Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Jasnogórskie Wieczory Organowe


Sobota, 30.11.2019

Jasnogórskie Wieczory Organowe
Jasna Góra pomaga w przeżyciu adwentu i wkroczeniu w nowy rok liturgiczny. Oprócz nieustannej posługi sakramentalnej i głoszenia Słowa Bożego Paulini proponują artystyczne wydarzenie, które przygotowuje pielgrzymów i turystów na spotkanie z Bogiem.

O godz. 17 w Sanktuarium zainaugurowane zostaną 18. Jasnogórskie Wieczory Organowe. Gościem pierwszego muzycznego spotkania w bazylice będzie Jan Mroczek, częstochowski organista, nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych oraz wykładowca Uniwersytetu im. Jana Długosza i Studium Organistowskiego w Częstochowie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

- Idea tych muzycznych spotkań od lat jest niezmienna. Koncerty to sposobność do poruszenia naszej wrażliwości, do głębszego przeżywania adwentu i przygotowania na nasze spotkanie z sacrum, z Bogiem - powiedział koordynator projektu o. Sebastian Matecki.

Organizatorami Wieczorów Organowych są Paulini i Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska.

Tradycyjnie przed koncertami adwentowymi odbyło się strojenie organów, które wykonał organmistrz Zdzisław Mollin, opiekujący się instrumentem od czasów jego renowacji zakończonej w 2013 roku. Dokonano m.in. korekty stroju piszczałek, które ulegają wpływom atmosferycznym.

Jasnogórskie organy to obecnie trzeci pod względem wielkości instrument w Polsce, obok organów bazyliki w Licheniu i katedry we Wrocławiu. Aktualnie liczą 105 głosów i kwalifikują się do grona wielkich organów symfonicznych.
Choć obecny instrument został wybudowany w latach 50-tych ubiegłego (XX) wieku, to organy w bazylice brzmiały znacznie wcześniej. Kroniki klasztoru wspominają o instrumencie zbudowanym już w XVII w.

Autor: BZ

Zobacz również

By głosić Chrystusa po krańce ziemi - o misjach na Jasnej Górze

By głosić Chrystusa po krańce ziemi - o misjach na Jasnej Górze

Sobota, 07.12.2019

By zapał i pomysły zrodzone w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym stały się nowym otwarciem współpracy misyjnej i rodziły wielki dynamizm ewangelizacyjny - trwa modlitwa środowisk misyjnych w Polsce.

Autor: MS

Prawie 5 tys. pszczelarzy na dorocznej pielgrzymce

Prawie 5 tys. pszczelarzy na dorocznej pielgrzymce

Sobota, 07.12.2019

Pszczelarstwo to nie tylko sektor gospodarki rolnej, ale też, wśród młodych, moda na zdrowy tryb życia - zauważają właściciele pasiek. Ok. 5 tys. uczestników 31. Pielgrzymki Pszczelarzy dziękowało na Jasnej Górze za pracę i Boże dary. Mimo tegorocznej niestabilnej pogody wzrosła produkcja miodu.

Autor: MS

"Błogosławieni czystego serca"

Sobota, 07.12.2019

Adwentowe Dni Skupienia na Jasnej Górze przeżywają członkowie Ruchu Czystych Serc i Ruchu Czystych Serc Małżeństw. W rekolekcjach uczestniczy około 200 osób z Polski i z zagranicy.

Autor: AN

Apostołowie życia

Apostołowie życia

Sobota, 07.12.2019

Na Jasnej Górze trwa adwentowe spotkanie formacyjne organizatorów Marszów dla Życia i Rodziny. Do Sanktuarium przybyli reprezentacji ruchów pro-life z całej Polski.

Autor: AN

25. Krajowa Konferencja Pszczelarska

25. Krajowa Konferencja Pszczelarska

Piątek, 06.12.2019

Na temat bioróżnorodności w środowisku pszczół, jakości produktów oraz innowacyjności w medycynie jako szansie w apiterapii, rozmawiają dziś na Jasnej Górze uczestnicy 25. Krajowej Konferencji Pszczelarskiej.

Autor: MB

Wieczory Maryjne - ostatnia katecheza z Janem Pawłem II

Wieczory Maryjne - ostatnia katecheza z Janem Pawłem II

Piątek, 06.12.2019

'Zawierzenie do najdalszych granic miłości'. Profetyczny akt odmówiony przez Papieża i przez nas, to temat ostatniej katechezy z Janem Pawłem II, organizowanej w ramach Wieczorów Maryjnych w 40. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego na Jasną Górę.

Autor: MB