Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

XVI KONKURS NA WIECZERNIKOWĄ CHOINKĘ
70 lat Apelu Jasnogórskiego

 

Pielgrzymi przybywający na Jasną Górę od Bożego Narodzenia mogą oddawać swój głos. Specjalne urny na głosy oznaczone numerem choinki są ustawione przy drzewkach w dniach od 25 grudnia 2023 r. do 1 stycznia 2024 r. Zachęcamy do głosowania.


Konkurs swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się przystrojone drzewka bożonarodzeniowe, to tzw. jasnogórski Wieczernik, czyli kaplica-namiot na zewnątrz. Jest okazją do przygotowania do Narodzenia Pańskiego, wyrazem dziecięcej kreatywności, a twórcom ozdób i oglądającym przynosi wiele radości. Mocno wpisał się w świąteczny czas na Jasnej Górze.

Chcemy, by tegoroczny konkurs odnosił się do przypadającej w tym roku 70. rocznicy Apelu Jasnogórskiego – codziennej modlitwy Polaków o godz.21.00. Zachęcamy, by przygotowane ozdoby nawiązywały do treści Apelu: „Jestem, Pamiętam, Czuwam” i wyrażanej w czasie tej modlitwy wspólnej obecności Polaków (duchowej i fizycznej) przed Cudownym Wizerunkiem Jasnogórskiej Maryi czczonej jako Królowa Polski.


Jestem, pamiętam, czuwam –70. rocznica Apelu Jasnogórskiego

W tej formie jako wieczorna modlitwa kierowana do Maryi, Królowej Polski w intencji Ojczyzny i Kościoła, Apel Jasnogórski rozpoczął się 8 grudnia 1953 r. Dziś to jedna z najbardziej znanych jasnogórskich modlitw, gromadząca każdego wieczoru o godz.21.00 tysiące pielgrzymów w Kaplicy Matki Bożej i kolejne tysiące dzięki transmisji na cały świat. Rozpoczęła się 70 lat temu od małej grupy - paulinów i członkiń Instytutu Prymasa Wyszyńskiego proszących Maryję o uwolnienie uwięzionego przez komunistów kard. Stefana Wyszyńskiego i za Ojczyznę. Paulini wzywali rodaków, by sercem, myślą i modlitwą stawać przed Obliczem Jasnogórskiej Pani o godzinie 21.00 i modlić się o uwolnienie Prymasa Polski. Nowe impulsy dla apelu jako wieczornego nabożeństwa maryjnego dały Jasnogórskie Śluby Narodu złożone 26 sierpnia 1956 r., zawierające program religijno-moralnej odnowy życia narodowego. Odtąd Apel jasnogórski stał się modlitwą wieczorną w intencji Narodu. Prymas Wyszyński o godz. 21.00 błogosławił całej Polsce, a za jego przykładem czynili to inni biskupi.

Wielkim propagatorem Apelu Jasnogórskiego stał się potem też sam Prymas Wyszyński, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski. Gdziekolwiek był o godz. 21.00 jednoczył się z Jasną Górą i błogosławił Polakom. Tego co znaczy „jestem”, „pamiętam”, „czuwam” uczył też św. Jan Paweł II. Apelem Jasnogórskim modlił się, także jako kapłan i biskup, przed wyborem na papieża. Śpiewał go wraz z wiernymi podczas pielgrzymek do Ojczyzny, m.in. w 1991 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży. Papież przybliżał w trakcie Apelu treści dotyczące wiary, historii zbawienia i  Kościoła. Mówił: „stale powtarzam tę modlitwę, zanosząc przed oblicze Czarnej Madonny wszystkie sprawy Polski, świata i Kościoła na całym okręgu ziemi. Nie przestaję też zachęcać do nieustannego powracania do tej miłości, jaka w niej jest zawarta. To jest źródło ufności na każdy czas.

Apel Jasnogórski od samego początku stał się szczególnym „pulsem” Kościoła w Polsce i naszej Ojczyzny. Tu przez wstawiennictwo Matki Najświętszej polecane są sprawy Polaków zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.


Zobacz także:
* REGULAMIN KONKURSU 
* LISTA PLACÓWEK BIORĄCA UDZIAŁ W KONKURSIE