Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » 96 lat służby Boskiemu Mistrzowi


Poniedziałek, 10.02.2020

96 lat służby Boskiemu Mistrzowi
Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza dziękuje dziś na Jasnej Górze za 96 lat istnienia. Instytut powstał we Włoszech z inicjatywy bł. Jakuba Alberionego i jest częścią założonej przez niego Rodziny Świętego Pawła.

Mówi s. M. Damaris Suchenia, przełożona polskiej prowincji sióstr.

Data założenia Zgromadzenia związana jest ze wspomnieniem św. Scholastyki, siostry św. Benedykta, patrona Europy. Założyciel dał ją rodzącej się wspólnocie jako przykład życia kontemplacyjnego, towarzyszenia kapłanom siostrzaną modlitwą oraz benedyktyńskiej troski o liturgię. Imię 'Scholastyka' przyjęła Urszula Rivata, którą Założyciel wybrał na przełożoną pierwszej wspólnoty Uczennic Boskiego Mistrza. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

- Sługa Boża Matka Scholastyka Rivata pozostawiła wzór życia dla wszystkich pokoleń naszych sióstr - mówi s. Maria Magdalena Goral, która kilka dni temu złożyła śluby wieczyste.

Na Jasnej Górze siostry w niebieskich habitach posługują w kilku miejscach, w tym od prawie 50-ciu lat w jasnogórskiej zakrystii. Początki pracy wspomina s. M. Agnieszka Patała.

Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza powstało w 1924 roku jako zaplecze modlitewne dla wspólnot Rodziny Świętego Pawła. Ponadto siostry podejmują swoich domach zakonnych wieczystą Adorację, modlą się za kapłanów i za środki społecznego przekazu. Prowadzą także Centra Apostolstwa Liturgicznego oraz wszelkie inicjatywy związane z troską o piękno liturgii. W Polsce Zgromadzenie jest obecne od lat 30-tych XX w.

Autor: AS

Zobacz również

Modlą się, zwiedzają, odpoczywają

Modlą się, zwiedzają, odpoczywają

Czwartek, 24.09.2020

Wśród niewielkich grup, które najliczniej nawiedzają Jasną Górę, są dziś m.in. emeryci i renciści z Ożarowa Mazowieckiego.

Autor: BZ

Spuścizna o. Władysława Leszczyńskiego OSPPE

Spuścizna o. Władysława Leszczyńskiego OSPPE

Czwartek, 24.09.2020

Jasna Góra wspomina jednego ze swych najwybitniejszych kompozytorów.

Autor: BZ

Św. Ojciec Pio prowadzi do Maryi

Św. Ojciec Pio prowadzi do Maryi

Czwartek, 24.09.2020

Czciciele Świętego Stygmatyka z Pietrelciny zgromadzą się na nocnym czuwaniu na Jasnej Górze. Po raz trzeci, w najbliższą sobotę i niedzielę, podejmą modlitewną inicjatywę "Z Maryją i Ojcem Pio czyścimy czyściec".

Autor: BZ

Jak szybować, a nie pełzać?

Jak szybować, a nie pełzać?

Środa, 23.09.2020

Do zastanowienia się nad tym, jaką iść drogą, aby służąc innym i być szczęśliwym zachęcał na Jasnej Górze maturzystów z diecezji rzeszowskiej bp Edward Białogłowski.

Autor: MB

Jezu, ufam Tobie!

Jezu, ufam Tobie!

Środa, 23.09.2020

Wzorem św. Ojca Pio, którego imię dziś uroczyście otrzymał Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Częstochowie, przedstawiciele personelu placówki i pacjenci powierzyli siebie i swoją służbę Jezusowi Miłosiernemu i Matce Bożej Jasnogórskiej.

Autor: AN

Długo oczekiwany

Długo oczekiwany "biały tydzień"

Środa, 23.09.2020

Dziękują za to, że mogli przyjąć Chrystusa w Eucharystii i proszą o wierność.

Autor: BZ