Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » Przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych i listopadowego czasu modlitwy za zmarłych


Wtorek, 29.10.2019

Przygotowania do uroczystości Wszystkich Świętych i listopadowego czasu modlitwy za zmarłych
Przed uroczystością Wszystkich Świętych na Jasnej Górze rozpoczęły się dziś prace dekoracyjno - porządkowe. 1 listopada udostępniona zostanie pielgrzymom XVII-wieczna krypta w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Tak dzieje się tylko raz w roku. Specjalny wystrój otrzymuje też jasnogórska bazylika.

Jasna Góra od czasów swego powstania w 1382r. to wyjątkowy ośrodek kultu Maryjnego, z czasem główny klasztor - dom generalny Zakonu Paulinów, przez wieki twierdza wojskowa. Świątynia i klasztor od początku pełniły także funkcję nekropolii - były miejscem grzebania zakonników, duchownych i świeckich, a w nowszych dziejach również przechowywania pamiątek po narodowych bohaterach. Tylko w listopadzie jedno z tych miejsc udostępniane jest pielgrzymom, to tzw. 'katakumby' pod Kaplicą Cudownego Obrazu.

O historii tego miejsca mówi o. Stanisław Rudziński, kustosz Zbiorów Wotywnych Jasnej Góry.

Już w 1466 r., jak wynika z dokumentu odpustowego dla Jasnej Góry, na terenie dzisiejszego sanktuarium istniał cmentarz, gdzie pielgrzymi modlili się za zmarłych.
Na tzw. jasnogórska nekropolię składają się m.in. także kaplice nagrobne w bocznych nawach bazyliki oraz Kaplica Pamięci Narodu. Teren dzisiejszych krużganków tzw. Wieczernika, to przestrzeń byłego przykościelnego cmentarza.

Jasna Góra to miejsce, które wciąż na nowo 'opowiada' o przeszłości - w 2009 r. podczas remontów w bazylice odkryto tajemniczą kryptę z rzadko spotykanymi w Polsce tzw. dłubankami - trumnami wydłubanymi w pniu drzewa.

Modlitwę za zmarłych ofiarują na Jasnej Górze przyjeżdżający w tych dniach pielgrzymi, tak jak Tomasz Amborski od 40 lat mieszkający w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

1 listopada na Jasnej Górze Msze św. będą sprawowane w porządku niedzielnym.

Autor: MS

Zobacz również

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Zakon Paulinów zaprasza, by ‘nastrajać uszy duszy’

Czwartek, 18.04.2024

21 kwietnia, w IV. Niedzielę Wielkanocną - czyli Niedzielę Dobrego Pasterza, przeżywać będziemy 61. Światowy Dzień Modlitwy o Powołania. Ten dzień rozpoczyna Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, który potrwa od 21 do 27 kwietnia, i wypełniony będzie szeregiem inicjatyw związanych z odkrywaniem swojej drogi życiowej.

Także Zakon Paulinów otwiera swoje podwoje dla mężczyzn, zainteresowanych poznaniem życia paulińskiego. Już w najbliższy piątek, 19 kwietnia w Leśniowie k. Żarek, w klasztorze paulinów rozpocznie się trzydniowe spotkanie rekolekcyjne dla rozeznających swoje powołanie.

Autor: DR

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

O etyce mediów - międzynarodowa konferencja na UPJPII

Środa, 17.04.2024

5. Międzynarodowa Konferencja Media for Man odbędzie się w dniach 23-24 kwietnia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Spotkanie organizuje Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej na Wydziale Nauk Społecznych tego Uniwersytetu. Na naszej antenie gościliśmy prof. Katarzynę Drąg, dyrektor Instytutu, która w rozmowie z doktorantką uczelni Honoratą Uniwersał opowiedziała o początkach i celu tej konferencji.

Tematem jest „Etyka mediów jako gwarancja bezpieczeństwa człowieka. Zagrożenia i wyzwania w Krajach Trójmorza” („Media Ethics as a Guarantee of Human Security. Threats and Challenges in the Three Seas Countries”). Swój udział zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Autor: DR

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

„Wrocławska, mała Jasna Góra”

Wtorek, 16.04.2024

W naszym radiowym cyklu rozmów i reportaży „Szlakiem paulińskich klasztorów” od początku kwietnia prezentujemy kolejną paulińską placówkę i parafię – tym razem we Wrocławiu.

W ubiegłym roku minęło okrągłe 25 lat obecności paulinów w tym miejscu, w parafii pw. św. Mikołaja - w pierwszym odcinku opowiadał o tym o. Tomasz Chmielewski, przeor wrocławskiego konwentu i proboszcz parafii. Ale sama świątynia to trzy wieki istnienia - przybliżamy więc historię kościoła i klasztoru, należących po kolei do franciszkanów, sióstr elżbietanek, księży salezjanów i duchowieństwa diecezjalnego.

Autor: DR

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Płyta tygodnia - Ania Michałowska - Back to the trees

Poniedziałek, 15.04.2024

„Ta płyta to powrót do korzeni. Drzewo jest symbolem wolności i mądrości natury, która wzbudza szacunek i podziw. Drzewa symbolizują życie, ale również nas samych. Korzenie to nasza przeszłość, pień jest symbolem teraźniejszości, a gałęzie to nasza przyszłość, która wyciąga swe ręce do działania, kreacji i marzeń” - tak o projekcie mówi sama artystka.

Ania Michałowska jest wokalistką jazzową, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku i Wokalistyki Jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Występowała na festiwalach i wielu koncertach w całej Polsce i zagranicą. Jest adiunktem na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie

Autor: RJG

Dziś Święto Chrztu Polski

Dziś Święto Chrztu Polski

Niedziela, 14.04.2024

14 kwietnia po raz szósty jest obchodzone Święto Chrztu Polski. Upamiętnia wydarzenie umownie datowane na 14 kwietnia 966, kiedy Mieszko I, książę Polan, przyjął chrzest w swoim imieniu i ludu, którego był władcą.

Autor: o.AG

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Niedziela, 14.04.2024

W Kościele katolickim w Polsce w niedzielę 14 kwietnia odbędzie się VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Jego myślą przewodnią będą słowa z Dziejów Apostolskich „Trwali w nauce Apostołów i we wspólnocie”.

Autor: o.AG