Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Bp Guzdek do harcerzy: musicie być współpracownikami Boga


Niedziela, 13.09.2020

Bp Guzdek do harcerzy: musicie być współpracownikami Boga
Spotkaniem pokoleń, które ma prowadzić do umiłowania Ojczyzny, do życia godnego chrześcijanina i Polaka nazwał bp Józef Guzdek modlitwę kombatantów Armii Krajowej i młodych z Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Bp polowy Wojska Polskiego modlił się na Jasnej Górze za harcerzy, by w każdej sytuacji potrafili 'zachować się jak trzeba', dając świadectwo wierności Bogu i ewangelicznym wartościom. Msza św. zwieńczyła zarazem trzydniową pielgrzymkę ZHR na Jasną Górę

Przywołując zwyczaj wspólnej modlitwy weteranów Armii Krajowej i harcerzy ZHR na Jasna Górę od 1982r., bp Guzdek nazwał to spotkanie 'czytelnym symbolem ciągłości pokoleń na straży narodowego dziedzictwa'. Przypomniał, że wielu obrońców Ojczyzny uczyło się patriotyzmu w harcerstwie.

Biskup polowy Wojska Polskiego podkreślił, ze harcerstwo z odniesieniem do Boga i Dekalogu uczyło i nadal uczy życia godnego chrześcijanina i Polaka. Nawiązując do Ewangelii o Kanie Galilejskiej zaakcentował, że 'aby Bóg dokonał cudownej interwencji w naszym życiu; osobistym, rodzinnym i narodowym, potrzebne są wiara i zaangażowanie człowieka'.

Hasłem tegorocznej pielgrzymki ZHR na Jasną Górę stało się zawołanie biskupie kard. Stefana Wyszyńskiego 'Soli Deo per Mariam' a on sam duchowym przewodnikiem harcerek i harcerzy. Młodzi spotkali się m.in. ze świadkiem życia Prymasa Tysiąclecia Anną Rastawicką z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

Na program pielgrzymki złożyły się obok wspólnej modlitwy także: gry terenowe, warsztaty wędrownicze, panel dyskusyjny, który poprowadził publicysta, komentator i popularny vloger Tomasz Samołyk, radząc 'jak powinni rozmawiać chrześcijanie'.

W spotkaniu wzięli udział harcerze i harcerki, wędrowniczki i wędrownicy, instruktorzy i instruktorki - w sumie ok. 400 osób z całej Polski. Ci, którzy z powodu pandemii nie przyjechali na Jasną Górę, dzięki specjalnym transmisjom i programowi mogli uczestniczyć duchowo on-line poprzez media społecznościowe.

Autor: ms

Zobacz również

Modlą się, zwiedzają, odpoczywają

Modlą się, zwiedzają, odpoczywają

Czwartek, 24.09.2020

Wśród niewielkich grup, które najliczniej nawiedzają Jasną Górę, są dziś m.in. emeryci i renciści z Ożarowa Mazowieckiego.

Autor: BZ

Spuścizna o. Władysława Leszczyńskiego OSPPE

Spuścizna o. Władysława Leszczyńskiego OSPPE

Czwartek, 24.09.2020

Jasna Góra wspomina jednego ze swych najwybitniejszych kompozytorów.

Autor: BZ

Św. Ojciec Pio prowadzi do Maryi

Św. Ojciec Pio prowadzi do Maryi

Czwartek, 24.09.2020

Czciciele Świętego Stygmatyka z Pietrelciny zgromadzą się na nocnym czuwaniu na Jasnej Górze. Po raz trzeci, w najbliższą sobotę i niedzielę, podejmą modlitewną inicjatywę "Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec".

Autor: BZ

Jak szybować, a nie pełzać?

Jak szybować, a nie pełzać?

Środa, 23.09.2020

Do zastanowienia się nad tym, jaką iść drogą, aby służąc innym i być szczęśliwym zachęcał na Jasnej Górze maturzystów z diecezji rzeszowskiej bp Edward Białogłowski.

Autor: MB

Jezu, ufam Tobie!

Jezu, ufam Tobie!

Środa, 23.09.2020

Wzorem św. Ojca Pio, którego imię dziś uroczyście otrzymał Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Częstochowie, przedstawiciele personelu placówki i pacjenci powierzyli siebie i swoją służbę Jezusowi Miłosiernemu i Matce Bożej Jasnogórskiej.

Autor: AN

Długo oczekiwany

Długo oczekiwany "biały tydzień"

Środa, 23.09.2020

Dziękują za to, że mogli przyjąć Chrystusa w Eucharystii i proszą o wierność.

Autor: BZ