Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Jasna Góra dziękuje za Prymasa Tysiąclecia


Czwartek, 28.05.2020

Jasna Góra dziękuje za Prymasa Tysiąclecia
Modlitwa o rychłą beatyfikację i dziękczynienie za dar życia, nauczania i orędownictwa kard. Stefana Wyszyńskiego - przede wszystkim tak przeżywana jest na Jasnej Górze 39. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia. W tym duchu wczoraj odbyło się także kolejne spotkanie w cyklu "Maryjne drogi do świętości", a dziś apelem jasnogórskim rozpocznie się modlitwa o nazwie "Nocne kołatanie do Matki Najświętszej u progu beatyfikacji".

- Dla paulinów Prymas to przede wszystkim wielki nauczyciel zawierzenia Maryi i promotor jedności narodu wokół Matki Bożej Jasnogórskiej - powiedział o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu.

"Nocne kołatanie u Matki Najświętszej" to inicjatywa metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, który zaprosił wiernych do podjęcia czuwań z błaganiem o ogłoszenie kard. Wyszyńskiego błogosławionym.

- Prymas Tysiąclecia został dany Kościołowi na trudny czas braku suwerenności i wolności. Dziś chcemy trwać w modlitewnym dziękczynieniu za tego szczególnego protektora Jasnej Góry i wciąż prosić Boga o dar Jego beatyfikacji - powiedział o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry.

Zainaugurowane dzisiaj jasnogórskie czuwania potrwają do 25 sierpnia, czyli wigilii Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Modlitwa rozpoczynać się będzie Apelem, a o godz. 23.00 sprawowana będzie Msza Święta o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. W czuwaniach wezmą udział wierni archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i wspólnot.

Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego rozpoczął się w maju 1989 roku i trwał 30 lat. Zakończył się 2 października 2019 roku, kiedy Ojciec Święty Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności Jego cnót. Beatyfikacja miała się odbyć 7 czerwca tego roku w Warszawie, jednak z powodu zagrożenia epidemicznego została odłożona w czasie. Nowy termin, gwarantujący liczny i bezpieczny udział wiernych w uroczystości, zostanie ogłoszony po ustaniu pandemii.

Autor: BZ

Zobacz również

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Poniedziałek, 15.04.2024

„Ta płyta to powrót do korzeni. Drzewo jest symbolem wolności i mądrości natury, która wzbudza szacunek i podziw. Drzewa symbolizują życie, ale również nas samych. Korzenie to nasza przeszłość, pień jest symbolem teraźniejszości, a gałęzie to nasza przyszłość, która wyciąga swe ręce do działania, kreacji i marzeń” - tak o projekcie mówi sama artystka.

Ania Michałowska jest wokalistką jazzową, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku i Wokalistyki Jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Występowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą. Jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie

Autor: RJG

Dziś Święto Chrztu Polski

Dziś Święto Chrztu Polski

Niedziela, 14.04.2024

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą.

Autor: o.AG

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela, 14.04.2024

W Kościele katolickim w Polsce w niedzielę 14 kwietnia odbędzie się VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego myślą przewodnią będą słowa z Dziejów Apostolskich „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”.

Autor: o.AG