Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Jasnogórska Muzyka Dawna

Jasnogórska Muzyka Dawna

Jasnogórska Muzyka Dawna - Musica Claromontana - to cykl ok. 50-minutowych audycji z muzyką klasyczną XVII, XVIII i XIX-wiecznych kompozytorów, związanych przez swoją twórczość z Klasztorem Paulinów na Jasnej Górze. Założona pod koniec XVI w. Kapela Jasnogórska należała przez wieki do najbardziej znaczących ośrodków rozwoju kultury muzycznej w Polsce.

Współcześnie paulini opracowują te muzyczne zbiory, a więc rękopisy utworów, zachowanych w jasnogórskim archiwum, i po wiekach udostępniają je na płytach CD we współpracy z wydawnictwami Musicon, DUX i Acte Prealable. Do ich  opracowania i nagrania angażują najwybitniejszych muzykologów oraz najlepsze zespoły z Polski i Europy, specjalizujące się w wykonywaniu muzyki dawnej, często na oryginalnych instrumentach z tamtej epoki. Do tej pory ukazało się ponad 60 płyt z nagraniami Mszy, symfonii, offertoriów, litanii, hymnów czy nieszporów. Większość wykonań to premiery!

Twórcy dzieł to zarówno paulini, jak i muzycy świeccy, pracujący w Kapeli Jasnogórskiej. Są wśród nich trzej wybitni kompozytorzy: Marcin Józef Żebrowski (kompozytor przełomu baroku i klasycyzmu; Józef Elsner (jeden z najwybitniejszych przedstawicieli kultury muzycznej w Polsce XIX wieku, nauczyciel Fryderyka Chopina) i o. Amando Ivančić (paulin chorwackiego pochodzenia, najwybitniejszy kompozytor-zakonnik, tworzący w XVIII w.). Wiele utworów to także dzieła, napisane w zagranicznych klasztorach czy ośrodkach muzycznych, a sławiące kult Matki Bożej Częstochowskiej.

Redakcja Radia Jasna Góra emituje 50-minutowe audycje, zawierające oprócz muzycznej treści, także opracowania dotyczące twórczości kompozytorów i dzieł na prezentowanej płycie.

Za cykl odpowiadają: o. Nikodem Kilnar, paulin, Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych oraz Danuta Romanowska.

emisja: wybrane niedziele godz. 11:00

informacje o płytach

Metryka audycji: