Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Jasna Góra pamięta o Powstańcach


Sobota, 01.08.2020

Jasna Góra pamięta o Powstańcach
1-go sierpnia duchowa stolica Polski rozbrzmiewa modlitwą za Ojczyznę. O wdzięczności za ofiarę przodków i odpowiedzialności za pielęgnowanie prawdy historycznej, przypomniał podczas porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej podprzeor klasztoru, o. Wojciech Dec.

Pielgrzymi, którzy przybywają na Jasną Górę aby zawierzyć Ojczyznę, podkreślają, że oprócz modlitwy za Polskę, ważne jest też zewnętrzne świadectwo narodowej tożsamości.

W jasnogórskim sanktuarium znajdują się pamiątki po tych, którzy oddali życie za wolność. Pielgrzymi mogą pomodlić się w Kaplicy Pamięci Narodu, w której znajdują się urny z prochami poległych obrońców Ojczyzny. Są tez pamiątkowe wota i tablice. O jednej z nich mówi o. Stanisław Rudziński, kustosz zbiorów wotywnych Jasnej Góry.

Nie tylko Paulini z jasnogórskiego konwentu ale i wszyscy mieszkańcy Częstochowy wspierali walczącą stolicę. W wyniku tego Niemcy wydali rozkaz wymordowania niemal 10 tys. częstochowian. Tuż po upadku powstania bp Teodor Kubina zainicjował zbiórkę dla wysiedlonych z Warszawy. Wielu z nich znalazło schronienie w częstochowskich domach zakonnych i na parafiach.

Autor: AS

Zobacz również

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Środa, 12.08.2020

Aż z początku Polski, z dalekiego Helu dotarła na Jasną Górę  reprezentacja z Kaszub. To część pielgrzymki  arch. gdańskiej, podobnie jak pallotyńska wspólnota „Ludzie ulicy”, w której przyszło 8 osób w kryzysie bezdomności. Wszyscy w sztafecie.

Autor: ms

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

Środa, 12.08.2020

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze.  -To, że jesteśmy dziś tutaj to z pewnością wstawiennictwo śp. ks. Andrzeja Szpaka, który wielu z nas wyciągnął z różnych trudności a nawet ze śmierci - mówili uczestnicy pielgrzymki pieszej Młodzieży Różnych Dróg, którzy odbyli rekolekcje, ale tylko duchowo:

 

Autor: it

Warmia daje świadectwo wiary

Warmia daje świadectwo wiary

Środa, 12.08.2020

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński witał na jasnogórskich błoniach pielgrzymów, którzy zanieśli do Matki intencje całej archidiecezji.

Autor: AS

Rodzinne pielgrzymowanie

Rodzinne pielgrzymowanie

Środa, 12.08.2020

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę w tym roku miała głównie charakter duchowy. Pątnicy zostali zaproszeni do pielgrzymowania wewnątrzdiecezjalnego w dwóch jednodniowych etapach. Natomiast ostatniego dnia pielgrzymki przedstawiciele diecezji spotkali się na Przeprośnej Górce, skąd przybyli do sanktuarium jasnogórskiego.

Autor: ib

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Środa, 12.08.2020

'Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący' - pod takim hasłem do sanktuarium dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Diec. Sandomierskiej. W ciągu dziewięciu dni ok. 1300 osób w 150 - cio osobowych grupach sztafetowych przemierzało szlak z Sandomierza do Częstochowy. Na Jasnej Górze pątników reprezentowała grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pielgrzymi trwali w modlitwie za Kościół i o nowe powołania.

Autor: ib

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Wtorek, 11.08.2020

O czterech wymiarach miłości chrześcijanina: do Boga, człowieka, Ojczyzny i Kościoła przypomniał w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej na zwieńczenie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Pielgrzymka ta, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, dotarła w tradycyjnej formie na Jasną Górę. W sumie ponad tysiąc osób.

Autor: ms