Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Rok 2020 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego


Środa, 15.01.2020

Rok 2020 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego
Sejmik Śląski ogłosił rok 2020 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uchwałę podjęto na posiedzeniu 13 stycznia w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia. Jej inicjatorami byli: Zakon Świętego Pawła I Pierwszego Pustelnika, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, a także grupa świeckich.

- Wielu, również tak zwanych wierzących, praktykujących katolików, uważa, że takie uchwały nie powinny być przyjmowane - mówi o. Mariusz Tabulski, który z ramienia Zakonu Paulinów, uczestniczył w sesji Sejmiku Śląskiego.

W uzasadnieniu uchwały zapisano, że kardynał Wyszyński był "człowiekiem wielkiego serca i jednocześnie mężem stanu, który przeprowadził Kościół w Polsce przez czasy największych represji i kampanii kłamstw".

W województwie śląskim przez cały rok organizowane będą różne wydarzenia przybliżające postać i nauczenie Prymasa Tysiąclecia .

- Na Jasnej Górze już 27 stycznia rozpocznie się cykl spotkań "Droga świętości Prymasa Wyszyńskiego" - mówi definitor generalny Zakonu Paulinów:

Po wykładach paulini zapraszają na Apel Jasnogórski i nocne czuwania modlitewne. Kolejne spotkania w cyklu wykładów poświęconych Prymasowi Wyszyńskiemu na Jasnej Górze odbywać się będą 27 dnia miesiąca, aż do września 2020 roku.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego nastąpi 7 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie, a 26 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się narodowe dziękczynienie za dar obecności w dziejach Kościoła i Polski Prymasa Tysiąclecia.

Autor: AN

Zobacz również

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Środa, 12.08.2020

Aż z początku Polski, z dalekiego Helu dotarła na Jasną Górę  reprezentacja z Kaszub. To część pielgrzymki  arch. gdańskiej, podobnie jak pallotyńska wspólnota „Ludzie ulicy”, w której przyszło 8 osób w kryzysie bezdomności. Wszyscy w sztafecie.

Autor: ms

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

Środa, 12.08.2020

 -To, że jesteśmy dziś tutaj to z pewnością wstawiennictwo śp. ks. Andrzeja Szpaka, który wielu z nas wyciągnął z różnych trudności a nawet ze śmierci - mówili uczestnicy pielgrzymki pieszej Młodzieży Różnych Dróg, którzy odbyli rekolekcje, ale tylko duchowo:

 

Autor: it

Warmia daje świadectwo wiary

Warmia daje świadectwo wiary

Środa, 12.08.2020

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński witał na jasnogórskich błoniach pielgrzymów, którzy zanieśli do Matki intencje całej archidiecezji.

Autor: AS

Rodzinne pielgrzymowanie

Rodzinne pielgrzymowanie

Środa, 12.08.2020

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę w tym roku miała głównie charakter duchowy. Pątnicy zostali zaproszeni do pielgrzymowania wewnątrzdiecezjalnego w dwóch jednodniowych etapach. Natomiast ostatniego dnia pielgrzymki przedstawiciele diecezji spotkali się na Przeprośnej Górce, skąd przybyli do sanktuarium jasnogórskiego.

Autor: ib

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Środa, 12.08.2020

'Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący' - pod takim hasłem do sanktuarium dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Diec. Sandomierskiej. W ciągu dziewięciu dni ok. 1300 osób w 150 - cio osobowych grupach sztafetowych przemierzało szlak z Sandomierza do Częstochowy. Na Jasnej Górze pątników reprezentowała grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pielgrzymi trwali w modlitwie za Kościół i o nowe powołania.

Autor: ib

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Wtorek, 11.08.2020

O czterech wymiarach miłości chrześcijanina: do Boga, człowieka, Ojczyzny i Kościoła przypomniał w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej na zwieńczenie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Pielgrzymka ta, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, dotarła w tradycyjnej formie na Jasną Górę. W sumie ponad tysiąc osób.

Autor: ms