Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Maryjność w Kościele i mariologia w teologii


Czwartek, 12.09.2019

Maryjność w Kościele i mariologia w teologii
- Dużo się będzie działo w bezpośrednim promieniowaniu Jasnej Góry - mówią uczestnicy dorocznego sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, które świętuje 20-lecie istnienia. Przy tej okazji w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie przez dwa dni obradować będą przedstawiciele Towarzystwa, mariolodzy z kraju i zagranicy, członkowie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski i zaproszeni goście. Na spotkaniu obecni będą także kustosze polskich sanktuariów. Modlitwa zanoszona będzie na Jasnej Górze.

- Realizujemy spuściznę Soboru Watykańskiego II, który przypomniał, że Matka Boża jest wzorem pielgrzymującego Kościoła - powiedział o. Mariusz Tabulski, paulin członek Towarzystwa.

Polskie Towarzystwo Mariologiczne powołane w 1999 roku podejmuje działalność naukową, popularyzuje wiedzę mariologiczną oraz dba o nadawanie właściwego kształtu duchowości i pobożności maryjnej wiernych. Należą do niego biskupi, kapłani, siostry zakonne oraz świeccy.

- Spotkanie ma charakter otwarty dla tych, którzy chcą pogłębić swoją relację z Matką Bożą - dodał o. Tabulski. Dzisiaj wykłady rozpoczynamy o godzinie 15, a jutro o 9:30.

Tegoroczne sympozjum będzie też okazją do przygotowania przyszłorocznych obchodów 100. rocznicy tzw. Cudu nad Wisłą oraz impulsem do włączenia się w 25. Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny w Rzymie.

Autor: BZ

Zobacz również

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze zakończyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe "Jasnogórska Matka Kościoła". W konferencji uczestniczyli nie tylko teologowie, ale także przedstawiciele innych dyscyplin naukowych.

Autor: AN

Nieustająca modlitwa

Nieustająca modlitwa

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze trwa 40-godzinne nabożeństwo przygotowujące nas do Wielkiego Postu. W modlitwie uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

Autor: AN

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wtorek, 25.02.2020

Narodowe Sanktuarium Polaków nawiedził biskup Kazimierz Wielikosielec z Pińska na Białorusi.

Autor: AN

Eklezjalność i Maryjność

Eklezjalność i Maryjność

Poniedziałek, 24.02.2020

11.ogólnopolskie sympozjum naukowe 'Jasnogórska Matka Kościoła' rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie naukowców z kraju i zagranicy wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jest okazją do przypomnienia o jego Maryjnej duchowości.

Autor: IT

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Poniedziałek, 24.02.2020

Szczególne błaganie o trzeźwość Narodu trwa także na Jasnej Górze. To też odpowiedź na realizację Ślubów Narodu z 1956r. i wezwanie kard. Wyszyńskiego do walki z grzechem pijaństwa.

Autor: IT

Sympozjum

Sympozjum "Jasnogórska Matka Kościoła"

Poniedziałek, 24.02.2020

"Jasnogórska Matka Kościoła" - to temat dwudniowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego organizowanego na Jasnej Górze przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Jasnogórski Instytut Maryjny Zakonu Paulinów oraz Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Autor: mb