Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Jasnogórska szkoła miłości Ojczyzny


Sobota, 01.08.2020

Jasnogórska szkoła miłości Ojczyzny
O 76-tej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypominają dziś Paulini na rozpoczęcie każdej Mszy świętej. Oprócz modlitwy za poległych, mnisi włączają się w społeczne akcje, jak oddawanie krwi czy „bieg pamięci”.

Mówi o. Bernard Wulczyński.

Jasna Góra pamięta o Powstańcach nie tylko 1-go sierpnia, ale przez cały rok. Pielgrzymujący do Matki Bożej Królowej Polski kombatanci starają się przekazać historię kolejnym pokoleniom.

W sanktuarium odbywają się spotkania z żołnierzami Armii Krajowej organizowane przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej przy okazji dorocznych pielgrzymek. Także podczas pieszych wędrówek do Matki Bożej harcerze uczą się pieśni patriotycznych i słuchają powstańczych historii.

Na ścianach przybudówki Kaplicy Matki Bożej można odnaleźć wiele tablic upamiętniających wydarzenia i grupy wojskowe związane z II wojną światową. W okresie roku szkolnego przychodzą tu uczniowie częstochowskich szkół w ramach lekcji historii. Już samo omówienie napisów wygrawerowanych na tablicach, może ukazać młodemu pokoleniu historię w nowym, pełniejszym świetle.

Autor: AS

Zobacz również

Modlitwa to potężna broń duchowa

Modlitwa to potężna broń duchowa

Piątek, 27.11.2020

Jak w każdy piątkowy wieczór, tak i dziś, na Jasnej Górze wybrzmi modlitwa za wszystkich członków 'Armii św. Michała Archanioła'. Mszy Świętej o godzinie 19.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczyć będzie o. Dariusz Nowicki.

Autor: AN

Bł. Euzebiusz – świadek Adwentu

Bł. Euzebiusz – świadek Adwentu

Piątek, 27.11.2020

Nie wiesz jak przeżyć tegoroczny Adwent? W jaki sposób przygotować się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia? Ojcowie i bracia Paulini z Jasnej Góry mają na to odpowiedź - wraz z bł. Euzebiuszem z Ostrzyhomia wyjdź na pustynię i zacznij prostować ścieżki swojego życia.

Autor: AN

Oddany Apostoł Maryi

Oddany Apostoł Maryi

Czwartek, 26.11.2020

Na Jasnej Górze trwa codzienna listopadowa modlitwa za wszystkich wiernych zmarłych. Dziś paulini wspominają i modlą się m.in. za swojego współbrata...

Autor: BZ

Pierwsze kroki w posłudze biskupiej

Pierwsze kroki w posłudze biskupiej

Czwartek, 26.11.2020

"(…) Matko Najświętsza, zachowaj to, co nieskażone, to, co piękne, zachowaj moją pierwotną miłość biskupią" mówił na Jasnej Górze bp Stanisław Nowak...

Autor: BZ

Ruszamy z wieczernikowym konkursem!

Ruszamy z wieczernikowym konkursem!

Środa, 25.11.2020

XIII Konkursu na Wieczernikową Choinkę przemieni się w tym roku w konkurs na wieczernikową ozdobę! Z uwagi na trwający stan epidemii i obowiązujące obostrzenia głosowanie przyjmie formę on - line i będzie dotyczyło jednej przygotowanej przez dzieci ozdoby.

Autor: ib

Z modlitwą za Ojczyznę

Z modlitwą za Ojczyznę

Środa, 25.11.2020

Na Jasnej Górze każdego dnia trwa modlitwa za Polskę i Polaków. Od 14 grudnia 1981 roku Msze św. w intencji Ojczyzny sprawowane są w Kaplicy Matki Bożej o godz. 15.30. Szczególna prośba do Matki Bożej za nasz kraj kierowana jest również podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego.

Autor: ib