Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Ponad 15 tys. pieszych pielgrzymów dotarło dziś na Jasną Górę


Wtorek, 13.08.2019

Ponad 15 tys. pieszych pielgrzymów dotarło dziś na Jasną Górę
- Tu nasze serce, tu nasz skarb: Ewangelia, Kościół, nasza wiara, Jasna Góra - podkreślali pielgrzymi, którzy dziś "tysiącami opasali Jej gród" od wczesnych godzin porannych. Choć w drodze pokutowali, to u kresu drogi wyrażają radość - bo to "święto u Mamy". Na Jasną Górę przybyło aż 12 grup pieszych, a w nich ponad 15 tys. osób. Przyjechało kilkanaście pielgrzymek rowerowych, a także dotarli biegacze z Radomia.
W pielgrzymce na Jasną Górę jest miejsce dla wszystkich pokoleń i stanów, w drogę wyruszają rodziny, młodzież, emeryci, biskupi.
W pieszej pielgrzymce kieleckiej przyszedł raper Piotr Kowalczyk -Tau.


Najliczniejsza była pielgrzymka radomska, w której przyszło 6023 osoby. Całą trasę pokonali dziś biskupi: bp Edward Białogłowski z Rzeszowa, bp Arkadiusz Okroj z Pelplina i bp Jan Piotrowski z Kielc.
Do pieszych pątników pod Szczytem jasnogórski dołączały pielgrzymki rowerowe. W 18. Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej przyjechał także bp pomocniczy diec. kaliskiej Łukasz Buzun. Rowerzyści z "biskupiej grupy" cieszyli się, że do tej pory nie jechał z nimi ksiądz, "a tu taki bonus".
S. Judyta, franciszkanka od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej, na rowerze przyjechała w habicie z Lęborka.


Pokonując 400 km, po raz 29. przyszła także pielgrzymka Słowaków z paulińskiej parafii pw. Narodzenia Marii Panny w Vranov nad Toplou.
Ostatnią grupą, która przybyła dziś pod jasnogórski Szczyt, była Piesza Pielgrzymka Diec. Łomżyńskiej. Szli z hasłem "Idź za Bożym Duchem" realizując program roku duszpasterskiego w Polsce. W drodze rozważali różne aspekty życiowego powołania człowieka. Rozmawiali m.in. o zagrożeniach życia ludzkiego, jak aborcja, eutanazja metoda In vitro, eksperymenty genetyczne, także o destrukcyjnym wpływie nałogów na życie człowieka czy radościach i kryzysach życia kapłańskiego.
Jutro wejścia pieszych pielgrzymek rozpoczną się już o godz. 6.00. Jako pierwsza swój cel osiągnie pielgrzymka siedlecka.

Autor: MS

Zobacz również

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze odbyła się doroczna Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: IT

Niestrudzona pątniczka

Niestrudzona pątniczka

Czwartek, 22.08.2019

95-letnia Emma Morosini, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

Autor: IT

Halembianie już na imieninach Maryi

Halembianie już na imieninach Maryi

Czwartek, 22.08.2019

Halembianie dominują dziś na Jasnej Górze. Z dzielnicy Rudy Śląskiej 170-osób dotarło w pielgrzymce pieszej. Do nich aż 10. autokarami dołączyli inni. Wszyscy świętują już imieniny Maryi, podtrzymując zwyczaj przybywania do Sanktuarium przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

Autor: IT

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze trwają przede wszystkim duchowe przygotowania do zbliżającej się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wieczorem sprawowane są Msze św. nowennowe ze specjalnymi kazaniami, w dzień licznie, również pieszo, wciąż przybywają pielgrzymi, którzy już włączają się w odpustowe świętowanie.

Autor: IT

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

Środa, 21.08.2019

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu

Autor: IT

 Z nadzieją w nowy rok szkolny

Z nadzieją w nowy rok szkolny

Środa, 21.08.2019

Co znaczy wypełniać swoje zadania wobec uczniów szkoły katolickiej? Apostolski wymiar szkoły katolickiej. Pod takim hasłem u progu nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich.

Autor: IB