Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Do Matki Bożej Patronki Jedności


Środa, 14.08.2019

Do Matki Bożej Patronki Jedności
Szlakiem Obrazu Jasnogórskiego z Bełza do Częstochowy w ramach 37. Pieszej Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej dotarło 17 osób z Ukrainy. Mówi o. Ignacy Moskaluk, przełożony Klasztoru Bazylianów w Czerwonogradzie:

Pielgrzymi z Ukrainy od 9 lat wyruszają z Bełza na Jasną Górę 31 lipca by 2 sierpnia, już na terytorium Polski, połączyć się z grupą z Tomaszowa Lubelskiego w ramach Pieszej Pielgrzymki z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

- W tym roku wśród Ukraińców są zarówno grekokatolicy, jak i wyznawcy prawosławia - mówi o. Ignacy Moskaluk:

Na zamku w Bełzie była przechowywana słynąca cudami ikona Matki Bożej, którą książę Władysław Opolczyk w XIV wieku podarował paulinom sprowadzonym z Węgier na Jasną Górę.

Z odradzającego się na Ukrainie, po przerwie związanej z okresem rządów komunistycznych, kultu Matki Bożej cieszy się biskup pomocniczy diecezji zamojsko-lubaczowskiej Mariusz Leszczyński:

Obecnie kopia wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się nie tylko w Bełzie, ale także w rzymskokatolickiej parafii w niedalekim Czerwonogradzie, która kontynuuje tradycje nieistniejącej już w Bełzie parafii rzymskokatolickiej.

Autor: AN

Zobacz również

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze odbyła się doroczna Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: IT

Niestrudzona pątniczka

Niestrudzona pątniczka

Czwartek, 22.08.2019

95-letnia Emma Morosini, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

Autor: IT

Halembianie już na imieninach Maryi

Halembianie już na imieninach Maryi

Czwartek, 22.08.2019

Halembianie dominują dziś na Jasnej Górze. Z dzielnicy Rudy Śląskiej 170-osób dotarło w pielgrzymce pieszej. Do nich aż 10. autokarami dołączyli inni. Wszyscy świętują już imieniny Maryi, podtrzymując zwyczaj przybywania do Sanktuarium przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

Autor: IT

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze trwają przede wszystkim duchowe przygotowania do zbliżającej się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wieczorem sprawowane są Msze św. nowennowe ze specjalnymi kazaniami, w dzień licznie, również pieszo, wciąż przybywają pielgrzymi, którzy już włączają się w odpustowe świętowanie.

Autor: IT

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

Środa, 21.08.2019

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu

Autor: IT

 Z nadzieją w nowy rok szkolny

Z nadzieją w nowy rok szkolny

Środa, 21.08.2019

Co znaczy wypełniać swoje zadania wobec uczniów szkoły katolickiej? Apostolski wymiar szkoły katolickiej. Pod takim hasłem u progu nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich.

Autor: IB