Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Bł. Euzebiuszu, módl się za nami


Poniedziałek, 13.01.2020

Bł. Euzebiuszu, módl się za nami
Na Jasnej Górze, a także we wszystkich pozostałych placówkach paulińskich na całym świecie trwają przygotowania do rozpoczynającego się 20 stycznia Jubileuszu 750-lecia śmierci bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia, założyciela Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Na ten czas świętowania paulini przygotowali wiele inicjatyw mających zaprezentować historię i duchowość Zakonu.

W sobotę, 11 stycznia na jasnogórskim kanale YouTube swoją premierę miał pierwszy odcinek filmowego cyklu poświęconego bł. Euzebiuszowi: "Płomyki w Zakon zebrane - 12 rozmów o duchowości". Mówi odpowiedzialny za projekt o. Michał Legan:

Kolejne odcinki publikowane będą 11 dnia każdego miesiąca 2020 roku na portalu YouTube. Rozmowy emitowane będą również w Radiu Jasna Góra.

W obchody wpisuje się także obecny w radiowej ramówce, już od września 2019, cykl audycji "Szlakiem paulińskich klasztorów". Mówi o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni:

Na polskich drogach pojawi się także "PALOS-BUS", czyli mobilna wystawa o paulinach i ich założycielu. Bus przygotowali zakonnicy węgierscy. Wystawę otworzy w Budapeszcie 20 stycznia kardynał Peter Erdo. Po kilku dniach mobilne muzeum wyruszy w trasę do Polski. 25 stycznia niezwykła ekspozycja dotrze na Jasną Górę.

Szczegółowy harmonogram obchodów jubileuszu przedstawiony zostanie o godzinie 14.00 na konferencji prasowej, która odbędzie się na Jasnej Górze w siedzibie Kurii Generalnej Zakonu, w tzw. "Pokojach Królewskich".

Rok bł. Euzebiusza oficjalnie rozpocznie się 20 stycznia 2020 roku i zakończy 20 stycznia 2021 roku.

Autor: AN

Zobacz również

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Nie lękajcie się! – uczyli się od Prymasa Tysiąclecia

Środa, 12.08.2020

Aż z początku Polski, z dalekiego Helu dotarła na Jasną Górę  reprezentacja z Kaszub. To część pielgrzymki  arch. gdańskiej, podobnie jak pallotyńska wspólnota „Ludzie ulicy”, w której przyszło 8 osób w kryzysie bezdomności. Wszyscy w sztafecie.

Autor: ms

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

SZPAKOWISKO na Jasnej Górze

Środa, 12.08.2020

 -To, że jesteśmy dziś tutaj to z pewnością wstawiennictwo śp. ks. Andrzeja Szpaka, który wielu z nas wyciągnął z różnych trudności a nawet ze śmierci - mówili uczestnicy pielgrzymki pieszej Młodzieży Różnych Dróg, którzy odbyli rekolekcje, ale tylko duchowo:

 

Autor: it

Warmia daje świadectwo wiary

Warmia daje świadectwo wiary

Środa, 12.08.2020

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński witał na jasnogórskich błoniach pielgrzymów, którzy zanieśli do Matki intencje całej archidiecezji.

Autor: AS

Rodzinne pielgrzymowanie

Rodzinne pielgrzymowanie

Środa, 12.08.2020

38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej na Jasną Górę w tym roku miała głównie charakter duchowy. Pątnicy zostali zaproszeni do pielgrzymowania wewnątrzdiecezjalnego w dwóch jednodniowych etapach. Natomiast ostatniego dnia pielgrzymki przedstawiciele diecezji spotkali się na Przeprośnej Górce, skąd przybyli do sanktuarium jasnogórskiego.

Autor: ib

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Sandomierscy pielgrzymi z modlitwą o powołania

Środa, 12.08.2020

'Otocz macierzyńską miłością Kościół pielgrzymujący' - pod takim hasłem do sanktuarium dotarła 37. Piesza Pielgrzymka Diec. Sandomierskiej. W ciągu dziewięciu dni ok. 1300 osób w 150 - cio osobowych grupach sztafetowych przemierzało szlak z Sandomierza do Częstochowy. Na Jasnej Górze pątników reprezentowała grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego. Pielgrzymi trwali w modlitwie za Kościół i o nowe powołania.

Autor: ib

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Abp Jędraszewski: chrześcijanin nie może być obojętny na najświętsze wartości ani ich profanowanie

Wtorek, 11.08.2020

O czterech wymiarach miłości chrześcijanina: do Boga, człowieka, Ojczyzny i Kościoła przypomniał w homilii abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej na zwieńczenie 40. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Pielgrzymka ta, choć w znaczenie zmniejszonym składzie, dotarła w tradycyjnej formie na Jasną Górę. W sumie ponad tysiąc osób.

Autor: ms