Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Spadkobiercy św. Pawła


Środa, 15.01.2020

Spadkobiercy św. Pawła
Prosząc o życie zgodne z wiernością Bogu i wytrwanie w Jego powołaniu śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa odnowili dziś ojcowie i bracia paulini.
W dzisiejszą uroczystość ku czci patriarchy Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika w Kaplicy Matki Bożej zakonnicy przeżywali uroczystą, wspólnotową eucharystię, której przewodniczył przełożony generalny wspólnoty o. Arnold Chrapkowski.

Zdaniem generała zakonu dziedzictwo św. Pawła, jakim dla każdego zakonnika jest 'pustynia', czyli indywidualne przebywanie z Bogiem, niezmiennie pozostaje inspiracją do wypełniania paulińskiego charyzmatu oraz pracy duszpasterskiej.

O tym jak odczytać gest odnowienia profesji rad ewangelicznych oraz jak przyjmować i naśladować w dzisiejszym świecie dziedzictwo duchowości św. Pawła, mówił o. Franciszek Podlecki.

Patriarcha Zakonu paulinów św. Paweł Pierwszy Pustelnik urodził się w połowie III wieku w Tebach. W wieku 20 lat uciekając przed prześladowaniem chrześcijan udał się na pustynię, gdzie wyrzekając się wszystkiego przez ok. 90 lat wiódł życie sam na sam z Bogiem. Dziś jako dziedzictwo wielkiej duchowości i świętości patrona zakonu każdy z paulinów ma w sercu wyciśnięte znamię pustyni, wyrażone właśnie w dewizie: 'Solus cum Deo solo'.

Autor: IB

Zobacz również

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Środa, 12.08.2020

Aż z początku Polski, z dalekiego Helu dotarła na Jasną Górę  reprezentacja z Kaszub. To część pielgrzymki  arch. gdańskiej, podobnie jak pallotyńska wspólnota „Ludzie ulicy”, w której przyszło 8 osób w kryzysie bezdomności. Wszyscy w sztafecie.

Autor: ms

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

Środa, 12.08.2020

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze.  -To, że jesteśmy dziś tutaj to z pewnością wstawiennictwo śp. ks. Andrzeja Szpaka, który wielu z nas wyciągnął z różnych trudności a nawet ze śmierci - mówili uczestnicy pielgrzymki pieszej Młodzieży Różnych Dróg, którzy odbyli rekolekcje, ale tylko duchowo:

 

Autor: it

Warmia daje świadectwo wiary

Warmia daje świadectwo wiary

Środa, 12.08.2020

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński witał na jasnogórskich błoniach pielgrzymów, którzy zanieśli do Matki intencje całej archidiecezji.

Autor: AS

Rodzinne pielgrzymowanie

Rodzinne pielgrzymowanie

Środa, 12.08.2020

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę w tym roku miała głównie charakter duchowy. Pątnicy zostali zaproszeni do pielgrzymowania wewnątrzdiecezjalnego w dwóch jednodniowych etapach. Natomiast ostatniego dnia pielgrzymki przedstawiciele diecezji spotkali się na Przeprośnej Górce, skąd przybyli do sanktuarium jasnogórskiego.

Autor: ib

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Środa, 12.08.2020

'Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący' - pod takim hasłem do sanktuarium dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Diec. Sandomierskiej. W ciągu dziewięciu dni ok. 1300 osób w 150 - cio osobowych grupach sztafetowych przemierzało szlak z Sandomierza do Częstochowy. Na Jasnej Górze pątników reprezentowała grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pielgrzymi trwali w modlitwie za Kościół i o nowe powołania.

Autor: ib

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Wtorek, 11.08.2020

O czterech wymiarach miłości chrześcijanina: do Boga, człowieka, Ojczyzny i Kościoła przypomniał w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej na zwieńczenie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Pielgrzymka ta, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, dotarła w tradycyjnej formie na Jasną Górę. W sumie ponad tysiąc osób.

Autor: ms