Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » My chcemy Boga!


Wtorek, 03.12.2019

My chcemy Boga!
'My chcemy Boga!' - tym wezwaniem w grudniu 1983 rozpoczął się uczniowski strajk w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina. Młodzież stanęła w obronie krzyży usuniętych przez władze komunistyczne z sal lekcyjnych. Pamiątki i wota po tych wydarzeniach znajdują się także na Jasnej Górze.

- Strajk trwał przez 4 miesiące, spotkały nas w tym czasie liczne represje. Decyzją władz zajęcia w szkole zostały zawieszone. Dlatego zdecydowaliśmy się udać po duchowe wsparcie na Jasną Górę - wspomina ks. Stanisław Bieńko, który posługiwał w Miętnem jako katecheta:

Część uczniów zaangażowanych w strajk nie mogła podjąć ponownie nauki w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Zredukowano również część etatów, w wyniku czego pracę straciło troje nauczycieli. Sprawa zaangażowała w rozmowy najwyższe władze rządowe i kościelne. Krzyż wrócił do szkoły 6 kwietnia 1984 roku.

- Po latach w podziękowaniu za opiekę i wsparcie Matce Bożej Jasnogórskiej ofiarowaliśmy wotum, które do dziś znajduje się w Kaplicy Cudownego Obrazu - dodaje ks. Stanisław Bieńko:

Niespełna rok później, 3 grudnia 1984 roku, za przykładem swoich rówieśników z Miętna strajk mający na celu przywrócenie usuniętych z pomieszczeń szkolnych krzyży rozpoczęli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie.

Autor: AN

Zobacz również

By głosić Chrystusa po krańce ziemi - o misjach na Jasnej Górze

By głosić Chrystusa po krańce ziemi - o misjach na Jasnej Górze

Sobota, 07.12.2019

By zapał i pomysły zrodzone w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym stały się nowym otwarciem współpracy misyjnej i rodziły wielki dynamizm ewangelizacyjny - trwa modlitwa środowisk misyjnych w Polsce.

Autor: MS

Prawie 5 tys. pszczelarzy na dorocznej pielgrzymce

Prawie 5 tys. pszczelarzy na dorocznej pielgrzymce

Sobota, 07.12.2019

Pszczelarstwo to nie tylko sektor gospodarki rolnej, ale też, wśród młodych, moda na zdrowy tryb życia - zauważają właściciele pasiek. Ok. 5 tys. uczestników 31. Pielgrzymki Pszczelarzy dziękowało na Jasnej Górze za pracę i Boże dary. Mimo tegorocznej niestabilnej pogody wzrosła produkcja miodu.

Autor: MS

"Błogosławieni czystego serca"

Sobota, 07.12.2019

Adwentowe Dni Skupienia na Jasnej Górze przeżywają członkowie Ruchu Czystych Serc i Ruchu Czystych Serc Małżeństw. W rekolekcjach uczestniczy około 200 osób z Polski i z zagranicy.

Autor: AN

Apostołowie życia

Apostołowie życia

Sobota, 07.12.2019

Na Jasnej Górze trwa adwentowe spotkanie formacyjne organizatorów Marszów dla Życia i Rodziny. Do Sanktuarium przybyli reprezentacji ruchów pro-life z całej Polski.

Autor: AN

25. Krajowa Konferencja Pszczelarska

25. Krajowa Konferencja Pszczelarska

Piątek, 06.12.2019

Na temat bioróżnorodności w środowisku pszczół, jakości produktów oraz innowacyjności w medycynie jako szansie w apiterapii, rozmawiają dziś na Jasnej Górze uczestnicy 25. Krajowej Konferencji Pszczelarskiej.

Autor: MB

Wieczory Maryjne - ostatnia katecheza z Janem Pawłem II

Wieczory Maryjne - ostatnia katecheza z Janem Pawłem II

Piątek, 06.12.2019

'Zawierzenie do najdalszych granic miłości'. Profetyczny akt odmówiony przez Papieża i przez nas, to temat ostatniej katechezy z Janem Pawłem II, organizowanej w ramach Wieczorów Maryjnych w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę.

Autor: MB