Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Pierwsza pielgrzymka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II na Jasną Górę


Środa, 12.06.2019

Pierwsza pielgrzymka Zakonu Rycerzy Jana Pawła II na Jasną Górę
Zakon Rycerzy Jana Pawła II odbywa swoją pierwszą oficjalną pielgrzymkę na Jasną Górę. Wspólnota zrzeszająca świeckich mężczyzn powstała osiem lat temu w celu rozpowszechniania papieskiego nauczania.
O genezie bractwa opowiada generał Zakonu, Krzysztof Wąsowski.

Reguła zakonu zakłada poznawanie wybranych aspektów nauczania Jana Pawła II wraz ze wskazówkami wcielania ich w życie. Do najważniejszych należą: modlitwa za Kościół, pielęgnowanie wartości rodzinnych i społecznych, wychowanie do patriotyzmu, angażowanie się w obronę życia, działalność charytatywna oraz promowanie katolickiej duchowości świeckich.
Mówi Bartłomiej Janyga, Komandor Poznański.

Obecnie zakon liczy ponad 600 braci w ramach dwóch prowincji: polskiej i kanadyjskiej. Podzielone są one na chorągwie, czyli wspólnoty parafialne pod opieką kapelana. Jedną z inicjatyw Zakonu Jana Pawła II jest wydawany od czterech lat Rycerski Kalendarz Patriotyczny, promujący polską historie i kulturę. Dziś członkowie wspólnoty spotykają się na Jasnej Górze na modlitwie przedłużonej o czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Autor: AS

Zobacz również

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze odbyła się doroczna Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: IT

Niestrudzona pątniczka

Niestrudzona pątniczka

Czwartek, 22.08.2019

95-letnia Emma Morosini, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

Autor: IT

Halembianie już na imieninach Maryi

Halembianie już na imieninach Maryi

Czwartek, 22.08.2019

Halembianie dominują dziś na Jasnej Górze. Z dzielnicy Rudy Śląskiej 170-osób dotarło w pielgrzymce pieszej. Do nich aż 10. autokarami dołączyli inni. Wszyscy świętują już imieniny Maryi, podtrzymując zwyczaj przybywania do Sanktuarium przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

Autor: IT

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze trwają przede wszystkim duchowe przygotowania do zbliżającej się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wieczorem sprawowane są Msze św. nowennowe ze specjalnymi kazaniami, w dzień licznie, również pieszo, wciąż przybywają pielgrzymi, którzy już włączają się w odpustowe świętowanie.

Autor: IT

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

Środa, 21.08.2019

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu

Autor: IT

 Z nadzieją w nowy rok szkolny

Z nadzieją w nowy rok szkolny

Środa, 21.08.2019

Co znaczy wypełniać swoje zadania wobec uczniów szkoły katolickiej? Apostolski wymiar szkoły katolickiej. Pod takim hasłem u progu nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich.

Autor: IB