Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » By nie było wśród nas "ludzi niewidzialnych" - pielgrzymka bezdomnych


Sobota, 09.11.2019

By nie było wśród nas
Choć bezdomni często stają się dla innych 'niewidzialni', to chrześcijanie nie mogą zatracić zmysłu miłosierdzia i trzeba nam ich zauważać, starać się zrozumieć i pomóc - apelują organizatorzy 14. Pielgrzymki Bezdomnych na Jasną Górę. Spotkanie zorganizowane przez Caritas Polska jest zwróceniem uwagi na bezdomność jako najbardziej dramatyczną odmianę ubóstwa i stanowi przygotowanie do III Światowego Dnia Ubogich, który obchodzić będziemy 17 listopada.

Hasłem tegorocznego spotkania są słowa z Księgi Lamentacji 'Dobry jest Pan dla ufnych, dla duszy, która go szuka'. O znaczeniu nawrócenia, wiary i nadziei w wychodzeniu z bezdomności mówią podopieczne Fundacji św. Barnaby w Częstochowie.

Ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas zaznaczył, że choć bezdomni często stają się dla innych 'niewidzialni', to chrześcijanie nie mogą zatracić zmysłu miłosierdzia i trzeba nam ich zauważać i starać się zrozumieć - wszystko po to, by pomóc osobom wykluczonym wrócić do prawdziwego domu.

Z bezdomnymi spotkał się Lech Dyblik aktor znany z kilkudziesięciu ról w filmach, m.in. w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, ale też jako Kazimierz Badura w serialu 'Świat według Kiepskich'. Dał recital i opowiedział o swoim wychodzeniu z alkoholizmu i nawróceniu, bo jak mówi - daje to innym nadzieję, że 'można wyjść z piwnicy'.

Pomysł pielgrzymki osób bezdomnych zrodził się w roku jasnogórskich jubileuszy: 350-lecia ślubów Jana Kazimierza i 50-lecia Ślubów Narodu Polskiego, w których jest rota przyrzeczenia, by także 'dzielić się plonami ziemi i owocami pracy, aby (...) nie było głodnych, bezdomnych i płaczących'.

Choć liczba, tych którzy nie mają dachu nad głową maleje, to jednak problem bezdomności w Polsce wciąż jest duży. Według danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Polsce ponad 33 tys. osób nie ma domu, większość to mężczyźni.

Najczęstszą przyczyną są: zadłużenia, eksmisja z mieszkania, konflikty rodzinne i uzależnienia.
W trudnym jesiennym i zimowym czasie Caritas Polska apeluje o wrażliwość na los bezdomnych i ratowanie ludzkiego życia.

Autor: MS

Zobacz również

Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa

Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa

Środa, 20.11.2019

Każdy, kto stara się żyć duchem ofiary dla drugiego człowieka, po pewnym czasie zaczyna rozumieć, że taka postawa służby niesie za sobą radość...

Autor: MB

Rekolekcje ignacjańskie w bliskości Matki Bożej

Rekolekcje ignacjańskie w bliskości Matki Bożej

Środa, 20.11.2019

"Miłość Chrystusa przynagla nas" te słowa św. Pawła Apostoła są myślą przewodnią rekolekcji kapłańskich organizowanych przez księży jezuitów w Częstochowie.

Autor: BZ

Abp Depo - o rekolekcjach i Eucharystii

Abp Depo - o rekolekcjach i Eucharystii

Środa, 20.11.2019

Eucharystia to dzieło miłości potężniejsze od zła i śmierci. Każda Msza św. powinna być przeżywana w duchu wdzięczności Bogu za Jego dary, za Jego codzienną miłość, przypominają polscy biskupi, którzy trzeci dzień na Jasnej Górze przeżywają wspólnotowe rekolekcje

Autor: IT

Czas nawrócenia i pogłębienia świadomości eucharystycznej

Czas nawrócenia i pogłębienia świadomości eucharystycznej

Wtorek, 19.11.2019

Na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje polskich biskupów. Uczestniczy w nich niemal cały Episkopat Polski, bo jak podkreślają hierarchowie to bardzo ważny czas, nawrócenia i refleksji nad swoim życiem.

Autor: IT

Głodni spotkania z Matką - rekolekcje kierowców księży biskupów

Głodni spotkania z Matką - rekolekcje kierowców księży biskupów

Wtorek, 19.11.2019

Na Jasnej Górze, równolegle do rekolekcji Episkopatu Polski, na wspólnej modlitwie trwają także kierowcy księży biskupów.

Autor: AN

Jasna Góra jest magnesem, który przyciąga do Boga i Jego Matki

Jasna Góra jest magnesem, który przyciąga do Boga i Jego Matki

Wtorek, 19.11.2019

Drugi dzień na Jasnej Górze trwają doroczne rekolekcje polskich biskupów.

Autor: AN