Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Paulińskie Dni Młodych


Czwartek, 11.07.2019

Paulińskie Dni Młodych
Jubileuszowe 10. Paulińskie Dni Młodych odbywają się w Wielgomłynach w dniach od 8 do 14 lipca.
W tym roku pod hasłem 'Pragnę' zgromadziła się rekordowa liczba młodzieży. Wraz z ojcami, klerykami i siostrami zakonnymi grupa PDM liczy ok. 200 osób. Młodzi uczestnicy spotkania pragną bliskiego spotkania z Bogiem i ludźmi.

To, co wyróżnia Paulińskie Dni Młodych na tle spotkań proponowanych przez inne zgromadzenia zakonne, to forma rekolekcje 'Lectio Divina'.
- Studium biblijne i adoracja, która pogłębia lekturę słowa Bożego to ważny element naszej duchowości. Uczymy młodzież jak wprowadzać w życie naszą zakonną dewizę: 'Sam na sam z Bogiem' - mówi o. Dariusz Kropacz, opiekun grupy młodych z Torunia.

W tym roku rekolekcje w ramach Paulińskich Dni Młodych prowadzi o. Mateusz Walczak. Podkreśla, że poszczególne etapy biblijnej drogi, czyli czytanie, rozważanie, modlitwa i kontemplacja, wymagają skupienia i duchowej walki. A wszystko po to, żeby otworzyć się na spotkanie z Jezusem.

Kolejną charakterystyczną cechą Paulińskich Dni Młodych jest to, że co roku odbywają się one w innym paulińskim klasztorze. Z okazji jubileuszu 10-lecia PDM postanowiliśmy przypomnieć dziesięć placówek, w których spotkanie już się odbyło - mówi organizator o. Michał Gawryluk.

Oprócz rozważania Słowa Bożego młodzi spędzają czas na licznych aktywnościach, mają okazję skorzystać z kierownictwa duchowego, a ostatniego dnia biorą udział w 'Pauliniadzie' czyli olimpiadzie wiedzy o historii i charyzmacie Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

W tym roku Paulińskie Dni Młodych mają charakter międzynarodowy. Są młodzi wraz z duszpasterzami z placówek w Niemczech i Stanach Zjednoczonych oraz brat kleryk z Kamerunu.

Autor: AS

Zobacz również

W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!

W tajemnicy Świętych Obcowania Kobiety z Ravensbrück, módlcie się za nami!

Poniedziałek, 23.09.2019

- Jeszcze w obozie ślubowałyśmy, że jeśli przetrwamy to rok rocznie będziemy przybywać do Matki Bożej Jasnogórskiej - mówiła w czasie jednej z pielgrzymek Krystyna Zając. 80 lat temu, 23 września 1939 roku, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück przybył pierwszy transport polskich więźniarek.

Autor: AN

Amerykanie na Jasnej Górze:

Amerykanie na Jasnej Górze: "W Bogu pokładamy ufność".

Poniedziałek, 23.09.2019

- Moje serce w połowie jest polskie - mówi ks. Steven Clarke, który wraz z około 25. osobową grupą amerykańskich pielgrzymów z parafii św. Józefa, położonej w Harvardzie w Illinois przybył na Jasną Górę.

Autor: AN

Ludzie biznesu u Matki - zapowiedź I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców i Pracodawców

Ludzie biznesu u Matki - zapowiedź I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przedsiębiorców i Pracodawców

Poniedziałek, 23.09.2019

"Wiele zostało wam powierzone" - pod takim hasłem 6 października odbędzie się I Ogólnopolska Pielgrzymka Pracodawców i Przedsiębiorców na Jasną Górę.

Autor: AN

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

Niedziela, 22.09.2019

Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Pod hasłem "Rodzina sanktuarium życia" na Jasnej Górze odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W modlitwie o nasze większe zaangażowanie w ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, by rodziny były otwarte na nowe życie, za rodziny w kryzysie uczestniczyło ok. 5 tys. osób.

Autor: MS

Bp Śmigiel: zawsze trzeba szukać rozwiązań, które ocalą życie poczętego człowieka

Bp Śmigiel: zawsze trzeba szukać rozwiązań, które ocalą życie poczętego człowieka

Niedziela, 22.09.2019

O tym, że Kościół nigdy nie skapituluje wobec gwałtu zadawanego każdej osobie ludzkiej i prawu do życia przypomniał na Jasnej Górze za św. Janem Pawłem II bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny przy Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. na zakończenie dwudniowej 35. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin z udziałem ok. 5 tys. osób.

Autor: MS

Wrocław to dla nas drugi Lwów

Wrocław to dla nas drugi Lwów

Sobota, 21.09.2019

Ze stolicy Dolnego Śląska i innych zakątków Polski na Jasną Górę przybyli mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich, ich dzieci, wnuki, a także członkowie Stowarzyszenia Upamiętniającego Ofiary Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów.

Autor: AN