Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Relacja biskup - prezbiter. Rozpoczęły się obrady Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej


Wtorek, 15.09.2020

Relacja biskup - prezbiter. Rozpoczęły się obrady Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej
Od zawierzenia Matce Bożej Jasnogórskiej rozpoczęło się doroczne spotkanie księży odpowiedzialnych za formacje stałą kapłanów w poszczególnych diecezjach. W obradach uczestniczą arcybiskup Wacław Depo, reprezentujący Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski i biskup Wolfgang Ipolt, ordynariusz niemieckiej diecezji Görlitz.

- W tym roku jako główny temat naszej refleksji wybraliśmy relację między prezbiterem a biskupem - mówi ks. Tomasz Trzaskawka, przewodniczący Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej:

Mszy Świętej rozpoczynającej obrady przewodniczył arcybiskup Wacław Depo. W homilii metropolita częstochowski przywołał słowa papieża Benedykta XVI skierowane do kapłanów:

Na spotkanie zaproszony został także biskup Wolfgang Ipolt zarządzający graniczącą z Polską niemiecką diecezją Görlitz.

- Żyjemy w czasie, gdy posługa kapłańska napotyka wiele trudności. W Niemczech przeżywamy wielką sekularyzację, przekazywanie samej tradycji już nie wystarczy, potrzebna jest nowa ewangelizacja - powiedział hierarcha:

Na dwudniowe obrady przyjechało ponad 30 kapłanów z całej Polski. Wśród nich jest ks. Grzegorz Puchalski z diecezji elbląskiej.

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej działa przy Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. Jej celem jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkania Sekcji odbywają się raz w roku w Częstochowie.

Autor: AN

Zobacz również

"Przyjmij drugiego człowieka jako dar Boży..." - Jan Paweł II - apostoł życia

Czwartek, 22.10.2020

W nauczaniu Jana Pawła II bardzo ważne miejsce zajmowała sprawa godności i obrony ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Autor: BZ

Potrzeba nam Jego mądrości i wiary

Potrzeba nam Jego mądrości i wiary

Czwartek, 22.10.2020

W liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II na Jasnej Górze trwa modlitwa za przyczyną świętego Papieża. Jasnogórski przeor, o. Samuel Pacholski mówił w czasie Mszy Świętej...

Autor: BZ

Największy jasnogórski pielgrzym

Największy jasnogórski pielgrzym

Czwartek, 22.10.2020

"Proszę was! Bądźcie ze mną! Na Jasnej Górze i wszędzie! Nie przestawajcie być z Papieżem, który dziś prosi słowami poety..."

Autor: BZ

Pielgrzymka Maturzystów Diec. Warszawsko-Praskiej – on-line

Pielgrzymka Maturzystów Diec. Warszawsko-Praskiej – on-line

Środa, 21.10.2020

O modlitwie i duchowym wsparciu w czasie ostatniego roku nauki w szkole średniej zapewnił wszystkich tegorocznych maturzystów bp Romuald Kamiński.

Autor: mb

„Magnificat” za dar powołania i kapłaństwa

„Magnificat” za dar powołania i kapłaństwa

Środa, 21.10.2020

W obecności współbraci oraz wiernych, za dwadzieścia pięć lat kapłańskiego życia i posługi dziękował dziś w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o. Dariusz Szuba.

Autor: mb

Maryjo, spraw bym żył z Bogiem, w Bogu i dla Boga

Maryjo, spraw bym żył z Bogiem, w Bogu i dla Boga

Wtorek, 20.10.2020

Zmarły dziś biskup senior Bogdan Wojtuś, emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji gnieźnieńskiej wielokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę indywidualnie czy też towarzysząc m.in. pieszym pątnikom i maturzystom ze swojej diecezji.

Autor: AN