Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Bp Śmigiel: zawsze trzeba szukać rozwiązań, które ocalą życie poczętego człowieka


Niedziela, 22.09.2019

Bp Śmigiel: zawsze trzeba szukać rozwiązań, które ocalą życie poczętego człowieka
O tym, że Kościół nigdy nie skapituluje wobec gwałtu zadawanego każdej osobie ludzkiej i prawu do życia przypomniał na Jasnej Górze za św. Janem Pawłem II bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. na zakończenie dwudniowej 35. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin z udziałem ok. 5 tys. osób. Małżeństwa m.in. odnowiły swoje ślubne przyrzeczenia. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: 'Rodzina sanktuarium życia'.
Bp Śmigiel podkreślił, ze prawo do życia jest prawem uniwersalnym:


Wobec sytuacji, kiedy lęk, skomplikowana sytuacja życiowa rodziców jest zagrożeniem dla już poczętego życia bp Śmigiel apelował o ludzką solidarność.

Podczas Mszy św. nastąpiło odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego.

W programie dwudniowej pielgrzymki zaprezentowano wystawę fotograficzną 'Matki: mężne czy szalone?' autorstwa Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej o pięknie macierzyństwa. Przedstawia ona historie kobiet, które zaryzykowały swoje zdrowie lub życie, by urodzić dziecko. W części panelowej o rodzinie wobec dramatu dziecka utraconego mówił Piotr Guzdek, koordynator ds. pogrzebów dzieci martwo urodzonych a o ochronie prawnej dziecka w Polsce Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.

Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

Autor: MS

Zobacz również

Jak Wyszyński - Soli Deo

Jak Wyszyński - Soli Deo

Poniedziałek, 21.10.2019

Z dziękczynieniem za kardynała Stefana Wyszyńskiego, za jego zapowiedzianą beatyfikację i inspirowane jego nauczaniem środowisko formacji na Jasną Górę przybyli z Warszawy przedstawiciele Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo

Autor: BZ

Patriotyzm Stanisława Moniuszki i Jana Pawła II

Patriotyzm Stanisława Moniuszki i Jana Pawła II

Poniedziałek, 21.10.2019

Utwory ze "Śpiewnika domowego" zabrzmiały na Jasnej Górze w czasie koncertu "Tradycja i polskość w pieśniach Stanisława Moniuszki".

Autor: BZ

Dziekan Roty Rzymskiej z modlitwą za papieża

Dziekan Roty Rzymskiej z modlitwą za papieża

Poniedziałek, 21.10.2019

Z modlitwą za papieża Franciszka i w intencji Trybunału Jasną Górę nawiedził ks. Pio Vito Pinto, dziekan Roty Rzymskiej, prof. prawa i prawa kanonicznego, bliski współpracownik Ojca Świętego.

Autor: IT

U Matki Misji

U Matki Misji

Poniedziałek, 21.10.2019

W błaganie misyjne Kościoła "za ochrzczonych i posłanych" włączona jest także Jasna Góra. Tu codziennie podczas wieczornego Apelu rozbrzmiewa modlitwa zaproponowana przez papieża Franciszka. W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym liczniej przybywają też ci, którzy głoszą Dobrą Nowinę w różnych częściach świata.

Autor: BZ

Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Międzynarodowy Festiwal Chóralnej Pieśni Maryjnej

Niedziela, 20.10.2019

W bazylice jasnogórskiej odbył się dziś koncert finałowy w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej.

Autor: MB

Zawierzyć Matce życie na emigracji

Zawierzyć Matce życie na emigracji

Niedziela, 20.10.2019

W obchodzoną dziś w Kościele Niedziele Misyjną, a jednocześnie w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym, w Kaplicy Matki Bożej modliła się grupa wiernych z Polskiej Misji Katolickiej prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej we Francji.

Autor: MB