Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Wzgórza Maryjne połączone


Środa, 29.07.2020

Wzgórza Maryjne połączone
Ten czas to lekcja pokory, ale i sprawdzian naszego przywiązania do Jasnej Góry, a także świadectwo, że tradycja letniego pielgrzymowania nie umiera - podkreślają piekarzanie. Różnymi środkami lokomocji dotarli na Jasną Górę, by utworzyć tutaj wspólnotę parafii bazyliki Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich.

Piekarzanie modlitwę rozpoczęli już wczoraj adoracją Chrystusa w Najświętszym Sakramencie w swojej parafii, a dziś na Jasnej Górze przeżywają tzw. Dzień Piekarski.

Od Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej Ślązacy przynieśli wielkie wołanie o ducha jedności w rodzinach i narodzie - mówi ks. Krzysztof Fulek, proboszcz i kustosz piekarskiego sanktuarium.

Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Obraz Matki Bożej Piekarskiej pochodzi z XVII w. W okresie międzywojennym sanktuarium uzyskało rangę głównego ośrodka religijnego na Górnym Śląsku.

W XIX w. ks. Jan Alojzy Fiecek konfrater Zakonu Paulinów na cześć Maryi wzniósł 60-metrowe wieże piekarskiego kościoła ze szczytu, z których można zobaczyć Jasną Górę. Stanowiły one symbol więzi sanktuariów: narodowego i śląskiego.

Autor: ms

Zobacz również

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Środa, 12.08.2020

Aż z początku Polski, z dalekiego Helu dotarła na Jasną Górę  reprezentacja z Kaszub. To część pielgrzymki  arch. gdańskiej, podobnie jak pallotyńska wspólnota „Ludzie ulicy”, w której przyszło 8 osób w kryzysie bezdomności. Wszyscy w sztafecie.

Autor: ms

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

Środa, 12.08.2020

 -To, że jesteśmy dziś tutaj to z pewnością wstawiennictwo śp. ks. Andrzeja Szpaka, który wielu z nas wyciągnął z różnych trudności a nawet ze śmierci - mówili uczestnicy pielgrzymki pieszej Młodzieży Różnych Dróg, którzy odbyli rekolekcje, ale tylko duchowo:

 

Autor: it

Warmia daje świadectwo wiary

Warmia daje świadectwo wiary

Środa, 12.08.2020

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński witał na jasnogórskich błoniach pielgrzymów, którzy zanieśli do Matki intencje całej archidiecezji.

Autor: AS

Rodzinne pielgrzymowanie

Rodzinne pielgrzymowanie

Środa, 12.08.2020

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę w tym roku miała głównie charakter duchowy. Pątnicy zostali zaproszeni do pielgrzymowania wewnątrzdiecezjalnego w dwóch jednodniowych etapach. Natomiast ostatniego dnia pielgrzymki przedstawiciele diecezji spotkali się na Przeprośnej Górce, skąd przybyli do sanktuarium jasnogórskiego.

Autor: ib

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Środa, 12.08.2020

'Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący' - pod takim hasłem do sanktuarium dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Diec. Sandomierskiej. W ciągu dziewięciu dni ok. 1300 osób w 150 - cio osobowych grupach sztafetowych przemierzało szlak z Sandomierza do Częstochowy. Na Jasnej Górze pątników reprezentowała grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pielgrzymi trwali w modlitwie za Kościół i o nowe powołania.

Autor: ib

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Wtorek, 11.08.2020

O czterech wymiarach miłości chrześcijanina: do Boga, człowieka, Ojczyzny i Kościoła przypomniał w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej na zwieńczenie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Pielgrzymka ta, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, dotarła w tradycyjnej formie na Jasną Górę. W sumie ponad tysiąc osób.

Autor: ms