Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Relacja biskup - prezbiter. Rozpoczęły się obrady Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej


Wtorek, 15.09.2020

Relacja biskup - prezbiter. Rozpoczęły się obrady Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej
Od zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej rozpoczęło się doroczne spotkanie księży odpowiedzialnych za formacje stałą kapłanów w poszczególnych diecezjach. W obradach uczestniczą arcybiskup Wacław Depo, reprezentujący Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski i biskup Wolfgang Ipolt, ordynariusz niemieckiej diecezji Görlitz.

- W tym roku jako główny temat naszej refleksji wybraliśmy relację między prezbiterem a biskupem - mówi ks. Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej:

Mszy Świętej rozpoczynającej obrady przewodniczył arcybiskup Wacław Depo. W homilii metropolita częstochowski przywołał słowa papieża Benedykta XVI skierowane do kapłanów:

Na spotkanie zaproszony został także biskup Wolfgang Ipolt zarządzający graniczącą z Polską niemiecką diecezją Görlitz.

- Żyjemy w czasie, gdy posługa kapłańska napotyka wiele trudności. W Niemczech przeżywamy wielką sekularyzację, przekazywanie samej tradycji już nie wystarczy, potrzebna jest nowa ewangelizacja - powiedział hierarcha:

Na dwudniowe obrady przyjechało ponad 30 kapłanów z całej Polski. Wśród nich jest ks. Grzegorz Puchalski z diecezji elbląskiej.

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej działa przy Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkania Sekcji odbywają się raz w roku w Częstochowie.

Autor: AN

Zobacz również

Modlą się, zwiedzają, odpoczywają

Modlą się, zwiedzają, odpoczywają

Czwartek, 24.09.2020

Wśród niewielkich grup, które najliczniej nawiedzają Jasną Górę, są dziś m.in. emeryci i renciści z Ożarowa Mazowieckiego.

Autor: BZ

Spuścizna o. Władysława Leszczyńskiego OSPPE

Spuścizna o. Władysława Leszczyńskiego OSPPE

Czwartek, 24.09.2020

Jasna Góra wspomina jednego ze swych najwybitniejszych kompozytorów.

Autor: BZ

Św. Ojciec Pio prowadzi do Maryi

Św. Ojciec Pio prowadzi do Maryi

Czwartek, 24.09.2020

Czciciele Świętego Stygmatyka z Pietrelciny zgromadzą się na nocnym czuwaniu na Jasnej Górze. Po raz trzeci, w najbliższą sobotę i niedzielę, podejmą modlitewną inicjatywę "Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec".

Autor: BZ

Jak szybować, a nie pełzać?

Jak szybować, a nie pełzać?

Środa, 23.09.2020

Do zastanowienia się nad tym, jaką iść drogą, aby służąc innym i być szczęśliwym zachęcał na Jasnej Górze maturzystów z diecezji rzeszowskiej bp Edward Białogłowski.

Autor: MB

Jezu, ufam Tobie!

Jezu, ufam Tobie!

Środa, 23.09.2020

Wzorem św. Ojca Pio, którego imię dziś uroczyście otrzymał Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Częstochowie, przedstawiciele personelu placówki i pacjenci powierzyli siebie i swoją służbę Jezusowi Miłosiernemu i Matce Bożej Jasnogórskiej.

Autor: AN

Długo oczekiwany

Długo oczekiwany "biały tydzień"

Środa, 23.09.2020

Dziękują za to, że mogli przyjąć Chrystusa w Eucharystii i proszą o wierność.

Autor: BZ