Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Pielgrzymki: maturzystów diecezji łowickiej i Obrońców Życia oraz zjazd Bractwa Eucharystycznego to dzisiaj główne wydarzenia na Jasnej Górze.

  - Naszym obowiązkiem jest obrona życia, bo pochodzi od Najwyższego Stwórcy – mówi Antoni Zięba, organizator pielgrzymek działaczy pro-life na Jasna Górę. Już po raz 33-ci w Sanktuarium spotykają się ci którzy „walczą” m.in. z aborcją, in vitro czy eutanazją.

  Doroczna pielgrzymka jest okazją do podsumowań. Jak przyznaje Antoni Zięba, ostatnie miesiące to niewątpliwy sukces Obrońców Życia bo udało się zablokować ustawę o in vitro:


  Problemem jest również aborcja. Według danych organizacji pro-life w Polsce rocznie dokonuje się od 7 do 14 tys. nielegalnych zabiegów zabijania nienarodzonych dzieci. Przeciwności jest sporo, ale dobrze, że jest modlitwa i pokuta za te czyny – mówi bp Jan Szkodoń z Krakowa:

  Te siły jednoczą się również podczas codziennej modlitwy. Do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego włączyło się ok. 5 milionów osób:

  W Polsce funkcjonuje około 100 organizacji pro-life, które są wzorem dla państw europejskich, jak chronić życie, podkreśla Antoni Zięba:

  A kolejne miesiące to próba zmiany zapisów ustawy o planowaniu rodziny. Działacze chcą by znikł zapis o możliwości aborcji chorych nienarodzonych dzieci, a pojawiła się gwarancja prawa do życia dla każdego.  

  „Maryja, Niewiasta Eucharystii, naszą Przewodniczką w Roku Wiary” - to myśl przewodnia 4. zjazdu Bractwa Eucharystycznego, który odbywa się na Jasnej Górze. Zofia Chmielewska przypomina że brać Adoracji Najświętszego Sakramentu powstała 9 lat temu, a jednym z powodów zawiązania wspólnoty był wtedy przeżywany Rok Eucharystyczny:  

  Do Jasnogórskiego Bractwa należy Stefania Chase (czyt. Czejz), Polka mieszkająca od 45 lat w Stanach Zjednoczonych:

  W 1997 roku z inicjatywy Stefania Chase (czyt. Czejz) na Jasnej Górze powstała Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu:

  Tylko w samym Chicago jest 12 kaplic wieczystej adoracji, a w 120 kościołach odbywa się kilku godzinna, codzienna modlitwa przed Jezusem Eucharystycznym.

  Do Jasnogórskiego Bractwa Eucharystycznego na całym świecie należy kilkanaście tysięcy osób. Podczas pielgrzymki szczególnie wspominany jest w 10 rocznicę śmierci o Bronisław Matyszczyk, założyciel Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

  Nie ustaje pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę. Do tronu Królowej Polski z diec. łowickiej przyjechało około 4 tys. uczniów. Przede wszystkim proszą o dary Ducha Świętego na czas egzaminu dojrzałości i rozeznanie życiowej drogi:

  Ks. Jarosław Łękarski, katecheta w jednej ze szkół ponadgimnazjalnych w Skierniewicach, ma nadzieję, że modlitwa przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Roku Wiary, pozwoli odnowić lub też nawiązać relację z Bogiem:

  Dokładnie za dwa dni osiągnie swoją pełnoletniość. 25 marca 1995 roku po raz pierwszy na falach eteru zabrzmiało - Tu Radio Jasna Góra. Już dzisiaj w Kaplicy Matki Bożej o godz. 18.30 w intencji słuchaczy, pracowników i wszystkich przyjaciół jasnogórskiej rozgłośni odprawiona zostanie Msza św. Po niej w Kaplicy Różańcowej odbędzie się spotkanie z o. Melchiorem Królikiem, który opowie o „Cudach i łaskach zdziałanych za przyczyną Matki Bożej”. Rocznicowe świętowanie zakończy Apel Jasnogórski.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>