Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!


Poniedziałek, 23.09.2019

W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!
80 lat temu, 23 września 1939 roku, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück przybył pierwszy transport polskich więźniarek. Po wyzwoleniu obozu w czerwcu 1945 roku okazało się, że spośród 40 tysięcy uwięzionych w obozie Polek, przeżyło jedynie 8 tysięcy. Wśród nich były m.in. Karolina Lanckorońska, Wanda Półtawska i Krystyna Zając.

- Jeszcze w obozie ślubowałyśmy, że jeśli przetrwamy to rok rocznie będziemy przybywać do Matki Bożej Jasnogórskiej - mówiła pani Krystyna w czasie pielgrzymki w kwietniu 2018 roku:

Pierwsza pielgrzymka więźniarek obozu jenieckiego w Ravensbrück na Jasną Górę odbyła się w maju 1946 roku. Od tego czasu co roku przybywają do Matki Bożej dziękując za ocalenie życia.

Wraz z więźniarkami na Jasną Górę pielgrzymują także przedstawiciele Stowarzyszenia "Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück".

- Celem stowarzyszenia jest m.in. krzewienie wiedzy o KL Ravensbrück, zwłaszcza wśród młodego pokolenia - mówiła w czasie jednej z pielgrzymek Maria Lorens, córka Katarzyny Matei, harcerki "Murów" - drużyny działającej w obozie od 1941 roku.

Obecnie na terenie dawnego KL Ravensbrück znajduje się Muzeum - Miejsce Pamięci. W 1996 roku staraniem Polek, które były poddane pseudomedycznym eksperymentom, umieszczono tam tablicę upamiętniającą ich martyrologię.

Autor: AN

Zobacz również

Jak Wyszyński - Soli Deo

Jak Wyszyński - Soli Deo

Poniedziałek, 21.10.2019

Z dziękczynieniem za kardynała Stefana Wyszyńskiego, za jego zapowiedzianą beatyfikację i inspirowane jego nauczaniem środowisko formacji na Jasną Górę przybyli z Warszawy przedstawiciele Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo

Autor: BZ

Patriotyzm Stanisława Moniuszki i Jana Pawła II

Patriotyzm Stanisława Moniuszki i Jana Pawła II

Poniedziałek, 21.10.2019

Utwory ze "Śpiewnika domowego" zabrzmiały na Jasnej Górze w czasie koncertu "Tradycja i polskość w pieśniach Stanisława Moniuszki".

Autor: BZ

Dziekan Roty Rzymskiej z modlitwą za papieża

Dziekan Roty Rzymskiej z modlitwą za papieża

Poniedziałek, 21.10.2019

Z modlitwą za papieża Franciszka i w intencji Trybunału Jasną Górę nawiedził ks. Pio Vito Pinto, dziekan Roty Rzymskiej, prof. prawa i prawa kanonicznego, bliski współpracownik Ojca Świętego.

Autor: IT

U Matki Misji

U Matki Misji

Poniedziałek, 21.10.2019

W błaganie misyjne Kościoła "za ochrzczonych i posłanych" włączona jest także Jasna Góra. Tu codziennie podczas wieczornego Apelu rozbrzmiewa modlitwa zaproponowana przez papieża Franciszka. W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym liczniej przybywają też ci, którzy głoszą Dobrą Nowinę w różnych częściach świata.

Autor: BZ

Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Niedziela, 20.10.2019

W bazylice jasnogórskiej odbył się dziś koncert finałowy w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej.

Autor: MB

Zawierzyć Matce życie na emigracji

Zawierzyć Matce życie na emigracji

Niedziela, 20.10.2019

W obchodzoną dziś w Kościele Niedziele Misyjną, a jednocześnie w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym, w Kaplicy Matki Bożej modliła się grupa wiernych z Polskiej Misji Katolickiej prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej we Francji.

Autor: MB