Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej


Piątek, 12.07.2019

Dzień Męczeństwa Wsi Polskiej
W ramach obchodzonego dziś Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na Jasnej Górze uczczono pamięć i oddano hołd tym, którzy wykazali się patriotyczną postawą w czasie II wojny światowej. - Ważne jest, aby mieć na uwadze kontekst historyczny dzisiejszego święta - podkreślił Stanisław Gmitruk, prezes zarządu oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego i organizator Pielgrzymki Środowisk Ludowych:

Mieszkańcy wsi pomimo grożących im represji i prześladowań przez cały okres wojny wykazywali się patriotyczną postawą. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie. Udzielała schronienia Polakom wysiedlonym przez okupanta. Nierzadko też mieszkańcy wsi wchodzili w skład wielu batalionów i ugrupowań konspiracyjnych.
- Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, stanowią też okazję do pamięci o 'Rzezi Wołyńskiej' - dodał Stanisław Gmitruk. To bolesne wydarzenie w historii narodu Polskiego i Ukraińskiego, winno być ważną lekcją do budowania dobrych relacji międzynarodowych, zaznaczył prezes zarządu:

Podczas obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej na Jasnej Górze była sprawowana Msza św. Po Eucharystii uczestnicy Pielgrzymki Środowisk Ludowych złożyli kwiaty przed tablicą Wincentego Witosa w Kaplicy Pamięci Narodu.

Autor: MB

Zobacz również

Z Maryją w nowe czasy

Z Maryją w nowe czasy

Poniedziałek, 15.07.2019

Na Jasnej Górze dziś pierwszy tzw. pielgrzymkowy szczyt. Na święto Matki Bożej Szkaplerznej przybyły tysiące pątników. 85. kompania poznańska szła "Z Maryją w nowe czasy" i wpisywała się w trwający w archidiecezji poznańskiej czas nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu.

Autor: BZ

Przemyscy pątnicy już u Matki

Przemyscy pątnicy już u Matki

Poniedziałek, 15.07.2019

Ok.1,2 tys. pątników, w 10 grupach, w biało-czerwonych barwach, z portretami świętych niesieni archidiecezjalną sztafetą modlitwy różańcowej na Jasną Górę dotarła 39.piesza pielgrzymka przemyska.

Autor: IT

Rodzina Radia Maryja z modlitwą na Jasnej Górze

Rodzina Radia Maryja z modlitwą na Jasnej Górze

Niedziela, 14.07.2019

W homilii podczas Mszy św. z okazji 28. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę bp Ignacy Dec ze Świdnicy przypomniał, że wobec panoszenia się zła, nowego potopu ideologicznego zalewającego Polskę, wobec propozycji reformowania Kościoła, możemy zwyciężyć jedynie modlitwą, pokutą, miłością bliźniego i różańcem, ale również schodząc z wygodnej kanapy, by służyć Ewangelii, prawdzie i dobru.

Autor: IB

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Niedziela, 14.07.2019

Z udziałem premiera, członków rządu i przedstawicieli władz państwowych na Jasnej Górze trwa 28. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja. Mszy św. pod szczytem przewodniczy biskup świdnicki Ignacy Dec.

Autor: IB

Przeor Jasnej Góry przed pielgrzymkowym szczytem

Przeor Jasnej Góry przed pielgrzymkowym szczytem

Sobota, 13.07.2019

- Jasna Góra czeka na pieszych i innych pielgrzymów, którzy są świadectwem wiary i miłości do Maryi - powiedział przeor klasztoru

Autor: IT

Z całej Polski na rowerach

Z całej Polski na rowerach

Sobota, 13.07.2019

W ciągu ostatnich dni pokonali od kilkudziesięciu do kilkuset kilometrów. W 50. grupach z całej Polski na Jasną Górę dotarło dziś w ramach 14. Pielgrzymki Rowerowej ok. półtora tysiąca osób.

Autor: IT