Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » "Przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży..." - Jan Paweł II - apostoł życia


Czwartek, 22.10.2020

W nauczaniu Jana Pawła II bardzo ważne miejsce zajmowała sprawa godności i obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

W jednej z pielgrzymek Ojciec Święty modlił się na Jasnej Górze w czasie Apelu: „Maryjo, Królowo Polski, bądź z nami, czuwaj nad każdym człowiekiem, nad każdą kobietą i nad każdym mężczyzną, nad każdym dzieckiem i to już poczętym w łonie matki!
Czuwaj! Czuwaj nad każdym sumieniem. I ucz nas czuwać!”.

Dziś w liturgiczne wspomnienie Papieża z Polski, na Jasnej Górze po raz kolejny zabrzmi modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, w której paulini i pielgrzymi będą prosić o dar życia i narodzin dla dzieci poczętych oraz o ich prawną ochronę w naszej Ojczyźnie.
Modlitwa jest kontynuacją zakończonej wczoraj ogólnopolskiej nowenny o pełną ochronę życia nienarodzonych. Przez 9 dni wierni błagali Boga o to, by dzisiejszą decyzją Trybunału Konstytucyjnego tzw. "przesłanka eugeniczna" została uznana za niezgodną z ustawą zasadniczą Rzeczpospolitej Polskiej.

Jan Paweł II wielokrotnie apelował do ludzkich sumień i do osób pełniących władzę o odpowiedzialność i poszanowanie godności każdego człowieka. W 1991 roku, w czasie wizyty apostolskiej do Ojczyzny, pytał wprost:

W czasie pielgrzymki w 1991 roku, mówiąc o dekalogu, papież Jan Paweł II zwrócił uwagę, że przykazania to nie tylko zakazy, ale też wezwanie do miłości, wyobraźni i troski o bliźniego. Jego słowa także w XXI wieku zachowują niezwykłą aktualność.

Od 13 października Jasna Góra włączyła się w ogólnopolską nowennę przed wspomnieniem św. Jana Pawła II w intencji pełnej ochrony prawnej dla każdego człowieka: zdrowego i chorego, pełnosprawnego i z niepełnosprawnością, narodzonego i nienarodzonego.

Autor: BZ

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb