Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W dzisiejszą uroczystość św. Wojciecha, Patrona Polski modlitwę za Ojczyznę zanoszą przybywający na Jasną Górę pielgrzymi, jest to głównie młodzież:


  Dla Piotra Beresia, maturzysty z Dębicy ważne jest zdobywanie wykształcenia i praca dla ojczyzny:

  Choć wczoraj na Jasną Górę przybyła ostatnia duża diecezjalna grupa maturzystów, to pielgrzymowanie mniejszych grup szkolnych uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości potrwa prawie do końca kwietnia.

  Już tylko kilka dni dzieli nas od 25. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. To największe w Polsce wydarzenie promujące muzykę religijną – koncertową i liturgiczną – od samego początku ściśle związane jest z Jasną Górą.

  Jak podkreśliła Małgorzata Zuzanna Nowak, dyrektor festiwalu, to właśnie Jasna Góra od samego początku tworzyla „markę” tego międzynarodowego wydarzenia kulturalnego:

  Oryginalną ideą spajającą wydarzenia festiwalowe od 25 lat jest ukazywanie różnorodności i bogactwa muzyki sakralnej oraz dialog międzykulturowy. Także i podczas tej edycji melomani wkraczać będą na tak różne obszary muzyki sakralnej jak: chorał gregoriański i motety Palestriny, jazzowe Misterium Stabat Mater Włodka Pawlika i Requiem o ziemi z elementami flamenco Paco Penii.

  Koncert Inauguracyjny tradycyjnie zabrzmi 1 maja w bazylice jasnogórskiej:


  Tradycyjnie w ramach festiwalu odbędzie się sesja naukowa poświęcona „Klasztorom i muzyce od średniowiecza do czasów współczesnych”, która jak podkreśla  o. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych, wpisuje się w obchodzony Rok Życia Konsekrowanego.

  Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” jest obecnie jedną z największych imprez muzycznych i jedyną o tak szerokiej formule w Polsce. Zalicza się również do europejskiej czołówki festiwali muzyki sakralnej.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>