskiego, Ordynariusza Częstochowskiego.

Po święceniach kapłańskich został posłany na Jasną Górę, do pracy duszpasterskiej oraz jako ceremoniarz. Spędził tutaj prawie całe zakonne życie, trwające 68 lat. Podczas papieskich pielgrzymek na Jasną Górę starał się jak najlepiej przygotować sanktuarium na godne przyjęcie Ojca Świętego. Ponadto z wielką gorliwością i oddaniem aż do ostatnich dni dbał o wyposażenie sanktuarium w niezbędne paramenty, księgi i szaty liturgiczne. Jako wykładowca w paulińskim seminarium na krakowskiej Skałce, przez 46 lat prowadził ćwiczenia z obrzędów i ceremonii liturgicznych. Zasiadał również w zakonnej komisji liturgicznej a także w komisji Kultu Bożego II Synodu diecezji częstochowskiej, był jednym z autorów zakonnego ceremoniału i modlitewnika. Pomimo problemów zdrowotnych w ostatnich latach swego życia starał się jak najlepiej wypełniać zakonne obowiązki służąc pomocą m. in. w kancelarii korespondencyjnej. W tym roku przeżywał 60. rocznicę święceń kapłańskich.

Ze względu na pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, 7. października o. Ireneusz musiał opuścić klasztor, aby poddać się obowiązkowej izolacji. Dzień później trafił do szpitala a 26. października Bóg powołał go do Siebie. Kapłan miał 87 lat.

- Liturgia była dla niego szkołą życia. I w tajemnicy śmierci dopełniło się misterium paschalnej obecności Boga w liturgii i w życiu - powiedział w homilii pogrzebowej bp Andrzej Przybylski.

W swoim życiorysie o. Ireneusz napisał: „Dlatego obrałem stan zakonny, aby w nim oddać się całym sercem na służbę Bogu i Matce Najświętszej”.

Autor: AS

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb