Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Aktualności » 17 września - pamiętamy!


Wtorek, 17.09.2019

17 września - pamiętamy!
W przeżywanym dziś Światowym Dniu Sybiraka Polska obchodzi bolesną rocznicę. Dokładnie 17 września 1939 roku, wojska sowieckie wkroczyły na terytorium naszego kraju, łamiąc podpisany układ o nieagresji. Atakując nasz kraj Rosjanie zrealizowali postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym obaj najeźdźcy Niemcy i Rosja podzielili między siebie strefy wpływów w Polsce.
Na Jasnej Górze trwa modlitwa za ofiary sowieckiej agresji. Podczas porannej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej paulin o. Wojciech Dec przywołał konsekwencje tych trudnych dla Polaków wydarzeń, jakie miały miejsce 80 lat temu.

W wyniku sowieckiej agresji do niewoli dostało się około 250 tys. polskich żołnierzy. Symbolem dokonanego na nich aktu przemocy stała się zbrodnia katyńska. Wiosną 1940 roku NKWD zgładziło prawie 22 tysiące polskich oficerów. Zamordowani strzałem w tył głowy zostali pochowani w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni.
W 2013 roku dzięki uchwale Sejmu RP dzień 17 września oficjalnie został ustanowiony Dniem Sybiraka.
O. Wojciech Dec przypomniał, że w Sanktuarium znajdują się pamiątki przypominające o losie Polaków wywożonych na Sybir.

W maju bieżącego roku w jubileuszowej 30. Pielgrzymce Sybiraków na Jasną Górę ocaleni ze zsyłki na Syberię dziękowali Bogu za to, że pomógł im przetrwać gehennę tamtych dni i dać świadectwo prawdzie. Pielgrzymki Sybiraków rozpoczynają się każdego roku od modlitwy i Apelu Pamięci pod znajdującym się w Sanktuarium Pomnikiem Sybiraków.

Autor: IB

Zobacz również

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Program Radia Jasna Góra w Wielki Piątek

Czwartek, 28.03.2024

W Wielki Piątek Męki Pańskiej na antenie Radia Jasna Góra zapraszamy na transmisje wielkopiątkowych nabożeństw i liturgii: 9:00 – Liturgia Godzin; 18:00 - Gorzkie Żale; 19:00 – Liturgia Męki Pańskiej.

Obok transmisji, naszą antenę w tym szczególnym dniu wypełnią także okolicznościowe audycje, przygotowane przez zespół redakcyjny, których tematyka skoncentrowana jest wokół tajemnicy krzyża i cierpienia.

Autor: DR

Wielki Czwartek - propozycje w ramówce

Wielki Czwartek - propozycje w ramówce

Środa, 27.03.2024

Wielki Czwartek - rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. To także - jak określił ten dzień św. Jan Paweł II - święto kapłańskie. Kościół katolicki obchodzi pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

W ramówce Radia Jasna Góra przygotowaliśmy dla Państwa wiele okolicznościowych audycji. Usłyszycie Państwo różne głosy o przeżywaniu daru kapłaństwa. Z okazji kapłańskiego święta zachęcamy do szczególnej modlitwy za znajomych księży, duszpasterzy, katechetów, księży posługujących w parafii; do wyrażenia im życzliwości i złożenia życzeń.

Audycje zamieszczamy też do odsłuchania w dogodnej dla Państwa chwili w specjalnych playlistach na naszej stronie internetowej.

Autor: DR

Triduum i Wielkanoc na Jasnej Górze

Triduum i Wielkanoc na Jasnej Górze

Wtorek, 26.03.2024

Ojcowie i bracia paulini zapraszają do wspólnego przeżycia jasnogórskich liturgii Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Na mediach społecznościowych, w okolicznościowym video, do łączności z Jasną Górą w tych niezwykłych dniach Męki i Zmartwychwstania Jezusa, zapraszają: o. Samuel Pacholski, przeor klasztoru jasnogórskiego oraz o. Waldemar Pastusiak, kustosz tego miejsca.

Na falach Radia Jasna Góra, jak każdego roku, będziemy transmitować liturgie Triduum Paschalnego i uroczystości Zmartwychwstania. Na naszej stronie zamieścimy szczegółową ramówkę z godzinami transmisji nabożeństw, przedstawimy też Państwu nasze propozycje na każdy z tych WIELKICH DNI.

Autor: DR

29. rocznica powstania Radia Jasna Góra

29. rocznica powstania Radia Jasna Góra

Poniedziałek, 25.03.2024

Radio Jasna Góra obchodzi dziś 29. rocznicę powstania. 25 marca 1995 roku po raz pierwszy przez fale eteru popłynął głos z Jasnej Góry.

O misji Radia Jasna Góra mówił w „Rozmowie poranka” o. Andrzej Grad, dyrektor rozgłośni. „Radio to nie jest tylko zapis w dokumencie, czy w dekrecie powołującym do istnienia takie dzieło, ale to jest też misja, która nam towarzyszy” – mówił o. dyrektor w rozmowie z Agatą Nalichowską. Podkreślił, że to zadanie ukazywania Matki Bożej we współczesnym świecie jest realizowane z jednej strony przez transmisje z Kaplicy Matki Bożej czy z innych miejsc na Jasnej Górze, a z drugiej przez tworzone audycje.

Rozmowa zabrzmi jeszcze o godz. 22:05 oraz ok. 3:25.

 

Autor: DR

Rozmyślania o boleściach Matki Jezusa

Rozmyślania o boleściach Matki Jezusa

Niedziela, 24.03.2024

W Niedzielę Palmową na antenie Radia Jasna Góra rozpoczęliśmy emisję wielkopostnych rozważań pod wspólnym tytułem „Siedem boleści Maryi”. Autorem rozważań jest o. Tadeusz Słoniak, paulin, który posługuje w Sanktuarium NMP Bolesnej w Wielgomłynach. Zapraszamy do rozważenia wydarzeń z życia Maryi, które napełniły Jej serce bólem. Te siedem bolesnych momentów, w czasie których była zjednoczona z Jezusem w szczególny i wyjątkowy sposób, to: proroctwo Symeona, ucieczka do Egiptu, zagubienie dwunastoletniego Jezusa w Jerozolimie, spotkanie Syna - Jezusa na Drodze Krzyżowej, ukrzyżowanie i śmierć Jezusa, zdjęcie Jezusa z krzyża i złożenie Go w grobie.

10-minutowe rozważania emitujemy codziennie około: 7:15, 14:45, 22:30 i 3:45, proponujemy także ich odsłuchanie w formie podcastów.

Autor: DR

Jubileusze u paulinów we Wrocławiu

Jubileusze u paulinów we Wrocławiu

Piątek, 22.03.2024

O przypadającej w najbliższy poniedziałek, 25 marca 10. rocznicy ustanowienia Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu, mówiliśmy dziś w „Rozmowie poranka”. Od 25 lat posługują tam ojcowie i bracia paulini. O jubileuszu, ale także o obecności i codziennej służbie paulinów w tym miejscu, opowiadał w rozmowie z o. Andrzejem Gradem - o. Tomasz Chmielewski, przeor tamtejszego konwentu, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja oraz rektor Sanktuarium.

Autor: DR