Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Pierwszy Ogólnopolski Jasnogórski Konkurs Skrzypcowy


Środa, 03.04.2019

Pierwszy Ogólnopolski Jasnogórski Konkurs Skrzypcowy
Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna wraz z Jasnogórską Publiczną Ogólnokształcącą Szkołą Muzyczną I-go stopnia w Częstochowie organizują pierwszy ogólnopolski konkurs skrzypcowy, który odbędzie się w dniach 5 i 6 kwietnia w Częstochowie.

Do zmagań przystąpi 70-ciu uczniów szkół muzycznych z całej Polski w dwóch grupach wiekowych - grupa młodsza obejmuje dzieci do 10- go roku, grupa starsza - młodzież nastoletnią do 13 roku życia.

Jednym z utworów obowiązkowych, którego interpretację w dowolnej aranżacji przygotowują uczestnicy konkursu jest Ave Maria, mówi Jolanta Sosińska, dyrektor Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej.

Przesłuchania, które odbywać się będą w siedzibie Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, są otwarte, dlatego też, jak przyznaje Adam Beier (czyt. bajer), pomysłodawca i dyrektor konkursu, wydarzenie to jest okazją dla uczniów kształcących się na muzyków zawodowych do zdobycia estradowego doświadczenia i sprawdzenia swoich umiejętności, nie tylko przed członkami jury, ale i przed szerszą publicznością.

Wieczorem pierwszego dnia konkursu młodzież uczestnicząca w rywalizacjach zagra na skrzypcach w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00 podczas Apelu Jasnogórskiego, wykonując melodię tej wieczornej modlitwy Polaków. Natomiast 6 kwietnia po wyłonieniu zwycięzców w Sali Papieskiej o godz. 18.00 odbędzie się koncert finałowy laureatów.

Autor: IB

Zobacz również

Jasna Góra jest największą uczelnią duchowości i patriotyzmu - śp. bp Stanisław Stefanek

Jasna Góra jest największą uczelnią duchowości i patriotyzmu - śp. bp Stanisław Stefanek

Czwartek, 23.01.2020

Zmarły 17 stycznia biskup Stanisław Stefanek, pauliński konfrater został dziś pochowany w podziemiach katedry św. Michała Archanioła w Łomży, która w latach 1996-2011 stanowiła jego biskupią siedzibę.

Autor: AN

Maryjne drogi do świętości Prymasa Wyszyńskiego

Maryjne drogi do świętości Prymasa Wyszyńskiego

Czwartek, 23.01.2020

Na Jasnej Górze rozpoczyna się drugi etap przygotowań do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. 27 stycznia zainaugurowane zostaną spotkania zatytułowane "Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

Autor: AN

"Bóg u twoich stóp" - rozpoczyna się kolejna edycja Jasnogórskich Dni Skupienia

Czwartek, 23.01.2020

- Całe rekolekcje poświęcone są tematowi modlitwy. Rozważamy jej różne aspekty, sięgamy do pism patrystycznych i dokumentów Kościoła - mówi o. Marcin Ciechanowski, rekolekcjonista.

Autor: AN

Biskupie prymicje u Matki Bożej

Biskupie prymicje u Matki Bożej

Środa, 22.01.2020

- Bardzo mi zależało, żeby na początku swej posługi biskupiej przybyć na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej i Jej się zawierzyć. Wybrałem dzień dzisiejszy, bo dziś wspomnienie św. Wincentego Pallottiego założyciela pallotynów, zgromadzenia do którego należę - powiedział ks. Adrian Galbas nowy biskup pomocniczy ełcki.

Autor: IT

Dziadek Jezusa też ma tu swoje miejsce

Dziadek Jezusa też ma tu swoje miejsce

Środa, 22.01.2020

Dziadek Jezusa, św. Joachim też ma swoje miejsce na Jasnej Górze. W lewej nawie bocznej bazyliki znajduje się jego ołtarz - św. Joachim prowadzi młodą Maryję.

Autor: IT

Powstanie Styczniowe a Jasna Góra

Powstanie Styczniowe a Jasna Góra

Środa, 22.01.2020

Dziś mija 157.rocznica Powstania Styczniowego największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego Polaków.Wybuchło 22 stycznia 1863 roku, gdy Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko Rosji.

Autor: IT