Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Uroczystość Narodzenia NMP na Jasnej Górze


Niedziela, 08.09.2019

 Uroczystość Narodzenia NMP na Jasnej Górze
8 września Kościół obchodzi święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Na Jasnej Górze jest to uroczystość odpustowa.

Mszy Świętej przewodniczył arcybiskup Stanisław Nowak. - Przed ustanowieniem w XX wieku Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej to właśnie 8 września był najuroczyściej obchodzonym świętem maryjnym na Jasnej Górze - przypomniał w homilii metropolita senior archidiecezji częstochowskiej:

8 września 1717 roku odbyła się pierwsza koronacja Cudownego Obrazu koronami papieskim. Tego dnia także, tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 roku kardynał August Hlond dokonał uroczystego oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.

Uroczystość Matki Bożej Siewnej to także święto patronalne Kapituły Archikatedralnej Częstochowskiej. Jej przedstawiciele przybyli w tym dniu na Jasną Górę. Mówi ks. Teofil Siudy, mariolog i prepozyt Kapituły:

Kapituła Archikatedry Częstochowskiej została powołana przez papieża Piusa XII na prośbę biskupa Zdzisława Golińskiego w 1951 roku i liczy obecnie 12 członków.

Autor: AN

Zobacz również

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wiara i rozum: interdyscyplinarność mariologii

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze zakończyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe "Jasnogórska Matka Kościoła". W konferencji uczestniczyli nie tylko teologowie, ale także przedstawiciele innych dyscyplin naukowych.

Autor: AN

Nieustająca modlitwa

Nieustająca modlitwa

Wtorek, 25.02.2020

Na Jasnej Górze trwa 40-godzinne nabożeństwo przygotowujące nas do Wielkiego Postu. W modlitwie uczestniczą grupy działające i posługujące na Jasnej Górze.

Autor: AN

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wszystkie drogi prowadzą na Jasną Górę

Wtorek, 25.02.2020

Narodowe Sanktuarium Polaków nawiedził biskup Kazimierz Wielikosielec z Pińska na Białorusi.

Autor: AN

Eklezjalność i Maryjność

Eklezjalność i Maryjność

Poniedziałek, 24.02.2020

11.ogólnopolskie sympozjum naukowe 'Jasnogórska Matka Kościoła' rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie naukowców z kraju i zagranicy wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jest okazją do przypomnienia o jego Maryjnej duchowości.

Autor: IT

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Modlitwa o trzeźwość Narodu

Poniedziałek, 24.02.2020

Szczególne błaganie o trzeźwość Narodu trwa także na Jasnej Górze. To też odpowiedź na realizację Ślubów Narodu z 1956r. i wezwanie kard. Wyszyńskiego do walki z grzechem pijaństwa.

Autor: IT

Sympozjum

Sympozjum "Jasnogórska Matka Kościoła"

Poniedziałek, 24.02.2020

"Jasnogórska Matka Kościoła" - to temat dwudniowego Ogólnopolskiego Sympozjum Naukowego organizowanego na Jasnej Górze przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Jasnogórski Instytut Maryjny Zakonu Paulinów oraz Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk.

Autor: mb