Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Prawo cywilne i kanoniczne w obronie rodziny


Wtorek, 10.09.2019

Prawo cywilne i kanoniczne w obronie rodziny
Ochrona małżeństwa i rodziny to temat Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich w dniach od 8 do 10 września w Częstochowie. Obrady odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Uczestnicy modlili się na Jasnej Górze.

Stowarzyszenie Kanonistów Polskich to organizacja naukowa mająca na celu rozwój i upowszechnianie prawa kanonicznego. Mówi ksiądz profesor Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia:

Patronat nad spotkaniem objął arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Centralnym punktem programu trzydniowego spotkania była Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu.

- Chcemy przeżywać to spotkanie we wspólnocie z Bogiem, jako że zastanawiamy się nad rzeczą świętą jaką jest małżeństwo i rodzina - podkreślił biskup Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, a także wykładowca prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim:

W spotkaniu biorą udział duchowni i świeccy specjaliści z zakresu prawa rodzinnego i prawa kanonicznego. Wśród uczestników są także m.in. przedstawiciele polskiego rządu, Watykanu, katolickiego episkopatu Białorusi i Ukrainy.

- Kościół na Ukrainie świętuje ten rok, jako rok rodziny, rok obrony małżeństw i dzieci. We wszystkich katolickich parafiach trwa peregrynacja Ikony Świętej Rodziny, a już za dwa tygodnie w Winnicy czeka nas Kongres Rodzin - mówi biskup Marian Buczek, biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej we wschodniej części Ukrainy:

W czasie konferencji odbyło się również doroczne Walne Zebranie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Szczegółowy program spotkania i relacje z działań podejmowanych przez członków Stowarzyszenia dostępne są na stronie www.stowarzyszeniekanonistów.pl.

Autor: AN

Zobacz również

W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!

W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!

Poniedziałek, 23.09.2019

- Jeszcze w obozie ślubowałyśmy, że jeśli przetrwamy to rok rocznie będziemy przybywać do Matki Bożej Jasnogórskiej - mówiła w czasie jednej z pielgrzymek Krystyna Zając. 80 lat temu, 23 września 1939 roku, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück przybył pierwszy transport polskich więźniarek.

Autor: AN

Amerykanie na Jasnej Górze:

Amerykanie na Jasnej Górze: "W Bogu pokładamy ufność".

Poniedziałek, 23.09.2019

- Moje serce w połowie jest polskie - mówi ks. Steven Clarke, który wraz z około 25. osobową grupą amerykańskich pielgrzymów z parafii św. Józefa, położonej w Harvardzie w Illinois przybył na Jasną Górę.

Autor: AN

Ludzie biznesu u Matki - zapowiedź I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców i Pracodawców

Ludzie biznesu u Matki - zapowiedź I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców i Pracodawców

Poniedziałek, 23.09.2019

"Wiele zostało wam powierzone" - pod takim hasłem 6 października odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Pracodawców i Przedsiębiorców na Jasną Górę.

Autor: AN

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Niedziela, 22.09.2019

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Pod hasłem "Rodzina sanktuarium życia" na Jasnej Górze odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W modlitwie o nasze większe zaangażowanie w ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, by rodziny były otwarte na nowe życie, za rodziny w kryzysie uczestniczyło ok. 5 tys. osób.

Autor: MS

Bp Śmigiel: zawsze trzeba szukać rozwiązań, które ocalą życie poczętego człowieka

Bp Śmigiel: zawsze trzeba szukać rozwiązań, które ocalą życie poczętego człowieka

Niedziela, 22.09.2019

O tym, że Kościół nigdy nie skapituluje wobec gwałtu zadawanego każdej osobie ludzkiej i prawu do życia przypomniał na Jasnej Górze za św. Janem Pawłem II bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. na zakończenie dwudniowej 35. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin z udziałem ok. 5 tys. osób.

Autor: MS

Wrocław to dla nas drugi Lwów

Wrocław to dla nas drugi Lwów

Sobota, 21.09.2019

Ze stolicy Dolnego Śląska i innych zakątków Polski na Jasną Górę przybyli mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich, ich dzieci, wnuki, a także członkowie Stowarzyszenia Upamiętniającego Ofiary Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Autor: AN