Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Największy jasnogórski pielgrzym


Czwartek, 22.10.2020

Największy jasnogórski pielgrzym
"Proszę was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie! Nie przestawajcie być z Papieżem, który dziś prosi słowami poety: Matko Boska, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!" - wołał Jan Paweł II zwracając się do Polaków w czasie uroczystej inauguracji swego pontyfikatu. 22 października przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.

Papież Jan Paweł II to człowiek maryjnego zawierzenia, którego, jak mówił, nauczył się na Jasnej Górze. Maryja była dla niego Matką a częstochowskie sanktuarium miejscem wpatrywania się w Jej oblicze.

W 1979 roku podczas pierwszej papieskiej pielgrzymki na Jasną Górę wypowiedział m.in. takie słowa:

Pierwsza odnotowana obecność Karola Wojtyły na Jasnej Górze miała miejsce w 1942 roku podczas pielgrzymki młodzieży akademickiej. Potem wielokrotnie przybywał tu jako kapłan, biskup, kardynał i papież. W Maryi Jasnogórskiej widział nadzieję na odnowę życia Polaków. O miłości św. Jana Pawła II do Matki Bożej Jasnogórskiej świadczą też liczne wota. Pierwszym darem była złota papieska róża a ostatnim korony na Cudownym Obraz dla Maryi i Dzieciątka, pobłogosławione dzień przed śmiercią. Najbardziej wymownym jest znajdujący się po lewej stronie Cudownego Obrazu w specjalnej gablocie - przestrzelony pas sutanny z 1981 roku.

Autor: BZ

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb