Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Przez sztukę do Boga


Piątek, 02.10.2020

Przez sztukę do Boga
Katalog kompozycji wybitnego kompozytora Stefana Stuligrosza, podarował jako wotum na Jasną Górę Piotr Karwowski, doktorant i wychowanek profesora. Egzemplarz katalogu przekazał do zbiorów jasnogórskich we wtorek, 29 września.

Piotr Karwowski chciał, by katalog trafił do zbiorów jasnogórskich, w których znajdują się niezwykłe dzieła literatury, duchowości, oraz wybitne dzieła muzyki sakralnej, również ze względu na związki prof. Stefana Stuligrosza z Jasną Górą. Kompozytor wielokrotnie gościł w jasnogórskim klasztorze.

Katalog dzieł kompozytora przyjął do zbiorów Jasnej Góry o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych.

Prace nad katalogiem trwały 8 lat. Udało się zebrać 637 utworów profesora, wszystko zebrane jest w 12 tomów. Pamiątki po kompozytorze obejrzeć można w Muzeum 600-lecia.
Stefan Stuligrosz, twórca i wieloletni dyrygent Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej 'Poznańskie Słowiki'. Wykładowca dyrygentury chóralnej, kierownik Katedry Chóralistyki, dziekan Wydziału Wokalnego, prorektor i rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu. Był także kierownikiem Redakcji Muzycznej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. Kawaler Orderu Orła Białego. W 2012 Papieska Rada ds. Kultury przyznała Stefanowi Stuligroszowi Medal Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga). W imieniu nieżyjącego już laureata, medal odebrali w Targach Kielce Maciej Wieloch, dyrygent Chóru Poznańskie Słowiki i Wojciech Nentwig, dyrektor Filharmonii Poznańskiej.

Autor: AN

Zobacz również

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Zgromadzeni, nakarmieni i powołani do krzewienia świętości

Sobota, 05.12.2020

"Poślij mnie!" - to hasło naukowej sesji misjologicznej i czuwania modlitewnego na Jasnej Górze.

Autor: BZ

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Coraz więcej kobiet wybiera takie życie

Sobota, 05.12.2020

Pracują w szpitalach, instytucjach kościelnych, urzędach, szkołach, mediach, branżach turystycznej, sportowej, handlowej, są lekarzami, terapeutkami, czy emerytkami...

Autor: BZ

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Pierwsza sobota - comiesięczne zawierzenia

Sobota, 05.12.2020

- Na tym najważniejszym dla Narodu ołtarzu składamy dziś nasze adwentowe nawracanie się i dzieła, które prowadzimy - mówił na rozpoczęcie porannej Mszy Świętej ks. Jarosław Grabowski

Autor: BZ

Dzień Górnika

Dzień Górnika

Piątek, 04.12.2020

We wspomnienie św. Barbary 'Dzień Górnika' na Jasnej Górze obchodzą przedstawiciele zarządu Państwowego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA. Z kolei sprawy związane z bezpieczeństwem, zdrowiem i rozwojem firmy zanoszą pracownicy z Zakładów Górniczych Lubin.

Autor: mb

W zawierzeniu siła

W zawierzeniu siła

Piątek, 04.12.2020

O siły do pokonywania codziennych trudności związanych z chorobą nowotworową prosili dziś na Jasnej Górze pracownicy i grupa pacjentów Poradni Opieki Paliatywnej i Hospicjum Domowego przy ul. Kopernika 34 w Częstochowie.

Autor: mb

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Barbara Święta o Górnikach pamięta

Piątek, 04.12.2020

Przed liturgicznym wspomnieniem św. Barbary tradycyjnie na Jasnej Górze spotykają się pracownicy różnych sektorów górnictwa, aby przez pośrednictwo swej patronki dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo dla siebie i rodzin.

Autor: mb