Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Pierwsza pielgrzymka emobilna wyruszyła z Jasnej Góry do Watykanu


Niedziela, 08.09.2019

Pierwsza pielgrzymka emobilna wyruszyła z Jasnej Góry do Watykanu
Z Jasnej Góry szlakiem europejskich sanktuariów do Watykanu wyruszyła pierwsza emobilna pielgrzymka. Grupa szesnastu polskich pielgrzymów przemierzy trasę liczącą ponad cztery tysiące kilometrów przemieszczając się wyłącznie elektrycznymi samochodami.

- W czasie pielgrzymki staniemy się ambasadorami ekologii i nauczania Kościoła w tym zakresie - mówi Marcin Piaskowski, jeden z organizatorów i prezes Emobi - Instytutu Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu:

Zadaniem 'Emoblilnej Ambasady ' będzie również promowanie specjalnego programu edukacji ekologicznej opartej na encyklice 'Laudato Si'.

Pielgrzymka rozpoczęła się od Mszy Świętej na Jasnej Górze i poświęcenia samochodów przez kustosza Sanktuarium - o. Waldemara Pastusiaka. Jeden z pojazdów ofiarowany zostanie w prezencie papieżowi Franciszkowi.

Trasa będzie wiodła przez 12 europejskich sanktuariów. Pielgrzymi nawiedzą m.in. Klasztor Karmelitów Bosych w Czernej, Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie, Sanktuarium Svaty Kopecec w Czechach, Mariazell w Austrii, Sanktuarium w Loretto i Bazylikę św. Franciszka w Asyżu.

Uczestnicy tej nietypowej wyprawy zakończą swoją podróż 18 września w Watykanie, w czasie audiencji generalnej z Ojcem Świętym, który jeszcze przed wyruszeniem udzielił organizatorom swojego błogosławieństwa. Mówi Marcin Piaskowski:

Jedną z intencji Pierwszej Elektromobilnej Pielgrzymki jest modlitwa m.in. w intencjach rozpoczynającego się 6 października w Watykanie Synod o Amazonii, którego duża część obrad poświęcona zostanie tematowi ekologii integralnej.

Autor: AN

Zobacz również

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze zakończyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe "Jasnogórska Matka Kościoła". W konferencji uczestniczyli nie tylko teologowie, ale także przedstawiciele innych dyscyplin naukowych.

Autor: AN

Nieustająca modlitwa

Nieustająca modlitwa

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze trwa 40-godzinne nabożeństwo przygotowujące nas do Wielkiego Postu. W modlitwie uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

Autor: AN

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wtorek, 25.02.2020

Narodowe Sanktuarium Polaków nawiedził biskup Kazimierz Wielikosielec z Pińska na Białorusi.

Autor: AN

Eklezjalność i Maryjność

Eklezjalność i Maryjność

Poniedziałek, 24.02.2020

11.ogólnopolskie sympozjum naukowe 'Jasnogórska Matka Kościoła' rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie naukowców z kraju i zagranicy wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jest okazją do przypomnienia o jego Maryjnej duchowości.

Autor: IT

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Poniedziałek, 24.02.2020

Szczególne błaganie o trzeźwość Narodu trwa także na Jasnej Górze. To też odpowiedź na realizację Ślubów Narodu z 1956r. i wezwanie kard. Wyszyńskiego do walki z grzechem pijaństwa.

Autor: IT

Sympozjum

Sympozjum "Jasnogórska Matka Kościoła"

Poniedziałek, 24.02.2020

"Jasnogórska Matka Kościoła" - to temat dwudniowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego organizowanego na Jasnej Górze przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Jasnogórski Instytut Maryjny Zakonu Paulinów oraz Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Autor: mb