Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Prawo cywilne i kanoniczne w obronie rodziny


Wtorek, 10.09.2019

Prawo cywilne i kanoniczne w obronie rodziny
Ochrona małżeństwa i rodziny to temat Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kanonistów Polskich w dniach od 8 do 10 września w Częstochowie. Obrady odbywają się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Uczestnicy modlili się na Jasnej Górze.

Stowarzyszenie Kanonistów Polskich to organizacja naukowa mająca na celu rozwój i upowszechnianie prawa kanonicznego. Mówi ksiądz profesor Józef Krukowski, prezes Stowarzyszenia:

Patronat nad spotkaniem objął arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Centralnym punktem programu trzydniowego spotkania była Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu.

- Chcemy przeżywać to spotkanie we wspólnocie z Bogiem, jako że zastanawiamy się nad rzeczą świętą jaką jest małżeństwo i rodzina - podkreślił biskup Artur Miziński, sekretarz generalny KEP, a także wykładowca prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim:

W spotkaniu biorą udział duchowni i świeccy specjaliści z zakresu prawa rodzinnego i prawa kanonicznego. Wśród uczestników są także m.in. przedstawiciele polskiego rządu, Watykanu, katolickiego episkopatu Białorusi i Ukrainy.

- Kościół na Ukrainie świętuje ten rok, jako rok rodziny, rok obrony małżeństw i dzieci. We wszystkich katolickich parafiach trwa peregrynacja Ikony Świętej Rodziny, a już za dwa tygodnie w Winnicy czeka nas Kongres Rodzin - mówi biskup Marian Buczek, biskup senior diecezji charkowsko-zaporoskiej we wschodniej części Ukrainy:

W czasie konferencji odbyło się również doroczne Walne Zebranie Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Szczegółowy program spotkania i relacje z działań podejmowanych przez członków Stowarzyszenia dostępne są na stronie www.stowarzyszeniekanonistów.pl.

Autor: AN

Zobacz również

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze zakończyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe "Jasnogórska Matka Kościoła". W konferencji uczestniczyli nie tylko teologowie, ale także przedstawiciele innych dyscyplin naukowych.

Autor: AN

Nieustająca modlitwa

Nieustająca modlitwa

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze trwa 40-godzinne nabożeństwo przygotowujące nas do Wielkiego Postu. W modlitwie uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

Autor: AN

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wtorek, 25.02.2020

Narodowe Sanktuarium Polaków nawiedził biskup Kazimierz Wielikosielec z Pińska na Białorusi.

Autor: AN

Eklezjalność i Maryjność

Eklezjalność i Maryjność

Poniedziałek, 24.02.2020

11.ogólnopolskie sympozjum naukowe 'Jasnogórska Matka Kościoła' rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie naukowców z kraju i zagranicy wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jest okazją do przypomnienia o jego Maryjnej duchowości.

Autor: IT

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Poniedziałek, 24.02.2020

Szczególne błaganie o trzeźwość Narodu trwa także na Jasnej Górze. To też odpowiedź na realizację Ślubów Narodu z 1956r. i wezwanie kard. Wyszyńskiego do walki z grzechem pijaństwa.

Autor: IT

Sympozjum

Sympozjum "Jasnogórska Matka Kościoła"

Poniedziałek, 24.02.2020

"Jasnogórska Matka Kościoła" - to temat dwudniowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego organizowanego na Jasnej Górze przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Jasnogórski Instytut Maryjny Zakonu Paulinów oraz Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Autor: mb