Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W 50-tą rocznicę zakończenia przymusowej służby wojskowej kleryków w jednostce w Bartoszycach na Jasnej Górze zakończyły się rekolekcje tych, którzy w ten sposób byli szykanowani przez władze komunistyczne. Był wśród nich bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Władze PRL próbowały w ten sposób zdezorganizować tok studiów seminaryjnych, zastraszyć i odciągnąć od kapłaństwa jak największą liczbę alumnów i ukarać niepokornych biskupów.
  Bp Edward Białogłowski wspomina, że służba wojskowa do łatwych ze względów ideologicznych nie należała i dodaje:
  Bp Jan Kopiec, który także służył w Bartoszycach wspomina obecność z nimi bł. ks. Popiełuszki:
  W jednej kompani, w jednym plutonie i drużynie a nawet w jednym pokoju z ks. Jerzym był ks. Kazimierz Sawostianik z arch. warmińskiej  
  Podczas rekolekcji byli klerycy wojskowi modlili się o rychłą kanonizację swojego kolegi. Poświęcili także jego obrazy.
  Podstawową metodą represji wobec alumnów było radykalne ograniczenie swobody kultu. Zakaz niedzielnych przepustek, osobistych modlitw czy noszenia symboli religijnych. Kleryków zmuszano do udziału w wykładach, na których głoszono ateistyczną wizję społeczeństwa a Kościół przedstawiano w jak najgorszym świetle. W kilku przypadkach przyszli kapłani byli także zmuszani do oglądania filmów pornograficznych.
  Jubileusz 300-lecia istnienia obchodzi Bractwo Królowej Korony Polski. Powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji  Cudownego Obrazu. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Królowej Polski. Przygotowanie do głównych uroczystości rocznicowych zainaugurowała sobotnia Msza pod przewodnictwem Generała Zakonu Paulinów. Dziś rozpoczynają się trzydniowe rekolekcje.
  O. Roman Wit opiekun Bractwa przypomina, że jego członkowie są „ambasadorami” Jasnogórskiej Maryi:
    
  O. Arnold Chrapkowski generał paulinów modlił się, by członkowie Bractwa  Królowej Korony Polski umieli odczytywać dziś swoje posłannictwo:
  Przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra przypomniał, że Maryja jest dla nas wielkim darem, który musimy ciągle na nowo odkrywać:
   
  Do zadań członków Bractwa należy m.in. codzienna modlitwa różańcowa za papieża, paulinów i pielgrzymów jasnogórskich.
  Jubileuszowe rekolekcje pod hasłem: „Odnowić życie przez Niepokalaną - Królową Polski” poprowadzi bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Początek o godz. 18.30.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>