Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » 94. Światowy Dzień Misyjny


Niedziela, 18.10.2020

94. Światowy Dzień Misyjny
„Oto ja, poślij mnie!” – słowa z szóstego rozdziału Księgi Izajasza stały się hasłem przeżywanego dziś w Kościele 94. Światowego Dnia Misyjnego.
W tegorocznym orędziu papież Franciszek wskazuje na znaczenie, jakie dla misji ma bolesne doświadczenie spowodowane przez pandemię COVID-19, które dotknęło całą ludzkość, o czym mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Papież Franciszek podkreśla też w orędziu znaczenie modlitwy, refleksji i pomocy materialnej, jako włączenia się w misję Jezusa w Jego Kościele. „Miłość wyrażona w zbiórkach podczas celebracji liturgicznych trzeciej niedzieli października ma na celu wsparcie pracy misyjnej, prowadzonej w moim imieniu przez Papieskie Dzieła Misyjne, aby wyjść naprzeciw duchowym i materialnym potrzebom narodów i Kościołów na całym świecie, dla zbawienia wszystkich”.
Ks. Maciej Będziński, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce tłumaczy, jakie placówki misyjne wspierane są dzięki materialnej ofierze wiernych.

Niedziela Misyjna to jednak przede wszystkim czas modlitewnego wsparcia, tych którzy głoszą Chrystusa na wszystkich kontynentach. Wielu misjonarzy przyznaje, że czują szczególne wsparcie dzięki modlitwie rodaków, czują też niezwykłą więź z Ojczyzną dzięki zabranemu z sobą na misje obrazowi Matki Bożej Jasnogórskiej.
Tradycją stało się, że polscy misjonarze przyjeżdżający na urlop do Ojczyzny, pielgrzymują na Jasną Górę. Niemal codziennie przed Obrazem Matki Bożej modlą się nasi rodacy, głoszący Ewangelię na całym świecie. Tutaj zawierzają swoje intencje, a nierzadko zabierają z sobą swoich współpracowników, aby pokazać im duchową stolicę Polski.
To dzięki polskim misjonarzom na Jasną Górę przybyła m.in. s. Alma Zapanta dominikanka z Filipin.

Światowy Dzień Misyjny po raz pierwszy ustanowił papież Pius XI w 1926 roku, jako czas solidarności w całym Kościele katolickim. W naszym kraju trzecia niedziela października nazywana jest Niedzielą Misyjną i rozpoczyna Tydzień Misyjny Polsce.

Autor: ib

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb