Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Relacja biskup - prezbiter. Rozpoczęły się obrady Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej


Wtorek, 15.09.2020

Relacja biskup - prezbiter. Rozpoczęły się obrady Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej
Od zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej rozpoczęło się doroczne spotkanie księży odpowiedzialnych za formacje stałą kapłanów w poszczególnych diecezjach. W obradach uczestniczą arcybiskup Wacław Depo, reprezentujący Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski i biskup Wolfgang Ipolt, ordynariusz niemieckiej diecezji Görlitz.

- W tym roku jako główny temat naszej refleksji wybraliśmy relację między prezbiterem a biskupem - mówi ks. Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej:

Mszy Świętej rozpoczynającej obrady przewodniczył arcybiskup Wacław Depo. W homilii metropolita częstochowski przywołał słowa papieża Benedykta XVI skierowane do kapłanów:

Na spotkanie zaproszony został także biskup Wolfgang Ipolt zarządzający graniczącą z Polską niemiecką diecezją Görlitz.

- Żyjemy w czasie, gdy posługa kapłańska napotyka wiele trudności. W Niemczech przeżywamy wielką sekularyzację, przekazywanie samej tradycji już nie wystarczy, potrzebna jest nowa ewangelizacja - powiedział hierarcha:

Na dwudniowe obrady przyjechało ponad 30 kapłanów z całej Polski. Wśród nich jest ks. Grzegorz Puchalski z diecezji elbląskiej.

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej działa przy Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkania Sekcji odbywają się raz w roku w Częstochowie.

Autor: AN

Zobacz również

Modlitwa to potężna broń duchowa

Modlitwa to potężna broń duchowa

Piątek, 27.11.2020

Jak w każdy piątkowy wieczór, tak i dziś, na Jasnej Górze wybrzmi modlitwa za wszystkich członków 'Armii św. Michała Archanioła'. Mszy Świętej o godzinie 19.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie o. Dariusz Nowicki.

Autor: AN

Bł. Euzebiusz – świadek Adwentu

Bł. Euzebiusz – świadek Adwentu

Piątek, 27.11.2020

Nie wiesz jak przeżyć tegoroczny Adwent? W jaki sposób przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia? Ojcowie i bracia Paulini z Jasnej Góry mają na to odpowiedź - wraz z bł. Euzebiuszem z Ostrzyhomia wyjdź na pustynię i zacznij prostować ścieżki swojego życia.

Autor: AN

Oddany Apostoł Maryi

Oddany Apostoł Maryi

Czwartek, 26.11.2020

Na Jasnej Górze trwa codzienna listopadowa modlitwa za wszystkich wiernych zmarłych. Dziś paulini wspominają i modlą się m.in. za swojego współbrata...

Autor: BZ

Pierwsze kroki w posłudze biskupiej

Pierwsze kroki w posłudze biskupiej

Czwartek, 26.11.2020

"(…) Matko Najświętsza, zachowaj to, co nieskażone, to, co piękne, zachowaj moją pierwotną miłość biskupią" mówił na Jasnej Górze bp Stanisław Nowak...

Autor: BZ

Ruszamy z wieczernikowym konkursem!

Ruszamy z wieczernikowym konkursem!

Środa, 25.11.2020

XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę przemieni się w tym roku w konkurs na wieczernikową ozdobę! Z uwagi na trwający stan epidemii i obowiązujące obostrzenia głosowanie przyjmie formę on - line i będzie dotyczyło jednej przygotowanej przez dzieci ozdoby.

Autor: ib

Z modlitwą za Ojczyznę

Z modlitwą za Ojczyznę

Środa, 25.11.2020

Na Jasnej Górze każdego dnia trwa modlitwa za Polskę i Polaków. Od 14 grudnia 1981 roku Msze św. w intencji Ojczyzny sprawowane są w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30. Szczególna prośba do Matki Bożej za nasz kraj kierowana jest również podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

Autor: ib